Turistika v zimě? Zřícenina hradu Himlštejn

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Portály hradu
Portály hradu
lupa

Zimní měsíce zpravidla turistice příliš nepřejí. Mnoho míst, která by mohla vzbuzovat zájem turisty jsou zavřená, jelikož provozovatelé žijí v utkvělé představě, že v zimě sedí lidé raději doma za pecí. U dalších míst zase bývá zpravidla problém s jejich dostupností. V letošní mírné zimě ovšem právě tato místa nabírají na atraktivitě.

Za čím jedeme?

Pohled do údolí řeky Ohře
Pohled do údolí řeky Ohře
lupa

Cílem dnešního výletu je zřícenina hradu Himlštejn nacházejícího se zhruba 20 kilometrů východně od Karlových Varů. Za výchozí místo jsme zvolili vesničku Stráž nad Ohří, do které je možno se dostat automobilem (zvolili jsme my) nebo třeba vlakem.

Sněhulák..:-)
Sněhulák..:-)
lupa

Z návsi jsme se vydali po zelené turistické značce. První kilometr cesty je nudný, jelikož je nutno stoupat úzkou silničkou uprostřed obce. Po necelém kilometru zelená turistická značka odbočí z asfaltky na lesní cestu a zábava začíná.

Hrad Himlštejn
Hrad Himlštejn
lupa

Stoupání je rázem poměrně prudké a nebýt letošní mírné zimy, asi bychom se daleko nedostali. I nyní máme co dělat, abychom postupovali vpřed a neklouzali zpět z kopce dolů. S občasnými rovinkami jsme stoupali zhruba 800 metrů až jsme se dostali na louku. Odsud se nám otevřel pohled do údolí řeky Ohře. Z louky jsme pokračovali dále a jak jsme stoupali, sněhu přibývalo a nutno podotknout, že v některých místech to již dost klouzalo. Vzhledem k tomu, že cesta není zrovna udržovaná, v některých místech se nám dokonce ztrácela v křoviscích. Štěstí nám přálo, divočáka jsme nepotkali. Každý z nás měl nicméně vytipován strom, na který by se v případě nebezpečí uchýlil...Smile

Konečně jsme dorazili k rozcestí pod Himlštejnem. Ouha. Ještě půl kilometru a dalších 80 výškových metrů. No co se dá dělat, cílem je hrad, musíme pokračovat. Cesta před námi se naštěstí narovnala a jelikož cíl již byl pomalu vidět, dodávalo nám to sílu do dalších kroků. Náhle před sebou vidíme cíl cesty, kterým je zřícenina hradu Himlštejn.

Do dnešních dní se z ní mnoho nedochovalo, nicméně i to málo dává napovědět, že v minulosti se jednalo o nádherné místo, které mělo za úkol zejména bránit údolí řeky Ohře před případnými nezvanými návštěvníky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Při výletu jsme nevyužili žádné restaurace, svačinu jsme měli s sebou v baťůžku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cesta na Himlštejn byla vcelku náročná, odměnou nám byla návštěva krásné zříceniny hradu a výhledy od ní do údolí řeky Ohře a rovněž na protější vrcholky Doupovských hor.

Při cestě zpět jsme na louce pod hradem postavili sněhuláka...Smile

Ostatní informace

Zřícenina hradu je volně přístupná a to v jakoukoliv roční dobu.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Stráž nad Ohří
(vzdálenost od místa: 1.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Turistika v zimě? Zřícenina hradu Himlštejn

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace