Litomyšl

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

Dnes se pojedeme podívat na město, zámek se zámeckým parkem, a mnoho dalších památek a zajímavostí. Litomyšl je krásné město 340 m.n.m , protéká jím řeka Loučná a jak jistě všichni víme, je to rodiště našeho významného hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Jet můžeme autem, na kole- pokud nejste z velké dálky, nějaký ten dálkový autobus z Hradce Králové na Brno tam taky pojede. Litomyšl je asi 40km od Chrudimi a Pardubic východním směrem, z Hradce Králové je to přibližně 50km jihovýchodně na silnici E442- hlavní tah na Olomouc.

Za čím jedeme?

Nejlépe je vyrazit na jaře ,to už je otevřený zámek a ještě lépe včervnu. Bývá zde každý rok mezinárodní operní festival - Smetanova Litomyšl a je největší pod širým nebem. Hudební scény jsou na různých místech zámeckého areálu, včetně zámeckého parku. Pokud se rozhodnete - a to vřele doporučuji, je to opravdu zážitek, dokonce i děti vydrží, aktuální program a ceníky , prostě potřebné informace naleznete na www.smetanovalitomysl.cz .

Určitě si nenechte ujít i prohlídku zámku- kde je i malé divadélko- my jsme měli štěstí a hráli pohádkový příběh pro děti, takže byli nadšeni. Opět doporučuji pro informace navštívit www.litomysl.cz/zamek - je to už delší dobu co jsme tam byli, takže nebudu podávat mylné zprávy. V zámeckém areálu, neboli parku je hodně prostoru na odpočinek, spousta laviček, kde si odpočinete nebo i malou svačinku a pití zvládnete. Samozřejmě poblíž je několik restaurací, takže není problém s teplým jídlem.

V období od dubna do konce srpna je v muzeu města výstava aut , autíček ( Rudolf Kocourek- sběratel) ,takže pro kluky jako dělané i ty velké( tatínky)- značky Ferrari, Maserati, Alfa Romeo, Ford Mustang... rovněž modely zfilmu Jamese Bonda. Pro otevírací dny a ceníky na www.rml.cz . A samozřejmě ,aby to nebylo holčičkám líto, bude v muzeu výstava Panny a Panenky, a to od května rovněž do srpna.

Město má hezké historické centrum, není to takové klasické čtvercové náměstí, ale spíš dlouhá ulice, nicméně budovy a podloubí vás potěší na oko. Za zmínku stojí zajímavost na školky Litomyšl, kde probíhají prodejní výstavy, a stojí to za to- www.skolky.cz

Takže si z výletu můžete i nějaký stromek nebo květinu odvézt, pro milovníky ryb, stavte se na sádkách / rybářství Litomyšl-nejen k jídlu, ale i různé rybářské potřeby je možné zakoupit. www.litomysl.cz/rybarstvi. A úplně na závěr docela známá značka sportovního oblečení Litex- ve městě firemní prodejna- zajímavé ceny- takže se vybavíte i na dovolenou.

Přeji Vám hezké zážitky a určitě se do Litomyšle jeďte podívat ne jednou ,ale víckrát jako my.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Není špatné mít nějakou malou svačinku s sebou, ale ani není problém v restauracích , polední menu, a to hlavně v okolí náměstí

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nevím co vybrat jako nejlepší, protože celkově se výlet povedl, ale asi bych doporučila opravdu období kdy je zde festival hudby, protože to není hned tak někde.

Ostatní informace

www.smetanovalitomysl.cz

www.litomysl.cz/zamek

www.rml.cz

www.skolky.cz

www.litomysl.cz/rybarstvi.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • LitomyšlDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Litomyšl

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace