Zámek Litomyšl

Tipy na výlet, Pardubicko
Kam a jak jedeme?

Navštívili jsme město Litomyšl a Zámek v Litomyšli.

Přijeli jsme na náměstí do Litomyšle, kde jsme zaparkovali auto a na prohlídku města a na zámek jsme se vydali pěšky. Smile

Za čím jedeme?

Litomyšl je město na samém východě Čech v Pardubickém kraji, 18 km severozápadně od Svitav.

lupa

První zmínka o Litomyšli se vztahuje k roku 981 v Kosmově kronice české, která ale vyšla až ve 12. století. Tehdy na litomyšlském návrší stával strážní hrad střežící panství Slavníkovců a nedaleko procházející obchodní cestu evropského významu - tzv. Trstěnickou stezku. Po vyvraždění Slavníkovců roku 995 přešlo území do rukou Přemyslovců. Olomoucký biskup Jindřich Zdík pozval do Litomyšle v polovině 12. století řád Premonstrátů a založil roku 1145 premonstrátský klášter Olivecká hora. Premonstráti dosáhli vysoké úrovně hospodářské a kulturní, a tak byla Litomyšl povýšena roku 1259 na město. V 19. století město ztrácelo na významu, zejména z důvodu vedení významných železničních tratí mimo město. Známým zůstávalo litomyšlské piaristické gymnázium. Ve městě v té době pobývala řada významných osobností, např. Alois Jirásek nebo Božena Němcová.

město Litomyšl
město Litomyšl
lupa

Dnešní Litomyšl je městem, které si je vědomo svých bohatých dějin a tradic a dokáže z nich čerpat náměty pro další rozvoj. Udržuje bohatý památkový fond, ovšem snaží se také o kvalitní moderní architekturu. Zachovává si v podstatě "maloměstský" charakter a nabízí možnost potkat se aspoň se střípky ducha obrozenecké Litomyšle, rozvíjí bohatý kulturní a spolkový život, ale také průmysl, podnikání a ekonomiku; obyvatelům i návštěvníkům poskytuje bohaté sportovní vyžití (budovaný sportovní areál). Areál renesančního zámku z let 1568 – 1581 je zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pro svůj půvab se Litomyšl stala známým turistickým cílem. Mezi další pamětihodnosti města patří například dům U rytířů, Lidový dům, kostel Nalezení svatého Kříže, kostel Rozeslání Apoštolů, hřbitov s kaplí svaté Anny, pomníky rodičů Braunerových, socha Panny Marie, pomník obětem 1. a 2. světové války a mariánské sousoší na Smetanově náměstí. Ve měste lze nalézt také řadu galerií a muzeí. Mezi významné osobnosti města patří hudební skladatel Bedřich Smetana a akademický malíř Julius Mařák.

město Litomyšl
město Litomyšl
lupa

První zmínka o existenci hradu v Litomyšli nalézáme ve staré KoArkádysmově kronice z 1.čtvrtiny 8.století. Kronikář tam zmínil existenci hradu roku 981. Dříve to byl dřevěný hrad. Teprve po husitských válkách byl postaven nový kamenný hrad.

zámek Litomyšl
zámek Litomyšl
lupa

V roce 1567 syn moravského hejtmana Vratislav z Pernštejna obdržel panství Litomyšl s hradem od císaře Ferdinanda jako léno. V následujících letech Vratislav z Pernštejna nechal tento zámek přestavět na sídlo pro sebe a svou španělskou choť Marii Manrique de Lara z rodu Mendozů - dvorní dámu císařovny Marie. Stavba byla zcela ukončena roku 1581, její ráz je ukázkovou formou vrcholné renesance.

lupa

Na této stavbě je nejlépe vidět příklady tzv. moravské renesance. Ital Giovanni Battista Aostalli, který se podílel také na stavbě Belvederu Františka I. v Praze, zde působil především jako architekt a stavební mistr. Veškeré vnější zdi i komíny zámku jsou pokryty malbami "psaníček", tzv. sgrafitti. Traduje se, že ani jeden motiv vyskytující se na nich se neopakuje.

zámek Litomyšl
zámek Litomyšl
lupa

Vlastní zámek je obklopen hospodářskými budovami, postavenými a upravenými převážně v barokním slohu, zámecký areál doplňuje rozlehlá zahrada, která byla založena současně se zámkem a upravena a rozšířena v 18.století. Její součástí je i přírodní amfiteátr, kde se odehrávají některá představení Operního Festivalu Smetanova Litomyšl.

zámek Litomyšl
zámek Litomyšl
lupa

Právě za vlády hraběte Valdštejna-Wartenberga žila v Litomyšli rodina sládka Františka Smetany. Jeho syn, světově známý skladatel Bedřich Smetana, zde trávil své první roky dětství. V zámku se nachází i klavír, na nějž při své pozdější návštěvě Litomyšle Bedřich Smetana hrál pro potěšení zámeckého panstva.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na náměstí v Litomyšli je spousta možností k občerstvení, jsou zde restaurace, kavárny, cukrárny. Smile

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Moc se mi líbil zámek a zajímavé bylo i zámecké sklepení, kde jsou sochy od sochaře Olbrama Zoubka.

Ostatní informace

Otevírací doba:

Reprezentační prostory zámku, Zámecká kaple a hostinské pokoje:

duben, říjen So, Ne, svátky 10:00 - 16:00

květen, září Ut - Pa 10:00 - 16:00 So, Ne, svatky 9:00 - 17:00

červen - srpen Ut - Ne 9:00 - 17:00

Ceník: dospělý 120 Kč

dítě, student, senior 70 Kč

Zámecká zahrada - volně přístupná

zámecká věž - dospělý 70 Kč

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Zámek LitomyšlDalší informace

Hodnocení:
571. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
27 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litomyšl
(vzdálenost od místa: 0.83 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zámek Litomyšl

04.05.2011 17:42
Na zámku jsem slavnostně ukončila studium, po městě jsem tři roky brouzdala
25.07.2012 09:22
pěkné interiéry a přílehlá zamecká zahrada.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace