Údolí Radotínského potoka

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Mlýn U Veselých
Mlýn U Veselých
lupa

Radotínský potok a údolí, kterým si před Radotínem razí cestu k Berounce je hlavním cílem tohoto výletu. Ještě než do údolí samotného dojdeme a i když ho pak opustíme uvidíme po cestě mnoho zajímavého.

Za čím jedeme?

Na okraji Velké Chuchle
Na okraji Velké Chuchle
lupa

Na cestu se vydáme z vlakového nádraží ve Velké Chuchli. Ulicemi Radotínskou a Starochuchelskou se dostaneme na náměstí Omladiny, kde začíná turistické značení. Vyrazíme po modré značce a po chvíli dojdeme k první zajímavosti na cestě. Je to Pacoldova vápenka. Tato významná technická památka byla postavena na konci 19. století a vápno se zde unikátní tzv. Pacoldovou metodou pálilo až do začátku druhé světové války. Objekt potom chátral a do dnešní podoby byl uveden při rekonstrukci na začátku tohoto století.

Pacoldova vápenka
Pacoldova vápenka
lupa

Od vápenky pokračujeme dál po modré značce směrem na Slivenec. Při cestě se určitě vyplatí ohlédnout se, jelikož z míst před Slivencem se nám otevře zajímavý pohled na Prahu. Ve Slivenci přejdeme na červenou značku a naše cesta bude směřovat k mramorovým lomům v přírodní lokalitě Na Cikánce. Ve zdejších lomem se těží červený vápenec tzv. slivenecký mramor. Z okraje lomů je krásný výhled do zdejší krajiny.

Pacoldova vápenka
Pacoldova vápenka
lupa

Po okraji jednoho z lomů sejdeme do Radotínského údolí k Radotínskému potoku proti jehož proudu stále po červené značce pokračujeme. Na Radotínském potoce stávalo dříve 22 mlýnů, z nichž některé i uvidíme.

Praha od Slivence
Praha od Slivence
lupa

Jako první to je Maškův mlýn, dále pak mlýn Taslarův, Kalinův a Cvrčkův. Některé z těchto mlýnů jsou v součastnosti využívány k bydlení, některé z nich jsou pak v dost žalostném stavu. Poslední mlýn, který je k vidění na trase červené značky je mlýn U Veselých. Mlýn postavený v 17. století je krásně zrekonstruovaný a je to jediný mlýn na Radotínském potoce, který je plně funkční a slouží účelu, pro který byl kdysi postaven. V mlýně je umístěno mlynářské muzeum a z mouky zde namleté se zde příležitostně peče i chléb.

Praha od Slivence
Praha od Slivence
lupa

Po prohlídce tohoto opravdového unikátu pokračujeme po červené do Chotče a na další cestu se vydáme po zelené značce směrem na Třebotov. Z cesty máme jako na dlani chotečský kostel sv. Kateřiny.

Lomy Na Cikánce
Lomy Na Cikánce
lupa

V Třebotově je asi největším turistickým lákadlem zdejší tvrz. Tvrz vznikla v polovině 14. století. V součastnosti je pěkně opravena, ale otevírá se jen při příležitostných událostech, poté co se odsud odstěhovala expozice historických nočníků a toalet do Prahy. V Třebotově stojí také za shlédnutí kostel sv. Martina, který byl postaven na konci 19. století a místě někdejší románské rotundy.

Lomy Na Cikánce
Lomy Na Cikánce
lupa

Z Třebotova pak pokračujeme stále po zelené značce přes Kulivou horu až na rozcestí Sulava, odkud pokračujeme po červené značce přes Radotínsko-Chuchelský háj až na železniční stanice v Radotíně, kde toto naše putování jižním okrajem Prahy ukončíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost občerstvení je v mlýně U Veselých, jinak po cestě z vlastních zásob.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pacoldova vápenka, lomy Na Cikánce, údolí Radotínského potoka a mlýn U Veselých, to jsou místa, která stojí za navštívení.

Ostatní informace

Maškův mlýn
Maškův mlýn
lupa

Mlýn U Veselých je otevřen prakticky celoročně, jelikož zde rodina Veselých žije. Je ale dobré před návštěvou tohoto objektu kouknout na jejich stránky www.mlyn-uveselych.cz, kde jsou aktuální časy prohlídek mlýna a otevření mlýnského obchůdku.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Černošice
(vzdálenost od místa: 4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Údolí Radotínského potoka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace