Strážní hrady Kozlov a Kavčiny

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Vústra
Vústra
lupa

Mezi téměř zapomenuté památky Českého ráje patří rozvaliny strážních hradů Chlum Kozlov a Kavčiny.

Výlet začínáme na vlakovém nádraží v Tanvaldu, odkud se svezeme do Příšovic. Sice musíme v Železném Brodě přestupovat, abychom v Turnově přesedli do osobáku směřujícím na Mladou Boleslav, ale to na dobré náladě nikterak neubírá.

Za čím jedeme?

Vústra
Vústra
lupa

Od příšovického nádraží vede jediná turistická trasa, a to žlutě značená. Po ní se vydáváme směrem k rybníkům Malý a Velký Písečák, kde je už několik let zřízen autokemp. Procházíme obcí Všeň, odkud je od místního kostela nádherný výhled na Příhrazské skály a Drábské světničky. Záhy míjíme lesní rybník Vústra, jehož okolní slatiny jsou chráněnou přírodní památkou.

Vústra
Vústra
lupa

Konečně se ocitáme v oblasti skalního městečka, které sloužilo jako základna pro vybudování strážního hrádku Kozlov. Po náležité prohlídce několika zachovalých světniček, vytesaných do skály, a zpola zasypané cisterny pokračujeme po žluté k Valdštejnu. Cestou míjíme Raisovu vyhlídku, ze které se naskýtá výhled na město Turnov.(Od Kozlova vzdálená asi 200m).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

U Valdštejnu, v Hospůdce U hradu se krátce občerstvujeme klobásou a malinovkou.

Kozlov
Kozlov
lupa

Nyní nás čeká velmi důležité hledání rozvalin strážního hradu Kavčiny. Nejprve jdeme po zeleno-červené turistické značce k 0,5 km vzdálenému rozcestníku "U Kavčin". Naproti ukazateli vede neznačená cesta do lesa. Je dosti výrazná, proto se právem domníváme, že jsme zvolili tu správnou cestu, která nás ke kýženému cíli skutečně dovede.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kozlov
Kozlov
lupa

Opatrně procházíme mezi skalními útvary, neboť je tu strmý sráz. Z hradu Kavčin se do současnosti dochovaly jen nepatrné zbytky příkopů. Dle dostupné literatury se v hradním areálu nacházejí i dvě prostory vytesané ve skále. Takže je víc jak jasné, že při náhodné cestě kolem Kavčin místo znovu prozkoumáme a místnůstky najdeme wink

Ostatní informace

Vracíme se zpět k Valdštejnu a po červené, kolem skalní vyhlídky Hlavatice, na turnovské nádraží.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Turnov město
(vzdálenost od místa: 2.94 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Strážní hrady Kozlov a Kavčiny

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace