TURISTIKU PODPORUJÍ
57 801 turistů a cestovatelů
90 469 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 268,- odměny za články
Reklama
Turistika.cz doporučuje
Štrasburk
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Štrasburk
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/4 (pohoří Vogézy, Riquewihr, Štrasburk)

Cestopisy

Poslední skutečně poznávací den našeho francouzského putování měl přinést několik TOP atrakcí, tedy jistých vrcholů celého zájezdu. A skutečně to vrcholy byly, minimálně co se nejvyššího místa celé cesty (sedlo pod Grand Ballon v pohoří Vogézy) a nejslavnější katedrály (Strasbourg) týká. Romantické uličky s množstvím hrázděných domů v Riquewihru i štrasburské Malé Francii měly pak být jen onou pomyslnou třešničkou na dortu. Navíc jsme se vraceli do Alsaska, které je bohatší a z určitého úhlu pohledu i tak nějak civilizovanější (snad nikdy předtím bych nevěřil, že dokážu – byť jen krátkodobě – preferovat německé pedantství nad jižanskou svobodomyslností). Bylo úterý 15. září 2015 a ani tento den nezačal nijak skvěle. Druhá dijonská snídaně totiž byla asi ještě horší než ta první, ale člověk si nakonec poměrně lehce zvykne. Zatažená obloha také neslibovala nic příjemného, s přibývajícími výškovými metry prudce klesala venkovní teplota (a v přímé úměře se zvyšovala rychlost větru) a navíc jsem seděl na nesprávné straně autobusu, jak si ještě spravedlivě postěžuji v závěru tohoto cestopisu.

Projíždíme – nebo spíše přejíždíme – přes pohoří Vogézy, jehož kulaté kopce jsou nazývány balóny a jako hlavní stavební materiál zde posloužily jejich stvořiteli žula a pískovec. Jsme v tzv. Vysokých Vogézách a při naší první krátké zastávce se nejen pokocháme výhledem na Grand Ballon, ale prohlédneme si také pomník posádky bombardéru, která zde v noci z 2. na 3. prosince r. 1941 zahynula, Už tady fouká silný a studený vítr, který na druhé zastávce ještě zesílí. V té chvíli se nacházíme ve výšce 1.289 nadmořských metrů, v sedle přímo pod nejvyšším vrcholem Vogéz (neboli Vosges), radarovým Grand Ballon (1.424 m), Kromě zimy a větru nás čeká také ochutnávka posledního vína a několik výhledů do Porýní.

Foto: markyz63

Stav mé zrcadlovky se pomaličku zhoršuje, ale ještě pořád se drží. Stejně jako u počasí to však nemá být nadlouho. To v té chvíli ale moc neřešíme, protože nás čeká malé městečko, úžasný Riquewihr. Velkolepá turistická atrakce, kterou nepoškodila žádná válka a která dodnes vypadá přibližně stejně, jako v 16. století. A to včetně městských hradeb. Někdejší majetek vévodů z Württembergu je součástí svazku nejkrásnějších obcí Francie. Kromě architektury je město slavné rovněž jako domovina rýnského ryzlinku, což jistě není špatné víno. Přesto jsme zdejší ochutnávku vypustili, protože by byla škoda každé ztracené minuty. Dalo by se jistě pobýt mnohem déle, i když občas (spíše pořád) všude „zavazely“ davy turistů z celého světa. Na odjezdový sraz přijdeme včas, na rozdíl od těch, co byli i na poslední ochutnávce. Škoda jen těch 35 minut, kdy se ještě dalo místo čekání v autobuse „zevlovat po bulvárech“. Mohlo nás alespoň těšit to, že oni sice – zřejmě dobře - popili i nakoupili, ale my jsme pro změnu nezmokli.

A poté nás již čekalo hlavní město Alsaska i Evropské unie, tedy více než čtvrtmilionový Štrasburk. Je to bezesporu krásné město, jen pobyt v něm mi znepříjemnilo několik „maličkostí“. Hlavně definitivní skon zrcadlovky, která ovšem naštěstí ještě sem tam blikla, takže něco v mé cestovní fotogalerii přibylo a nemusel jsem se spoléhat na příruční Canon, s kterým zase až tak velkou hitparádu nevytvořím. Většinu času zde trávíme zase sami, tentokrát hlavně kvůli snaze si prohlédnout co nejpoctivěji zdejší katedrálu Notre-Dame. Vzdáváme se raději i další fakultativní večeře, protože město je opravdu okouzlující a času příliš málo. I tak přiběhneme k autobusu na poslední chvíli … abychom pak s několika dalšími účastníky zájezdu téměř hodinu čekali na k prasknutí přecpanou výpravu (je však nutno přiznat, že vedoucí zájezdu vždy předem upozorňuje na fakt, že jen ona může operativně změnit dobu odjezdu, a proto má vždy výhodu skupina kráčející po jejím boku).

Štrasburk určitě není městem na tak krátkou návštěvu, ale spíše na několik dní. Kromě již zmíněné románsko-gotické mariánské katedrály z let 1176 až 1439 – a jejího Andělského pilíře - nás asi nejvíce upoutalo několik půvabných náměstíček, v čele s Place du Marché-aux-Cochons-de-Lait, úžasná romantická – a na vodních kanálech postavená - čtvrť Malá Francie (Petite France), pojmenovaná neromanticky po pohlavní nemoci, kterou si zde „za starých časů“ léčívali váleční veteráni, monumentální protestantský kostel sv. Tomáše, slavné kryté mosty (Ponts couverts) s Vaubanovou hrází, stará celnice i ledárna a hlavně množství nádherných renesančních hrázděných domů, v čele s vysokým domem Kammerzell, nacházejícím se nedaleko katedrály. A i když jsme vynechali veškerá muzea, nezbyl nám žádný čas ani na tak významné stavby, jakou je např. Rohanský palác.

Štrasburský večer končí, znovu prší a my odjíždíme k poslednímu ubytování na okraji města. Snídaně je zde na úrovni a nepočetný personál bez nejmenšího problému doplňuje jednotlivé poživatiny. S plnými břichy i zavazadly se následujícího dne nalodíme do autobusu a za stálého deště (nikoho jistě nepřekvapí, že v Čechách i na Moravě bylo v té době krásné počasí) vyrazíme. Středa 16. září už je jen dnem přepravním. Přes Alsasko, Německo (u cesty nás podruhé zaujme letecké muzeum, kde vedle sebe stojí letouny Concorde a TU-144, a já si při té příležitosti opět vzpomenu na náhodu, díky které kdysi dávno Richarda Kybice z Turba a Petra Jandu z Olympicu napadla současně jedna skladba švédské skupiny Europe), západní Čechy (kde na pumpě narazíme na úžasnou harlejářskou tříkolku značky Tatra, pocházející z Olomouce) a Prahu dorazíme do Brna (před kterým se teprve před chvílí rozjela nekonečná kolona aut, vzniklá po tradiční nehodě na D1). Sem pro nás po nějaké době přijede Marek, který ještě nedávno visel v oné koloně, kam se dostal při návratu ze služební cesty do Prahy, a který nás odveze do Boskovic.

A my v té chvíli konečně naplno pochopíme, proč vedoucí zájezdu nepovolila vnést do autobusu zrající sýry Munster ani v pěti igelitových pytlících současně a na čas nedlouhý. Dokonce se dalo zdárně pochybovat o podtitulu zájezdu, který zněl: „Za pozoruhodnými architektonickými a přírodními památkami Francie, do krajů dobrého vína, voňavých sýrů a dalších lahůdek. Potom už nás čeká jen přestup do naší zmenšeniny auta a přejezd do Šumperka, kam dorazíme pořád ještě ve středu. Následuje vítězný panáček a odchod do hajan, protože hned ráno musím opět do pracovního procesu.

Foto: markyz63

Výhodou zájezdu byl menší počet účastníků, který pro nás znamenal celou dvojsedačku pro každého. Pro mě ovšem také trauma ze špatné strany posedu. Zatímco Martina se např. ve Vogézách kochala výhledem do pozoruhodné KRAJINY plné jezer, já hleděl do zpevněného svahu nad silnicí. Stejně tak tomu bylo i při průjezdu burgundskými vinicemi. V rámci rčení (převedeno do slušné mluvy), že na „znečistěného i toaleta spadne“ jsem ani nepřijal její nabídku, že si můžeme místa prohodit. Bylo totiž jasné, že by se ráz KRAJINY ihned změnil, a tak jsem raději alespoň Martině dopřával krásných výhledů. Mladá zlínská fotografka, sedící za ní, měla z této situace evidentní radost a na rozdíl ode mě měla svou zrcadlovku u oka i v autobuse takřka nepřetržitě.

Celý zájezd byl tentokrát, bohužel, o absolutní pohodě a klidu trošku méně, než je u Alliney běžné, a někdy byl dokonce stejně uspěchaný a hektický, jako u jiných CK. Občas silně zazlobilo počasí (tradičně, ale s Allineou se nám to stalo poprvé) i fotoaparát (u zrcadlovky se jednalo o stav výjimečný), který nakonec nevydržel, bylo na všechno hrozně málo času a opakovaly se problémy se stravováním … ale i tak to bylo super. Viděli jsme mnoho zajímavých míst i krásných památek (jenom já mám vždy pocit, že se dalo vidět mnohem, mnohem více) a ochutnali některá skvělá vína, pocházející z různých oblastí Francie, a výrazně se lišících nejen chutí, ale i zařazením do cenových relací. A kus té Francie a jejich krás jsme si dovezli i domů …

PS: Poslední věta působí sice něžně a romanticky, ale myslel jsem ji tentokrát spíše zcela materialisticky. Nechtěl jsem totiž ani tak vyjádřit ty vzpomínky a srdeční záležitosti, ale spíše vína bílá, růžová i červená, sýry zrající, plísňové i ty kozí nebo sklenice s dijonskou hořčicí různých barev i příchutí. A za tento druh materialismu se určitě stydět nemusím …

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (48.583, 7.749)
Poslední aktualizace: 26.1.2016
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Štrasburk

Příspěvky v okolí Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/4 (pohoří Vogézy, Riquewihr, Štrasburk)

Jednou z mnoha pozoruhodných pamětihodností, nacházejících se v centru alsaského Štrasburku, je Stará celnice, která v mnohém silně připomíná naše slavné Masné krámy. Jedná se o budovu,…
Interiér štrasburské katedrály Notre Dame je typicky gotický i goticky typický, ale ve srovnání s většinou francouzských katedrál jakoby temnější. Není nijak monumentální, což je dáno zejmén…
Přesto – a nebo naopak právě proto - že štrasburská katedrála Panny Marie není tím typickým francouzským Notre-Damem s dvojicí hranolových věží, je prostě nádherná. Svou roli v tomto případě hraje jistě také použitý růžový pískovec a silný vliv německého gotického stavitelství. V každém případě můžeme alsaskou architektonickou perlu, nacházející se v samém srdci historického centra Štrasburku a nazývanou N…
Krásné historické město Štrasburk, ležící v departementu Bas-Rhin (tedy Dolní Porýní), je se svými „pouhými“ 275 tisíci obyvateli také největším městem Alsaska. To, že je historické…
Luteránský kostel sv. Tomáše v hlavním městě Alsaska i Evropy, tedy Štrasburku, bývá také často označován německým názvem Thomaskirche a nachází se na náměstí Place Saint-Thomas v historickém centru města, nedaleko čtvrti Petite France neboli Malá Francie. Jedná se přitom o sakrální památku velmi cennou. Jednak byla její stavba zahájena už někdy v průběhu 9. století, jednak zde prý můžeme vidět jediný příklad halové…
Jste-li milovníci historických měst a krásných památek, projděte se po Strasbourgu, největším francouzském říčním přístavu. Strasbourg je hlavním městem Alsaska, ale nebylo tomu vždy tak. Město patřilo v minulosti střídavě k Německu a k Francii.  Najdete zde městské domy s hrázděnými fasádami, prohlédnout si můžete také monumentální katedrálu Notre-Dame. Věž katedrály je…
Jedním z nejkrásnějších památkově chráněných objektů celého Štrasburku je bezesporu hrázděný dům zvaný Haderer. Najdeme ho na adrese Rue du Bain-aux-Plantes 31, tedy …
Hlavní město Alsaska – a někdy i Evropy – je bezesporu krásným místem, nabízejícím svým návštěvníkům, mimo jiné, velké množství pozoruhodných historických památek. Některé stavby však jsou,…
Jednou z nejznámějších pamětihodností alsaského města Štrasburk jsou bezesporu tzv. Kryté mosty, nacházející se na západní straně malebné historické čtvrti Petite France neboli Malá…
Příznivci různých technických památek a fortifikačních staveb, kteří navštíví půvabné historické alsaské město Štrasburk, by jistě neměli minout stavbu, nazývanou všeobecně Barrage Vauban,…
Strasbourg je francouzské město, které tolik připomíná Německo. Samo město v historii patřilo nejen k Francii, ale i k Německu. Najdete zde vodní cesty, kde vás povozí lodě, nádherné parky, moderní tramvaje, Evrop…
Město, které dnes patří mezi metropole Evropské unie, v němž stojí budovy Rady Evropy, Evropského parlamentu i Evropského Soudu. Od roku 1015 zde stojí jedna z nejkrásnějších katedrál Evropy. Před více než pět…
Štrasburk  je hlavní město Alsaska. Leží ve východní Francii břehu Rýna a má cca  250 000 obyvatel. V minulosti patřil střídavě k Německu a k Francii, což ovlivnilo i jeho vzhled. Nejznámější stavbou je katedrála Notre Dame, za vidění stojí také Petit France nebo Gutenbergovo náměstí. Ve Štrasburku sídlí  Rada Evropy, Evropský parlament a Evropský soud pro…
Strasbourg je město na vodě. Aby mohly lodě pohodlně podplouvat nízké mostky, jsou některé mosty mobilní a otevírají se. Ze světa známe mosty zvedací – jsou např. v Petrohradě nebo Amsterdamu. Ve Strasbourgu zaujm…
Letiště Entzheim (SXB) spadá pod město Strasbourg, které leží ve státě Francie.
Když řeknu tramvajová zastávka – co si představíte? Ostrůvek? Nebo nějakou plechovou krabici? A přece tramvajová zastávka může být i architektonicky hodnotným dílem Podívejte se na fotku, jak se s tím poprali ve …
Kde jsme byli ? nejsem žádná velká spisovatelka, ale nebudu mít klid, dokud se s Vámi nepodělím o své zážitky z Rakouska, kde jsme si skvěle užili lyžování na horách. Konkrétně…
Europa park je nejoblíbenějším zábavním parkem v Německu. Europa park se nachází v jihozápadním Německu ve městě Rust. Je otevřen v letní sezoně od března až do konce října a v zimní sezoně od prosince do poloviny ledna. …
34.8km
více »
Nádherné místo, které považuji za příklad poklidných vesniček v Schwarzwaldu. Oberharmersbach se nachází uprostřed Schwarzwaldu v údolí potoka Harmersbach. Údolí se p…
Letiště Baden Oos (ZCC) spadá pod město Baden-baden, které leží ve státě Německo.
39.8km
více »
Pohoří Schwarzwald se táhne 160 km ze severu na jih až k Basileji. Na západě prudce spadá do údolí Rýna, kterým prochází hranice s Francií. Na druhé straně Rýna l…
Monumentální hrad Château du Haut Koenigsbourg (německy Haut-Koenigsburg) z červeného pískovce stojí nad městem St-Hippolyte. Byl založen císařem v roce 1114, později zničen a o…
47.4km
více »
Riquewihr je nejvyhlášenější vinařskou vesničkou Alsaska. Nejstarší stopy osídlení sahají až do římských dob. Tehdy zde stály pozorovací věže, opevnění a pravděpodobně tudy vedl…
56.7km
více »
V alsaském městečku Riquewihr sice žije jen přibližně dvanáct stovek obyvatel, ale může se pyšnit dlouhou i bohatou historií a jeho uličky jsou stále plné lidí. Není se co divit, protože se…
56.8km
více »
Alsaské městečko Riquewihr se celosvětové proslavilo svou romantickou podobou, dochovanou bez větších změn od přelomu 16. a 17. století. Pestrobarevné hrázděné domy zde dodnes obklopuje městské opevnění s několika původními fortifikačními prvky. A protože níže položené - i stejně staré - stavby, tedy Dolní brána a jižní Bílá věž, byly zničeny již na počátku 19. století, nezbývá nám v současné době nic jiného…
56.9km
více »
Malebné alsaské městečko Riquewihr není zajímavé jen svou romantickou podobou a množstvím pestrobarevných hrázděných domů, pocházejících většinou z přelomu 16. a 17. století, ale také p…
56.9km
více »
Letiště Colmar-houssen (CMR) spadá pod město Colmar, které leží ve státě Francie.
59.7km
více »
Město
V kraji Alsasko na severovýchodě Francie se rozkládá historické městečko Colmar. Založen byl v 8. století a ve středověku byl významným opevněným městem Město má dosud velmi za…
Webkamera nám ukazuje pohled na městečko Schönwald. Další info: www.schoenwald.net
62.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace