Z Červenohorského sedla na Praděd a zpět
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Na hory
Kam a jak jedeme?
Naši chlupáči potřebovali opět pořádně utahat, a tak jsme je tentokrát vytáhli na Praděd. Autem jsme se vyvezli na Červenohorské sedlo směrem od Bruntálu nejdříve po silnici č.450, v Bělé pod Pradědem jsme odbočili doleva na silnici č.44. Parkování na sedle je bezplatné, v hotelu můžete zakoupit turistickou známku č. 5. Odtud jsme dále pokračovali po modré značce směrem na horskou chatu Švýcárna. Větší část cesty vede po vrstevnici, převýšení je místy pouze mírné, část této trasy je využívána rovněž jako cyklostezka. Před koncem cesty se modrá značka napojí na zelenou. Chata Švýcárna má turistickou známku č.8, je zde možné využít buď venkovní občerstvení nebo najíst se přímo v chatě, ve zdejší nádrži s vodou se mohou občerstvit i psi. Na Praděd se pokračuje dále po červené, která se těsně před vrcholem napojí opět na modrou. V restauraci na Pradědu je možné poobědvat, zakoupit turistickou známku č.1 nebo vyjet nahoru na věž na vyhlídku. Zpět na Švýcárnu se musí stejnou trasou, za Švýcárnou na rozcestí jsme se dali doprava a šli stále po červené až na Červenohorské sedlo. Cesta vede místy po dřevěném chodníku kvůli rašeliništím, větší klesání je hned na začátku z Velkého jezerníku, kolem Velkého klínovce vede cesta již jen po vrstevnici. Celková délka trasy je cca 17 kilometrů. Je to moje oblíbená, při krásném počasí je úžasný výhled do dalekého okolí, zahlédnete větrné elektrárny pod Mravenečníkem, dolní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně a při zpáteční cestě Lázně v Jeseníku.
Za čím jedeme?
Rozhledna na Pradědu je jednou z nejvýznamějších v celé České republice a to jak díky provedení stavby tak díky důležitosti pro region. Již od počátků turistiky chtěli lidé postavit rozhlednu na Pradědu, která by poskytovala výhled do krajiny. Dřívější rozhledna zvaná Habsburská věž, která byla postavena v roce 1912, se vlivem špatného zdiva v roce 1959 zřítila. Tehdejší rozhledna měřila 32,5 m a její šířka byla 14,5 m. V roce 1968 se začalo s výstavbou nové rozhledny připomínající startující loď.
Nová rozhledna byla zcela dokončena až v roce 1983. Věž je vysoká 162 m a společně s vrcholem 1492 m vysokého kopce je vrch rozhledny nejvyšší bod České republiky. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 73 m je krásný výhled jak na české území tak do Polska. Za ideálních podmínek je možné shlédnout Vysoké Tatry na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku. Na plošinu se lze dostat pomocí rychlovýtahu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme nebyli, byl to výlet z Bruntálu, kde bydlíme, oběd nebo občerstvení doporučuji na Švýcárně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jeli jsme v podstatě vyvenčit psy a vznikla z toho nádherná procházka po našich horách, Jeseníky jsou moje srdeční záležitost. Doporučuji všem, kteří si chtějí odpočinout od práce, starostí, civilizace....
Ostatní informace
Cena za rychlovýtah na rozhlednu Praděd je 80 korun.