Svatojánskými proudy pěšky

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Štěchovická přehrada
Štěchovická přehrada
lupa

Na výlet po Naučné stezce Svatojánské proudy se z Prahy vydáme třeba autobusem PID č.390 (ale i jiným) od Smíchovského nádraží do stanice Štěchovice. Odtud půjdeme asi 2km po modré TZ, až narazíme na zelenou TZ, kde vlastní stezka začíná. Ta je pak dlouhá 6km, ale ačkoli není fyzicky náročná, není vůbec vhodná pro cyklisty a kočárky. Za deště by mohla být asi nebezpečná i pro pěší. Naše naučná stezka končí u stanice PID Štěchovice,Třebenice, odkud jezdí linka 390, ale má velké intervaly, takže je vhodné si zjistit jízdní řád. Za 50minut jste zpět v Praze na Smíchově. Výlet lze dělat také opačným směrem. Výhodou je častější spojení do Prahy ze Štěchovic, ale autobus bývá již dosti zaplněný. Nabízí se také možnost návratu do Štěchovic výletní lodí, což by výlet ještě více obohatilo.

Za čím jedeme?

v chatové osadě Ztracenka
v chatové osadě Ztracenka
lupa

Půjdeme po levém břehu vodní nádrže Štěchovice, jejíž hladina silně kolísá, až k přehradní hrázi Slapské přehrady. Cestou jdeme občas v blízkosti chat a projdeme i známou chatovou osadou Ztracenka. Převážně lesní a kamenitá cesta s celkem 10ti informačními tabulemi vede po úbočí svahu nad vodou. Má četné prostupy a také dva tunely vysekané ve skále. Na skalnatých svazích, jistě jako my, uvidíte při slunečném počasí chráněné ještěrky zelené, které jsou i více než 35 cm dlouhé, které se nás vůbec nebály a některé i "pózovaly " při focení. Cestou jsme viděli i několik slepýšů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

ještěrka zelená, 30 cm dlouhá
ještěrka zelená, 30 cm dlouhá
lupa

Cestou (která může trvat bez zastávek asi 2.5 hod, ale se zastávkami mnohem déle) jsme se museli zásobovat z vlastních zdrojů. Na konci cesty v Třebenicích je u stanice PID jak samoobsluha potravin (měli otevřeno i v neděli odpoledne), tak pěkná Restaurace s jídlem, pitím a posezením venku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

pohled na štěchovickou přehradní nádrž
pohled na štěchovickou přehradní nádrž
lupa

Líbilo se nám, že kolem této NS se nepovalovaly žádné odpadky, třebaže tam nebyl ani jedíný odpadkový koš. Viděli jsme však stolek s pohlednicemi a drobnými upomínkovými předměty a vedle nich miska na peníze (i s penězi, které nikdo nehlídal !!). Doufejme, že se prodávajícímu důvěra vyplatí.( v neděli 3.5.2009) Vlastní trasa vede krásnou přírodou, občas mezi chatami, roztrušenými na svahu a upoutají nás zajímavé pohledy na vodu i protější vysoké kamenité stráně, kde je chat jen několik.

Ostatní informace

jedna z úseků romantické cesty
jedna z úseků romantické cesty
lupa

Plzeňské pivo stojí v v Restauraci 30 Kč, Kozel a Gambrinus 25 Kč, nekuřácké prostředí, jídlo měli odpoledne i "hotovky". Jízdné PID je to 3.pásmo do Štěchovic, z Třebenic je to ze 4tého pásma.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Luka pod Medníkem
(vzdálenost od místa: 4.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Svatojánskými proudy pěšky

07.05.2013 21:42
Nádherná příroda, lehký adrenalin...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace