Z Horní Blatné na Blatenský vrch

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Vlčí jámy
Vlčí jámy
lupa

Horní Blatnou najdeme cca 20 kilometrů severozápadně od Ostrova v Krušných horách. Je to historické horní město založené roku 1532, kdy sasský kurfiřt Jan Bedřich koupil toto území od pánů z Tetova a podal příkaz k vyměření a založení nového horního města Blatná. Obec tedy nevznikla samovolně, ale čistě účelově, díky tomu také známe přesné datum jejího vzniku, což u obcí není příliš obvyklé. Po vydání příkazu Janem Bedřichem byla do půdorysu zakreslena pravidelná uliční síť a 199 stavebních parcel, začaly se stavět první hutě, určilo se místo pro výstavbu kostela, školy, radnice a špitálu.

Sama Horní Blatná by stála za samostatnou návštěvu, je zde muzeum a velká část obce je vyhlášenou památkovou rezervací. My jsme ale chtěli užít krásného slunečného počasí a vydali se po červené turistické značce na Blatenský vrch.

Za čím jedeme?

Vlčí jámy
Vlčí jámy
lupa

Z náměstí nás turistické značky – žlutá a červená provedou částí obce směrem na sever. Před koncem Blatné se žlutá trasa odděluje a my pokračujeme po červené kolem několika rozpadajících se stavení se dostaneme na louku a stoupáme směrem k lesu.

Ledová Jáma
Ledová Jáma
lupa

Strmá cesta nás dovede k Vlčím jámám. Jsou to pozůstatky staré důlní činnosti, jímž dominuje velká propast asi sto padesát metrů dlouhá, široká až dvadcet metrů a hluboká třicet metrů. Je to stará štola z 16-17 století kde došlo k propadu poddolovaného nadloží a zhroucení stropu štoly.

info k Ledové jámě
info k Ledové jámě
lupa

O kousek dále dojdeme k další zajímavosti k Ledové jámě. Jde o velice úzkou propadlinu hlubokou patnáct metrů a jde opět o pozůstatek důlní činnosti – bývalý důl Jiří. Vznikla hlubinou těžbou cínové rudy a kdysi dosahovala hloubky až 50 metrů. Vzhledem k profilu průrvy se zde vytváří teplotní režim s velmi minimálním pohybem vzduchu. Proto i v letních měsících na dně jámy zůstává led a od toho získala své jméno.

rozhledna na Blatenském vrchu
rozhledna na Blatenském vrchu
lupa

Po dalších několika desítkách metrů dojdeme k rozhledně na Blatenském vrchu, kde je i kiosek z občerstvením. Rozhledna je vysoká 21 m a nabídne jedinečný pohled na úchvatnou přírodní scenérii okolní krajiny z celkové výšky 1044 metrů nad mořem. Rozhledna byla postavena v roce 1912 hornoblatenskou jednotou pro zimní sporty, a to spolu s restaurací a s turistickou chatou. Projekt vypracoval chebský architekt Karl Matusch. Rozhledna byla pojmenována jako "Zitina vyhlídka", podle poslední rakouské císařovny Zity Bourbunsko Parmské. V roce 1927 byl rozšířena o taneční sál. Po druhé světové válce byl objekt obsazen armádou a zcela zchátral až musel být stržen. Přežila to pouze vyhlídková věž kde nás 85 schodů dovede na vyhlídkový ochoz z které ho nekrásný rozhled do celého kraje s dominantou Klínovce.

rozcestí na Blatenském vrchu
rozcestí na Blatenském vrchu
lupa

Zpět do Horné Blatné jsme se vydali dolu z kopce po žluté turistické značce. Je to příjemná procházka naučnou stezkou, mimo jiné i kolem 4erného jezírka a Blatenského příkopu. Celá trasa se velmi pohodlně dá zvládnout za tři hodinky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Občerstvili jsme se po cestě v kiosku u rozhledny a na pozdní oběd zajely do naší oblíbené restaurace Penzion Adélka na Božím Daru, který poskytuje i ubytování turistického typu v samém centru města hned u městského parku. Velmi příjemní a ochotní majitelé, kteří nám i o několik dní později přijeli na pomoc, když jsme se dostali na cestách do nesnází. Můžeme vřele doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vlčí jámy
Vlčí jámy
lupa

Příroda je po celé cestě okouzlující a sama si poradila se zahlazením staré důlní činnosti. Dost tomu pomohli i naši předci, kteří dolovali z rozumem a místo aby přírodu ničili, vzali si jí na pomoc.

Ostatní informace

V info centru na náměstí v Horní Blatné lze zakoupit turistickou známku číslo 1633 a lze tam získat i spoustu informací o okolí, zakoupit mapy, pohlednice a upomínkové předměty.

V kiosku u rozhledny je ke koupi turistická známka 875 Blatenský vrch.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horní Blatná
(vzdálenost od místa: 1.74 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Horní Blatné na Blatenský vrch

14.02.2012 16:09
Velmi hezká procházka.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace