Ve stopách J.A.Komenského přes nové rozhledny Korytná a U Křížku

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Výhled nad Horním Němčím
Výhled nad Horním Němčím
lupa

Vyrazíme od koncové zastávky autobusu v obci Horní Němčí. Přes ves nevede pěší turistická značka, ale pomůžeme si značením cyklostezky č. 5052, která nás stoupáním dovede přes přírodní rezervaci Drahy k rozcestí Javořina.
Odtud dále už po červené pěší turistické značce pokračujeme po hřebenu - po levé straně od trasy leží rozhledna Korytná - a značka dále prochází přes rozcestí Dubina na luční cestu s výhledy na Malý i Velký Lopeník. Mírnějším stoupáním se dostaneme k rozcestí nad obcí Březová, změníme vedoucí barvu na žlutou a odbočíme doleva směr Nivnice (od tohoto rozcestí je možno udělat odbočku k nedaleké rozhledně U Křížku ležící nad Březovou). Stále klesající cestou bukovým lesem přijdeme k přehradě a rekreační oblasti Lubná a podél stejnojmenného potoku se dostaneme k osadě Volenov. Přejdeme tok Nivničky a postupně vcházíme do Nivnice, žlutá značka pokračuje obcí až k autobusové zastávce. Okruh můžeme uzavřít pomocí autobusu zpět do Horního Němčí, spojení je dostatečné i o víkendu. Celá trasa je středně turisticky náročná, schůdná ve všech ročních obdobích a měří cca 18 km.

Za čím jedeme?

Výhled nad Horním Němčím
Výhled nad Horním Němčím
lupa

Drahy - významná přírodní rezervace Bílých Karpat, vyhlášená r. 1982. Jde o dřívější pastvinu s roztroušenými keři a stromy, zejména jalovcem. Vyskytuje se zde celá řada orchidejí (např. vstavače nebo vzácný tořič včelonosný).

Rozhledna Korytná - se nachází nad stejnojmennou obcí v lokalitě Nové louky. Její výška je 13 metrů a je zhotovena ze smrkové kulatiny. Nabízí rozhledy na bělokarpatskou krajinu zejména severním a východním směrem, na obce Strání, Korytná či Nivnici.

Rozhledna U Křížku - rozhledna zhotovená roku 2011 nad obcí Březová v nadmořské výšce 600 m.n.m. Vybudována byla podle stejného plánu jako několik jejich sester v okolí Uherského Brodu. Rozhledy zejména na hřeben Lopeníku a jihovýchodním směrem na Slovensko.

Křížek nad Horním Němčím
Křížek nad Horním Němčím
lupa

Nivnice - obec s cca 3300 obyvateli, považovaná za nejpravděpodobnější rodiště J.A.Komenského. Podle pramenů se narodil v "Bartkově mlýně", stavbě, kterou lze nalézt naproti základní škole. Pro podrobný popis turistických zajímavostí obce doporučuji navštívit http://www.nivnice.cz/turisticke-cile-a-zajimavosti/.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rezervace Drahy
Rezervace Drahy
lupa

Přímo na trase bohužel možnosti k občerstvení nejsou, takže je nutné s tím počítat a vyrazit s vlastními zásobami. Od rozcestí Javořina-bus je možno udělat krátkou odbočku a po červené značce směr Kamenná bouda dojít ke studánce "Za Lesem", vzdálená je cca 800 m.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rezervace Drahy
Rezervace Drahy
lupa

Turisticky nejatraktivnějšími místy této trasy jsou zejména luční úseky s dalekými rozhledy jak na jižní stranu Na Velkou Javořinu či Jelenec, tak východním směrem na hřeben Lopeníků. Lesy na trase jsou tvořené zejména buky a duby.

Ostatní informace

Obě rozhledny na trase jsou volně přístupné po celý rok.
Vzhledem k povaze trasy lze doporučit spíše vysokou obuv.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velká nad Veličkou
(vzdálenost od místa: 10.24 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ve stopách J.A.Komenského přes nové rozhledny Korytná a U Křížku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace