Reklama
Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Vivario
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

KORSIKA - Monte d´Oro, Punta del Oriente, Spelunca

Cestopisy

Výstup na Punta del Oriente (2112 m.n.m., převýšení 1100 v.m.)

 FOTOALBUM KORSIKA

Když se  řekne KORSIKA, spojím si ji  s Napoleonem Bonaparte, který odtud  pocházel,  mužem, který změnil nejen  francouzskou, ale  i evropskou  historii.

O tom, že je „zelený ostrůvek“ ve tvaru  zaťaté pěsti  se vztyčeným palcem,   skvělá turistická destinace s různorodou krajinou, jsem se dozvěděla  od  kamarádky Lindy Beniačové,  mistryně  ČR v horském maratonu, která si ji  doslova proběhla.  Velký dík za nápad. Poděkování i Verunce, která doporučila CK Alpina. Za  velmi solidní cenu jsme  strávili  s (luxusní) polopenzí na  ostrově 12 krásných dnů.

Bylo nám doporučeno vyrazit v červnovém termínu, abychom se vyhnuli úmorným vedrům a  užili si Korsiky zelené, svěží a plné vláhy…

Foto: Agnes

Korsika,  čtvrtý největší ostrov ve Středomoří, se nachází  mezi Francií a Itálií. Omývají ho vody Tyrhénského, Ligurského a Středozemního moře. Flóra i fauna jsou charakterizovány některými druhy, které se vyskytují pouze na ostrově. Kvůli  drsným horským podmínkám patří  Korsika k oblastem s velmi nízkou hustotou osídlení.  Má 322 000 obyvatel, žijících v menších městečkách či  vesničkách,  roztroušených   po svazích strmých hor. Na 1 km² žije, dle statistik, pouhých 27 obyvatel. Ostrov měří  8 680 km² (od severní špičky na mysu Cap Corse na jih  183  km, na šířku jen 83 km) a  skládá se ze dvou departmentů: Corse-du-Sud, jehož  správní středisko Ajaccio je zároveň  i hl. město ostrova  a Haute-Corse, jehož správním střediskem je největší korsický přístav Bastia. V těchto dvou městech žije 40%  celkové populace.

Korsika patří pod Francii. I když ji ostrované neprožívají,  jsou na ní závislí. Mají však blíže k Itálii.  Korsičané jsou velmi sví… hrdí… mají silné národní cítění… Souvisí to s historií boje o nezávislost  a samostatnost. Po celá  staletí  se Korsičané snažili vymanit z nadvlády jiných… většinou marně (svobodu zažilo málo generací). 

Hovoří se tu (oficiálně) francouzsky, ale také  italsky a korsicky.

Setkali jsme se tu často, nejen na vlajkách, s korsickým národním znakem - černou tváří muže se šátkem kolem hlavy na bílém podkladu - useknutou hlavou „Saracéna“ (pojmenování Araba, Turka, či muslima ). Podle legendy ukazovali Korsičané hlavu velitele na kůlu proti bílé plachtě, aby tak odradili od útoku další nájezdníky. Současnou podobu znaku dal v roce 1755 (níže  popisovaný) Pascal Paoli, který přesunul bílý šátek původně umístěný přes oči Maura na jeho čelo.

První osídlení sahá až do doby 7000 let př. n. l. Nachází se zde mnoho megalitických útvarů, starých více než 3500 let (některé mají  podobu soch bojovníků). Naleziště Filitose a Caurii dosahují  světového archeologického věhlasu.

Spelunca
Spelunca  •  Foto: Agnes

Historie  ostrova je dlouhá a velmi bouřlivá. Korsika byla staletí  (díky své strategické poloze) dobývána  mnoha národy: Řeky, Etrusky i Kartaginci, později pak Římany. Po rozpadu Římské říše nastaly nájezdy Vandalů, Byzantinců, Arabů (Saracénů - afrických muslimů). V 11. stol. patřil  ostrov Pisse, ve stol. 12. (na dlouhých 500 let) Janovanům. Janované na ostrově   nastolili  tvrdý  vojenský režim. Probíhala  zde však řada  povstání místních. Do dějin národa  se zapsal Sampiero Corso (16. stol.). Bojoval za osvobození ostrova  od jejich nadvlády. Stal se  symbolem odporu proti Janovanům.

Dalším významným mužem („otcem“) této země se stal Pascal Paoli (18. stol.), který  v čele korsických vlastenců také  bojoval proti Janovanům. Podařilo se mu vytlačit je alespoň z vnitrozemí. Krátký čas byla  Korsika státem.Tento vzdělaný muž se zasloužil o demokratickou ústavu, budoval školy, v městečku Corte  založil universitu. Janované nakonec  předali (v rámci smlouvy s  Versailles) vládu nad  ostrovem  Francouzům. I když nebyli Francouzi tak krutí jako  Janované, Korsičané byli stále  nespokojení. Ani rodák  Bonaparte  (1769 -1821) nevěnoval své vlasti příliš  pozornosti, z vlastního zájmu dosazoval do správních funkcí  Francouze. V 19. stol. se mnoho nezměnilo, lidé žili v chudobě, Korsika byla dosti opomíjená. Zákon Vendety měl  za následek  mnoho vražd. (O krevní mstě se  zmíním v násl. článku.) V první světové válce zemřelo za Francii velké množství Korsičanů. Ve druhé  světové válce  nastala okupace ostrova  německo-italskými vojsky. V letech 60. se snažila stát Korsika nezávislou. Tuto snahu umocnil i  přísun afrických  Francouzů (vojáků, civilistů, dělníků, zemědělců..), kteří sem  po vyhlášení nezávislosti Alžíru (z této francouzské kolonie) přišli.

Francouzská vláda stále nepodporovala korsičtinu, ani  kulturní a  hospodářský vývoj  Korsiky. Místní nacionalisté  své cíle prosazovali dlouhá léta hrubým násilím.

I když  zde  již funguje  vysoká míra samosprávy (s vládou a parlamentem) a francouzská vláda uvolnila finance na rozvoj ostrovní infrastruktury, určité formy  vzdoru přetrvávají do současnosti. Po samostatnosti prahnou především extrémisté (FLNC - Národní organizace pro osvobození Korsiky,  usilující o odtržení Korsiky od Francie).

 Jejich zlobu  jsme ve městech pocítili.  Na  směrových tabulích  byly názvy míst  psány  v korsičtině a francouzštině. Francouzské nápisy  byly přestříkány  sprayem. (V horším případě bývají  tyto ukazatele  rozstřílené - bouřlivé projevy jsou znatelné  především v horských oblastech).

Na ostrově  funguje železniční, letecká i námořní doprava. Většina lidí bydlí ve městech. Horské vesničky se vylidňují, mladí mizí za lepším živobytím do Francie, jiných koutů Evropy  i do Ameriky. Ke svému ostrovu se však Korsičané, žijící ve Francii, hrdě  hlásí, což dokazují např. jejich  auta, označená kromě písmene F také zkratkou CSC (Corsica).

Od pradávna bylo na ostrově rozšířeno rybaření, zemědělství a  pastevectví (krávy, kozy, ovce a hlavně prasata). Obrovský rozmach  nastal po druhé sv. válce,  kdy se vysušily bažiny a rozšířily další zemědělské plochy. Američané na Korsice pomohli vyhubit komáry, kteří byli přenašeči malárie. Zemědělství (chov  dobytka, zakládání vinic, pěstování obilí atd.)  také výrazně oživila výše popisovaná imigrační vlna alžírských Francouzů. Pěstují se zde mandarinky (clementine corse), olivy, kiwi, broskve a citrusy. Vyváží se odtud sýry, víno,  mořské plody i  maso.

Nemohu nezmínit polodivoká  přidrzlá prasata, kterých se tu volně  potuluje  velké množství. Výroba vynikajících korsických uzenin  a specialit, jež je na vepřovém založena,  se přirovnává  k určitému druhu umění. Zvláštní chuť masu dodávají kaštany a žaludy, které prasátka  křoupou. Všežravci však  nepohrdnou ani obsahy  batohů. Pozor na ně !!!

Kaštany  nejedí pouze čuníci. Korsika je známá především v pěstování kaštanovníků. Místní mlýny melou z těchto  plodů  unikátní specialitu  - kaštanovou mouku. Tato   je základem celé škály  výrobků (pečiva, zmrzliny… a dalších). Ochutnala jsem kaštanovou  marmeládu a bléééééé… asi  nejsem  správný  fajnšmekr, vůbec mi nechutnala, na rozdíl od  marmelády z klementinek, či fíků. Z květů kaštanů  (ale i z květů macchie) se vyrábí korsický med. Z kaštanů vznikají i vína, likéry a pálenky. Pivo Pietra  obsahuje  kaštanovou mouku. Kdybych nevěděla o původu  tohoto moku, ani bych to nepoznala, bylo dobré.

Když už píši o nápojích,  je důležité zmínit ochutnávku pastisu (po našem anýzovky) - pálenky, obsahující 40 až 45 % alkoholu. Vzpomněla jsem si na dětství, protože likérek voněl po pendreku, který jsem jídávala. Po přidání vody (tak se, prý, má pastis pít) se ve  skleničce vytvořily  obláčky mléčného kalu.  Nezaujal…

Korsická tradiční  jídla  ani  dezerty  jsem  neochutnala, protože jsme  bohatě vyžili z luxusní  polní kuchyně  CK Alpina. Naše paní kuchařka (říkali jsme jí mamča) se  o nás  starala jako o vlastní. Jediné, co nám kupovala korsického,  byly čerstvé bagety a  sýry k snídani. S hrůzou jsem trnula, aby se tam neobjevila i paštika  z kosa,   místní specialita. Po polévce a hlavním chodu  dokázala  jako nášup někdy  vykouzlit  český dezert, který  ocenili především chlapi.

Páni řidiči, kterým patří velký dík za bezpečnou cestu, zase  dostatečně zásobovali plechovkovým pivečkem. Na   ulítlých večírcích s našimi  ulítlými mladými průvodci  samozřejmě nechyběly  české bečky.

Od výše popisovaných odborníků na mimorealitu jsem dostala i tip na  víno. Dočetla jsem se kdesi, že  zdejší  růžové odrůdy dosahují špičkové kvality. Průvodci však patrně  dávali  přednost kvantitě. Zakoupila jsem   jimi doporučenou  5l růžovou krabici, která pak se mnou týden   putovala  po všech kempech. Parkovala vedle  stanu. I když  jsme na ni byly  4 ženské,  nepodařilo se nám ji pokořit.  Jsem milovník dobrého  vína, tohle pití mělo od kvality  daleko.

Výborný mok  jsem  ochutnala vysoko v horách pod  Monte Cintem… Byl  však s tak vysokokovysokovysko…horskou přirážkou, že  jsem  dvoudecku pocucávala  celý večer.

Korsika  je malinká, ale  velmi pestrá. Hlavním zdrojem obživy  ostrova je cestovní  ruch. Práce je zde  tedy  sezónní.

 Častým cílem turistů  je křišťálově průzračné moře. Nachází se tu široké písčité pláže i  zátoky,  lemující rozeklané břehy a rozervaná skaliska. Kromě čvachtání a opalování se dá  proplout  na  katamaránu, plachetnicí,  jezdit na  vodním skútru, motorovém člunu,  surfu, či lyžích,   je možné  se zde  potápět. Kdo však zůstane  pouze  u moře, o hodně přijde.

Za návštěvu rozhodně  stojí  zdejší všudypřítomné   různobarevné a velmi rozmanité hory. Tento nejhornatější ostrov   Středomoří bývá nazýván Pohořím v moři (také perlou Středomoří, či ostrovem  krásy). V roce 1972 byl vytvořen Regionální přírodní park Korsika. Měří  3 750 km² (a tvoří téměř 40 % ostrova). Mnoho  vrcholů dosahuje nadmořské výšky přesahující 2 000 m. Ve vysokých polohách se nacházejí ledovce a ledovcová jezera.   Korsikou vede  mnoho turistických tras. Kromě jednodenních výprav lze uskutečnit i několikadenní přechody pohoří, z nich snad nejznámější  je  dálková trasa GR20. Prochází napříč celým ostrovem. Protíná ho ze SZ na JV a vede po nejkrásnějších horských místech a kolem nejvyšších vrcholů.

 Přijdou si tu na své pěší turisté, rogalisté i horolezci. Za asistence instruktorů je možné také vyzkoušet sjíždění skalních tobogánů, canyoning - lezení v korytech prudkých říček, seskoky podél vodopádů a další šílená adrenalinová vyžití.

Hor  a  údolí  jsme užili vrchovatě. Každý den nám Korsika ukázala jinou tvář. Bylo úžasné procházet se nedotčenou přírodou, uzavřít se do sebe, užívat si ticha a vůní pichlavých keřů  macchií (v jejichž  podrostech se nachází vonné bylinky:máta, tymián, rozmarýn, máta, fenykl, bobkový list…).

Trasy nebyly  jednoduché a vyžadovalo to dobrou kondici, kterou jsem  bohužel neoplývala. Bojovně  jsem se  však přidala  k silnější  skupině  a kromě  nejvyšší hory Monte Cinto  (2 706 m. n.m. - ↑ 1 800 m, ↓ 1 800 m)   se zvládl její celotýdenní program.

Spelunca
Spelunca  •  Foto: Agnes

V horách bylo velmi proměnlivé počasí. Prosluněné hory  střídala  nepropustná  mlha… Sem tam  spadla kapka… Chodili jsme  v mracích i ve sněhových polích… hlavně však    po kamenech… Osvěžovali jsme se v ledových horských kaskádách, či v průzračných jezerech. Na  vrcholcích   jsme  s pokorou sledovali  nádherné  a  rozličné korsické  scenérie… Realitu a běžné starosti jsme  nechávali hluboko pod  sebou. Byli jsme sami… nikde  civilizace ani masová turistika…

Korsika je též  (pro mne nepochopitelným) cílem milovníků cykloturistiky. Když jsme se  škrábali  autobusem  do  horských výšin,  míjeli jsme  upachtěné  cyklisty. Vůbec  jsme jim nezáviděli. Stoupání byla opravdu velmi  náročná, i když je  čekala odměna  ve formě sjezdu z horských sedel. O to, co jsme prožili my pěškochodci  na cestách a  shlédli z výšin, cyklisté, bohužel,  přišli. Určitě si však ze  sedel kol  zase našli to své. Letní měsíce zde  musí být nejen pro fanoušky  tohoto  druhu sportu velmi nepříjemné. 

Na Korsiku přijíždějí i fandové golfu. Příznivci automobilů  se zase mohou  zúčastnit  místní soutěže Rally Corse.

Kromě přírody a sportu Korsika nabízí  městečka, bohatá na historii.

 

V noci  jsme přejeli  přes  Rakousko  do Itálie. V Livornu jsme se nalodili na trajekt, který nás  dopravil  do největšího korsického přístavu Bastie, hlavní vstupní brány na ostrov. Podmořským tunelem jsme se  pak  dostavníkem dostali  na krásnou písčitou  pláž.  Zde začalo mé první  utrpení... Během dvou hodin jsem si  (i po natření  krémem  s poměrně vysokou UV ochranou) fest spálila  kůži na zadku  a stehnech. Následoval přejezd  do  městečka Tattone (800 m.n.m.) na ubytování do  kempu   Le Soleil.

 Protože jsem doposud na cestách  spávala  pod pevnou střechou, byly některé  noci, trávené ve   stanu,  doslova očistcem. Nepřipravila  jsem se, neznalá, na  vysokohorské podmínky, nevzala si teplý spacák  ani  rukavicešálučepici, tak jak  to udělalo mnoho  ostatních. Spávala jsem tedy oblečená   a zamotaná  téměř ve všem, co kufr nabídl… včetně  ručníku… Chyběl akorát hrášek pod  spacákem…. Nic pro "princezny". Během  následujících dnů se zdokonalilo  alespoň  v rychlosti   stavění příbytku a  orientace v něm (v binci).

 

Náš  první  výstup vedl pod Monte Renoso. Start i cíl  byl  ve Vizzavoně  Prošli jsme okružní túru přes hřeben Punta del Oriente (2 112 m.n.m.). Užili jsme si výhledů na okolní vrcholy. Zpět  jsme to vzali přes   Bocca Palmente.

Sluncem spálená kůže sice   bolela jako čert ještě tři  dny, ale zároveň   hravě  přehlušila bolest nohou z náročných výšlapů… To na ní bylo pozitivní. Po prvním dni, stráveném vysoko  v horách,  se  k tomuto utrpení přidaly opuchlé oči. Na  túře jsem   totiž podruhé podcenila slunce - nenasadila si brýle. Následující ráno jsem se polekala (v zrcadle).

 

Cílem dalšího  výletu   byl vrchol   Mte d'Oro (2389 m).  „Kopeček“ jsme  viděli z kempu. Zde byl start. Nebylo mi příliš  do smíchufoot.  Nejdříve  jsme vystoupali po lesní pěšině, pokračovali  travnatou plání a pak  kamenitým žlabem (občas proběhla klouzačka  po sněhu)… Následoval  prudký výstup na vrchol. Dolů jsme sestupovali nekonečným  únavným kamenitým terénem. Napojili jsme se na čas  na GR 20  a sešli k  Anglickým kaskádám. Ve vodopády propojených  přírodních bazéncích a tůních, které říčka Agnone vymlela v zrnité žule, si v ledové vodě  pár  lidí osvěžilo  alespoň ucapkané nožky. Odtud jsme se dostali  ke staré anglické pevnosti  a pak se  honem skutáleli ve Vizzavoně k autobusu na  chlazené české pivečko v plechovce. (celkem 9 hod, ↑ 1 500 m, ↓ 1 400 m)

Následujícího dne  jsme  sbalili své přístřešky. Čekal nás velmi odpočinkový den. Dostavníkem  jsme projeli sedlo  Vizzavona, pokračovali serpentinami dolů z hor…  Zastavili jsme na chvíli na krásné pláži. Pohled na  obrovské  mořské vlny  byl úchvatný.  Nechala jsem se  při hledání správného úhlu  trochu unést… Moře mě vymáchalo  až  k samého pasu.

Cílem cesty  byla Spelunca, jeden z nejmohutnějších žulových kaňonů v Evropě. Tato přírodní atrakce se nachází mezi  obcemi Évisa a Ota.

Strmým klikatým chodníkem jsme se  dostali na dno   soutěsky,  obklopené rudými skalami ( 4 hod, ↓ 700 m). Dále bylo možné uskutečnit buď  vodní túru  kaskádami nebo kráčet  po lesní pěšince, která vedla nad  potokem.  Přešla jsem  Pont de Zaglia  a vydala se po souši. V cíli  jsme se vylepili na obrovských balvanech, posázených  ve vodě, koupali se  a  relaxovali.

Autobus  nás  pak posunul do nedalekého městečka Porto, kde  jsme si užili parádní tři teplé noci  u moře v kempu Les Oliviers  s bazénem a botanickou zahradou.

V botanické jsme  v rytmu  afrického  bubnu  djembe zakončili další krásný korsický den. S našimi průvodci bylo  vše  velmi  netradiční.

Čekala nás  oblast   Calanche... jeden z nejkrásnějších divů na Korsice a mnoho dalších úžasných výletů do pohádky.

 

 Poděkování Olči, Monči a Vendě  za skvělou společnost.

CK Alpina

 

 

Články  související:

KORSIKA – Calanche - Capu d’Ortu, Piana – Vendeta, Capo Rosso

KORSIKA - Monte Cinto, Lac de Nino, Lozzi, Corte, Bastia

 

Použité odkazy:

Linda  Beniačová  - Běžecký klub Brno

https://cs.wikipedia.org/wiki/Al%C5%BE%C3%ADrsk%C3%A1_v%C3%A1lka

http://www.e-polis.cz/clanek/priciny-korsickeho-separatismu.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fronte_di_Liberazione_Naziunale_di_a_Corsica

 

 

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (42.137, 9.098)
Poslední aktualizace: 17.1.2017
Autor: Agnes
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Vivario

Příspěvky v okolí KORSIKA - Monte d´Oro, Punta del Oriente, Spelunca

Ostrov
Ostrov Korsika má rozlohu 8.720 km a je čtvrtým největším ostrovem Středomoří po Sicílii, Sardinii a Kypru. Svým tvarem připomíná zaťatou pěst se vztyčeným…
Cestou z Ajaccia jsme se zastavili v korsických horách podívat se na Anglické kaskády. Kaskády Anglais  patří  k nejvyhledávanějším turistickým cílům na Korsice. Jsou pojmenovány po anglických aristokratech, kteří je objevili už na přelomu 19. a 20. století a v okolní přírodě si postavili svá letní sídla. Nádherná příroda a fantastické koupání v průzračné vodě /ale…
Tato ledovcová jezera leží blízko města Corte, největšího města ve vnitrozemí Korsiky. Město je východiskem do hornatého vnitrozemí. Projedete Krásným údolím Restonica a u salaše Grottelle v 1370 metrech zastavíte…
10.8km
více »
Krásná Písečná pláž kousek od města Macinaggio. Skvělé koupání (zdarma), málo lidí, přímo na pláži malá restaurace (spíš bufet). Kousek dál na sever jsou ostrůvky Iles Finocchiarola s…
13.3km
více »
Livekamera na připojeném odkazu nás přináší pohled na okolí Městečka Santa Lucia di Morani, které se nachází jižně od Bastie.
13.3km
více »
Tyto kaskády patří na Korsice k jedněm z nejvyhledávanějších cílů na tomto ostrově. A samozřejmě právem. Je to překrásný řetěz horských Jezírek s vodopády potoka Agnone. Cesta k nim trvá od nádraží ve Vizzavoně asi 45 minut. Nad nádražím je malý kempík, kde můžete noc před cestou přespat. Lákavý cíl překrásného díla přírody a nenáročná cesta přiláká mnoho turistů, takže pokud…
13.3km
více »
Do údolí Tavignano se lze dostat pouze pěšky, na rozdíl od blízkého a více turistického údolí Restonica. Východiskem k visutým mostům je Bonifato. Od útulny se jde lesní cestou podél břehu potoka s mnoha lákavými …
14.1km
více »
Korsiku jsem navštívil vícekrát a vždy mě okouzlila. Hory a moře, to je pro mě ta nejlepší kombinace. Tentokrát jsme byli ubytováni v příjemném apartmánu na pláži jižně od Bastie a odtud vyráželi na výlety. První …
17.4km
více »
Náročná, ale překrásná tůra nejvyššími partiemi Korsiky v okolí města Corte, s přespáním v oficiálních refugiích.Pokud si na Korsice chcete udělat výšlap do hor a máte omezené množství času, můžete zkusit tuto okružní trasu v okolí města Corte. Dostanete se až na hřebeny korsických hor, část cesty vede po proslavené horské trase GR20.Z Corte vyražte údolím říčky Tavignano, směr Refuge de la Sega. Zpočátku dávejte pozor na c…
18.9km
více »
Corte je jedním z největších vnitrozemských měst Korsiky a leží v samotném středu ostrova obehnáno mohutnými  masivy hor. Corte sice není tak populárním a lidnatým letoviskem jako přístavní Ajjacio …
19.3km
více »
Col de Vergio – průsmyk ležící v nadmořské výšce 1 477 m a budete přes něj projíždět pokud se vydáte z Porta na východní pobřeží. Jedná se  o nejvýše položené silniční sedlo na Korsice. Cesta sem vede krásným…
24.8km
více »
Horské městečko  Evisa leží na cestě z Porta do Corte. V jeho okolí jsou příznivé podmínky pro pěstování jedlých kaštanů.  Jsou to půda postrádající vápenec a příznivá nadmořská výška . Je proslaveno&n…
27.4km
více »
  Moje letošní dovolená byla turistická - na Korzice. Podařilo se mi vystoupit na vrchol Monte d´Oro, ale protože většina účastníků byla o generaci mladší než já, na Monte Cinto s nimi jsem si netroufla. Tak…
29.5km
více »
Městečko
Porto nabízí mnohé z krás Korsiky: pláž, přívětivost malebného přímořského Městečka s malým přístavem a věží a také výhled na krásné hory. Ubytovat se je možné na řadě míst včetně místního kempu situovaného u vjez…
35.4km
více »
Porto - přímořské letovisko na Západním pobřeží s oblázkovou pláží a pěkným přístavem. Je výchozím bodem pro túry soutěskou Spelunca a pro výlet ke skalním útvarům Calanche. Dominantou nad zálivem "Golfe du P…
36.3km
více »
Za účelem absolvování túry na vrchol Capu d'Orto se z našeho přechodného korsického bydliště v kempu v Golfe d'Ajaccio přesouváme v 7.30 h na sever směrem k městu Porto. Obloha bez mráčku slibuje slunečno a horko …
36.5km
více »
Asi nejkrásnější a nejdobrodružnější turistická trasa na ostrově. Příjezd sem je od Solenzary na východním pobřeží směrem na Col de Bavella. Výchozí místo je na silnici mezi sedly Bavella a Bocca di Larone. Parkuj…
37.3km
více »
Skalní útvar
Skalní útvary tvořené divoce tvarovanými rudými Skálami nad mořem. Některé připomínají zvířata nebo postavy. Lze si je prohlédnout buď procházkou, nebo z moře ze člunu (výlety z Porta).
38.7km
více »
Při prohlídce Ajaccia jsme nemohli minout kromě Napoleonova rodného domu i jeho sochy a Památníky. V malé stinné uličce Rue Saint Charles stojí Napoleonův rodný dům. Je to skromná, jednoduchá dvoupatrová stavba bez ozdobných fasád. Jen nad vchodem je patrný rodový erb a mramorová deska. Dnes je v domě museum. Po celém Ajacciu je cítit duch nejslavnějšího Korsičana,…
38.7km
více »
Město považované za hlavní město Korsiky (52 tisíc obyvatel). Narodil se zde Napoleon, takže jeho sochu potkáte na každém rohu. Za prohlídku stojí staré centrum, doporučujeme cestu z…
38.8km
více »
Další Zastávkou na naší cestě po krásné Korsice bylo Napoleonovo rodné město. Ajaccio - současné hlavní město Korsiky bylo založeno Řeky roku 564 př. Kristem. Jeho název se odvozuje od římského slova adjaccium, c…
38.8km
více »
Při návštěvě hlavního města Korsiky jsme nemohli minout sochy, pomníky a památníky Napoleona Bonaparte. Památky na slavného rodáka jsou největším magnetem korsické metropole.Kromě rodného domu se zde ukazuje katedrála, kde byl Napoleon pokřtěn, a muzeum s jeho křestním listem a bronzovou posmrtnou maskou. Informační tabule vás prý zavedou i do jeskyně, kde si prý mladý…
38.9km
více »
Oblast Calanches patří bezesporu k největším divům přírody nejen na Korsice, ale také v celé Evropě. Podivuhodně zvětralé červené skály působí, jako by byly z jiného světa. Calanches de Piana -  / korsicky: …
39.3km
více »
  Col de Bavella – je  oblast, která má překrásné scenérie skalních věží a je opravdovým rájem pro zájemce o pěší turistiku. Ve výšce 1 218 m se nachází sedlo, kolem něhož se vypínají skalní věže /jehly…
39.8km
více »
Příjezdové místo:  Korsika , 40 km severovýchodně od města Calvi,  vesnice Speloncato 533 m. Po krásné vyhlídkové silnici D63 jedeme nad vesnici, kde v sedle  Bocca di  a Battaglia 1099 m …
46.2km
více »
Filitosa je nejvýznamnější megalitické naleziště na francouzském ostrově Korsika. Podle datování keramických úlomků, které zde byly nalezeny, byla osídlena již 6 000 let př. n. l., c…
47.9km
více »
Zajímavé Městečko necelých 30 km od Bastie, historické domy jakoby vytesané ve skalách...
48.1km
více »
Nejvyšším vodopádem na francouzském ostrově Korsika je 70 m vysoký Piscia di Gallo, který se do češtiny překládá jako "Čůrající kohoutek". Cesta k němu trvá od parkoviště asi půl hodiny chůze příjemnou cestou v Krásných korsických horách, pouze na konci je strmé slézání. Vodopád je zasazen do krásné přírody a jeho návštěva  určitě stojí za to.
Komorní Letiště v Bastii na Korsice, asi 20 km od centra  města, taxík 40 €  Místo zajímavé především tím, že 31.7.1944 odsud startoval na svůj poslední let Antoine de Saint-Exupéry.
Dobře situovaný, klidný a pěkný kemp na východním pobřeží Korsiky asi 15 km od centra Bastie, navíc na cyklostezce a s vlastní pláží. Je ale poměrně drahý a navíc má podstatnou vadu, jako ostatně všechny kempy na …
62.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace