TURISTIKU PODPORUJÍ
58 746 turistů a cestovatelů
93 486 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
954 703,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Indie
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Vinařský cíl
Aquapark
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Indie - to se musí vidět na vlastní oči

Cestopisy

naše skupina poslední večer
naše skupina poslední večer  •  Fotografie (42)  • Foto: daga.ti
průvod Hare Krišna

V mládí jsem četla několik knih o Indii, např. Když nastaly deště, proto bylo mým snem ji navštívit a vidět ten svět rádžů a paláců. Sice se od té doby Indie jako celý svět změnila, ale nic to neubírá na její přitažlivosti. Do Indie na poznávací zájezd jsem vyrazila od 1.-19.11.2015. Je to sice již více než měsíc, co jsem se vrátila a nad fotografiemi jsme přemýšlela, zda mám napsat cestopis nebo jen o navštívených místech. Rozhodla jsem se pro obojí, zde ve zkratce napíši, kde jsme všude byli, ale i postřehy z běžného života lidí. O památkách budu psát v jednotlivých příspěvcích, bylo toho hodně a každý si může vybrat, co ho zajímá. Nejprve z Orlové do Prahy a pak s mezipřistáním ve Vídni do Dillí na letiště Indiri Gandhiové. Po vyřízení nezbytných pasových formalit, vyzvednutí zavazadel jsme si ihned vyměnili peníze na rupie. To už na nás čekal náš indický průvodce, který nás doprovázel během celého pobytu. Naše skupina čítala 20 lidí včetně české průvodkyně a indického průvodce. Kromě Dillí navštívíme stát Radjastan a Uttar Pradesh.

praní prádla

Autobusem indické cestovky jsme se asi kolem druhé hodiny noční dostali na ubytování a po očistě těla jsme dospávali. Jen okno pokoje bylo do ulice a tak bylo slyšet neustálé troubení motorek a automobilů (v Indii běžné, troubí se pořád, v některých hotelích zase nemají okna). K ránu mě probudil průvod pod okny s výkřiky Hare Krišna. Po snídani jsme pak vyrazili na první seznámení s hlavním městem Dillí, jak jeho starou, tak i novou částí. Nejprve navštívíme Buddhův chrám a pak projíždíme celkem čistou diplomatickou čtvrtí (vidíme budovu Českého vyslanectví) a čtvrtí s prezidenstkým palácem, parlamentem a ministerstvy. Přesedáme na rikšu a jedeme do staré části k mešitě Jama Masjid, vidíme slamy a cestou i velký nepořádek. Při jídle u pouličních stánků použité věci nebo obaly prostě zahodí na zem a u chodníků jsou haldy odpadků (odpad. košů a kontejnerů jsme viděli málo). Další zastávkou je památník Gandhího a Humayunova hrobka. Do Dillí se pak budeme 2x vracet nočním vlakem.

Příští den se vydáváme na cestu do Agry, nejprve k Akbarově hrobce a pak do Červené pevnosti (Red Fort) odkud vidíme další objekt našeho zájmu, nádherný Taj Mahal. Před ubytováním a večeří se ještě zastavujeme v keramické dílně. Další den po snídani dokončujeme návštěvu Agry prohlídkou hrobky I Timad-ud-Daulah a pokračujeme do Jaipuru, ale cestou děláme zastávku v opuštěném, ale jinak dobře zachovalém městě Fatehpur Sikri. Cestou pozoruji vše, jakou krajinou projíždíme, jaké lidi potkáváme. Vidím jak u řeky ženy perou a suší prádlo, ony prádlo suší ne na trávě, ta tam téměř není, ale přímo na zemi u vody a já přemýšlím, jestli prádlo bude čisté. Do Jaipuru přijíždíme večer, opět ubytování a večeře, i když nás zítra čeká náročný den, jdeme na večerní procházku.

Foto: daga.ti

Ráno vyrážíme do ulic růžového města Jaipuru s prohlídkou těchto památek - Palác Větrů, Fort Amber, City Palace, observatoř, Hawa Mahal a Brila Mandir. Mezitím se krátce zastavujeme ve šperkařské dílně a manufaktuře na látky, kde se téměř vše dělá ručně. Městem procházíme i pěšky a tak se na ulicích potkáváme nejen s kravami, ale pohybují se zde i kozy a ovce, zvířata se nepasou, ale krmí se z odpadků. Putování po Indii pokračuje jízdou do Puskharu, kde se před polednem ubytováváme a vyrážíme pěšky do ulic, nejdříve ke Gurudwara Temple a pak k Hindu Temple, kolem krámků, cukrárniček a restaurací ke ghátům. Po rozchodu se vracíme městem zpět, nahlížím do malých chrámů a dokonce se mohu podívat do dvora soukromého domu, kde mě zde obchodník. Ještě před večeří si vaříme kávu z vody z vodovodu. Všude nás upozorňují, že máme pít jen vodu balenou, ale copak hotelové restaurace vaří jídla a nápoje pro hosty z balené vody? Určitě ne.

muž spící mezi pruhy na silnici

Z Puskharu máme přejezd do Jodhpuru, ležícího na pokraji pouště Thár. Cestou děláme pár zastávek, buď u chrámu nebo v restauracích na povinný odpočinek. V Jodhpuru trávíme více času v pevnosti Mehrangárt a v paláci Jaswanath Thada a den končíme pěší procházkou po městě a na tržišti, kde najdeme téměř vše. Na ulici přímo na chodníku nebo mezi jízdními pruhy vidíme spící muže a co je v Indii běžné, všude u zdí močí muži. Na závěr dne se zastavujeme ve výrobně hedvábí. Opouštíme Jodhpur a projíždět budeme nádhernou hornatou krajinou do Mout Abu. Před polednem se ubytováváme a jdeme na procházku po městě, kterou končím prohlídkou křesťanského hřbitova. Další den hned ráno se jedeme projet po jezeru a děláme výšlap na jeden z kopců. Pak cesta pokračuje do města Dilvara s džinistickými chrámy a večer na nocleh dojíždíme do Udaipuru, kde budeme dvě noci. Naše průvodkyně nás v autobuse vždy seznamuje s historií Indie, náboženstvími a také s její současností.

krajina v pohoří Aravali

Z Udaipuru vyjíždíme krásnou horskou krajinou přes Kumbhalgarh (pevnost) do města Ranakpur v pohoří Aravali, zde prohlídka Adinatha a Parsvanatha Temple. V pohádkovém Udaipuru s paláci, jezerem, zahradou a chrámy začíná slavnost Diwali. Ještě před odjezdem se jdeme podívat do umělecké malířské dílny a pak hajdy na nádraží a nočním vlakem do Dillí. Po ranním ubytování a snídani pokračujeme prohlídkou města. První den - Red Fort, Lotus Temple a Qutub komplex, druhý den Lodi Garden, Safdarjung Tomb a pěší procházka po ulicích s prohlídkou prodejních stánků a míst. Jelikož jsem měla hlad, zaskakuji na něco malého do McDonaldu, ve kterém jsem nebyla ani v USA, prostě ho nemusím. Zde jsem neměla odvahu koupit si jídlo na ulici, i když některé vypadalo lákavě, ale když člověk viděl v jakém nádobí to připravují. Ve večerních hodinách odjíždíme nočním vlakem z Dillí do státu Uttar Pradesh, směr Varanasi. Vystupovali jsme v Manduadihu a pak autobusem do hotelu ve Varanasi.

žena se šperky a namalovaná hennou

Po příjezdu následuje transfer do hotelu a cesta do nejvýznamnějšího buddhistického centra Sarnathu s rozsáhlým klášterním komplexem. V předvečer se vracíme do Varanasi na oslavy svátku Diwali u posvátné řeky Gangy. Následující den velmi časně ráno jedeme na projížďku po řece, procházku městem a návštěvu památek ve Varanasi a do textilní přádelny. Náš místní průvodce nás bere na pozdní oběd do malé restaurace. Opět nočním vlakem se přesouváme z Varanasi do Jhansi, ale ihned pokračujeme autobusem do historického města Orcha na řece Betva. Nocleh máme v Khajurahu, prohlídku jeho památek s erotickými řezbami na chrámech uskutečňujeme druhý den. Večer z Jhansi odjíždíme vlakem do Dillí. Opět dáváme věci do hotelu a po snídani dokončujeme již třetí prohlídku dalších objektů v Dillí a to pěšky kolem vládních budov a následně Gurudwara Templu. Toto je náš poslední den v Indii, večer po večeři přesun na letiště a po půlnoci odlet opět přes Vídeň domů.

děti se nosí na rukou

Jelikož v Indii jsou tři nejrozšířenější náboženství hinduismus, buddhismus a islám, ženy chodí podle toho oblékané. Mnohé Indky se zdobí množstvím šperků na rukou i nohou a rovněž se malují hennou. Muži zase nosí různé pokrývky hlavy, dokonce nám předvedli uvázání turbanu ze 16m dlouhé látky. Na hlavách ženy a děti nosí hlavně nádoby s vodou, nejen muži pak různé zboží. V Indii jsou svatí muži a opět podle toho, jaké náboženství vyznávají, vypadají podle toho, někteří jsou pomazáni popelem a někteří chodí pouze s kusem látky přes bedra. Na památkách jsme potkávali lidi hezky oblečené, zřejmě byli ze středních vrstev a mládež ve školních uniformách. Na ulicích měst bylo ale množství žebrajících dospělých a hlavně dětí od nejútlejšího věku (některé děti byly hrozně zanedbané). Dětský kočárek v Indii neuvidíte, děti se pouze nosí na rukou. Zajímavé je, jak lidé sedí na zemi, čapí, ale zadnice se země nedotýká, mě by za chvíli bolely nohy.

Ještě poznámka k Dopravě, ve městech je to přímo příšerné, platí pravidlo jeď jak umíš a hlavně trub. Do kdekteré mezerky třeba mezi dvěma auty se ještě vleze rikša nebo motorka. Naši řidiči by v tomto způsobu Dopravy byli úplně bezradní. Ale v Dillí je někde Doprava řízena a policista stojí třeba v "altánku" uprostřed křižovatky. Dalším pro nás nepochopitelným jevem je rozvod elektřiny, jsou to přímo pletence drátů, EU by jim dala co proto. V některých památkách se nesmělo fotit, v některých se za fotoaparáty a kamery muselo platit a někde jste si nemohli vzít vůbec nic. Výhoda byla, že věci, které u vás našli, jako zapalovač, mobil nebo náhradní baterie do fotoaparátu se mohly uložit do trezoru. Byly prováděny přísné kontroly, jako na letištích.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (28.870, 77.227)
Poslední aktualizace: 4.1.2016
Autor: daga.ti
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Qutubpur Viran

Příspěvky z okolí Indie - to se musí vidět na vlastní oči

New Delhi - Akshardham
New Delhi - Akshardham
Chrám
Vítejte v  Swaminarayan Akshardham, unikátním komplexu indické kultury v hlavním městě Indie, v Novém Dilí, který je názor…
8.9km
více »
Bahai Temple (Lotus Temple) - Lotosový chrám v Delhi
Bahai Temple (Lotus Temple) - Lotosový chrám v Delhi
Chrám
Jednou z mnoha zastávek při poznávání Delhi, je návštěva celkem nového chrámu, postaveného v r. 1986, Bahai Temple - Lotosový chrám. Lotosovým je nazýván proto, že má tvar lotosového květu na jezeru. Přijíždíme ke ch…
10.6km
více »
Delhi Hotel Yug Villa
Delhi Hotel Yug Villa
Hlavní město
Delhi - Hotel Yug Villa. V tomto hotelu jsme strávili vlastně dvě noci, a to hned po příletu do Indie. Do hotelu jsme přijeli mezi jednou a druhou hodinou noční, ihned nás ubytovali a my jsme se po očistě těla uložili ke spánku. Pokoj byl hezky a čistě zařízený, s vlastním sociálním zařízením a k dispozici bylo vždy půl litru balené vody. Okno bylo do…
16.4km
více »
Delhi Birla Temple
Delhi Birla Temple
Chrám
Prvním místem, které jsme v Indii navštívili, byl hinduistický chrám Birla Temple v Delhi, v jeho nové části - New Delhi. Je jedním z nejposvátnějších chrámů v Indii a je zasvěcen bohyni Lakshmi, bohyni boh…
18.6km
více »
Nevhodná gesta, jazykové hříčky – úsměvné příběhy z dalekých cest
Nevhodná gesta, jazykové hříčky – úsměvné příběhy z dalekých cest
Tipy a novinky
Průvodci cestovních kanceláří zažívají na zájezdech mnoho nečekaných a úsměvných situací. Obzvlášť pokud v tomto oboru pracují přes dvacet let. Tady je několik příběhů z české Cestovní…
22.3km
více »
Brána Indie - India Gate
Brána Indie - India Gate
Památník
V hlavním městě Indie New Delhi jsme se byli podívat u památníku Brána Indie, který byl otevřen 12.2.1931 na památku indických vojáků, kteří padli v I. světové válce a ve válkách s Afganistánem (různé odkazy udávají čísla mezi 80 - 90 tisíci). Tato stavba v centru města je podobná Vítěznému oblouku v Paříži, je vysoká 42 m a na jejich stěnách jsou vytesána jména p…
22.8km
více »
Raj Ghat - památník Gandhiho, Delhi
Raj Ghat - památník Gandhiho, Delhi
Památník
Raj Ghat - památník Gandhiho je místo, kde u řeky Djamny byl spálen dne 31.1.1948 největší politický a důchovní vůdce Indie a vůdce hnutí za nezávislost Indie, vlastním jménem Mohandas Karamčand Gandhi. Přívlastek…
22.8km
více »
Delhi Hotel Green Lotus
Delhi Hotel Green Lotus
Hlavní město
V rámci poznávacího zájezdu jsme se do Dilí vraceli ještě dvakrát a ubytování jsme tentokrát měli v hotelu Green Lotus. Po 12 dnech zájezdu jsme se vraceli, protože někteří účastníci měli zkrácený pobyt a podruhé jsme zde byli ubytováni na ukončení zájezdu. Pokoje pěkně a čistě zařízené s TV, minibarem, varnou konvicí (čaj, káva, mléko a cukr) a vlastním sociálním zařízením. My jsme s kamarádkou měly dvoulůžkový pokoj…
25.7km
více »
Červená pevnost
Červená pevnost
Pevnost, opevnění
Červená pevnost je název pevnosti v Indii v Novém Dillí, která byla postavena v první polovině 17. století. Své přízvisko červená získala díky červenému pískovci, ze kterého byla postavena. Dnes je pevnost jednou z hojně navštěvovaných památek a patří k důležitým památkám mughalské architektury. Od roku 1993 je součástí světového dědictví UNESCO.
28.8km
více »
Letiště Delhi / Indira Gandhi
Letiště Delhi / Indira Gandhi
Letiště
Letiště Indira Gandhi (DEL) spadá pod město Delhi, které leží ve státě Indie.
36km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace