Stachelberg – RETRO 2007
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Naše největší dělostřelecká tvrz se nachází na hranicích Krkonošského národního parku v blízkosti tzv. Rýchorského pralesa. Z trutnova je to cca 10 kilometrů severním směrem silnicí na Žacléř. Přes areál tvrze vede červená turistická trasa Rýchory - Trutnov (Cesta bratří Čapků) a zelená turistická trasa Žacléř - Horní Staré Město. Prostorem Stachelbergu prochází rovněž Cyklotrasy číslo 4081, 4084 a 4210 a naučná stezka opevněné Trutnovsko. Zaparkovat lze u autobusové zastávky Babí pevnost, ale v letních měsících to bývá hlavně o víkendu problém.
Za čím jedeme?
Byl krásný letní den a my jsme si trochu chtěli odpočinout od ťapkání po horách tak jsme sedli do aut a vydali se na Stachelberg. Auto jsme nechali na výše uvedeném parkovišti a lesní asfaltovou cestou, dobře značenou, se vydali k pevnosti. Již po cestě nás uvítala první informační tabule prvního opevnění a to levokřídlého pěchotního srubu T-St-S-74 – krycí název U silnice, který zůstal nedostavěn. Při obsazení pohraničí po Mnichovské dohodě, byla dokončena základová deska a provedeno bednění pro betonáž. Ale to se už svých 2 470m3 betonu nedočkalo. Pod betonovou deskou je skrytá šachta schodiště. Plánovaná posádka byla 36 mužů
Další zastávka na cestě je věnována polnímu opevnění, spojovacím a obranným zákopům, pozorovatelen a to včetně lehkého opevnění vzor 37, pověstného řopíku (název vznikl ze skratky ŘOP – Ředitelství Obraných Prací).
Pak už se otevře impozantní výhled na vlastní dělostřeleckou tvrz z části obehnanou protitankovými a protipěchotními překážkami. Je to jediný vybetonovaný bunkr obranného systému. V nadzemní části je instalovaná expozice, kde lze získat všechny informace a představu o tom jak celé opevnění fungovalo. Obrana území je založena na nepřímém postřelování předpolí a hlavních přístupových komunikací křížnou palbou.
Hlavní část opevnění se skrývá hluboko v podzemí v hloubce až 50 metrů, kam vás při prohlídce odvede průvodce po šachtovém schodišti a cca 186 schodech. Opevnění tam tvoří síť spojovacích chodeb, skladů munice, zázemí, šesti sálů pro ubytování vojska, které do nedávna byli zaplaveny vodou a jsou přístupny hlavně díky nezměrnému úsilí místních nadšenců, před kterými nezbývá nic jiného než smeknout. Výklad průvodce je velice zajímavý a působivý a zaujme téměř každého.
Při prohlídce se seznámíte též s těžkými podmínkami při lámání chodeb, o systému bednění před betonáží, včetně vystýlky s rubaniny, která měla tlumit zásahy do nadloží pevnosti, až po velice zajímavou kresbu, kterou na betonové zdi vytvořila dřevomorka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se nedaleko Žacléře, ale jelikož jména restaurací nejsou moje hoby tak jako tradičně si ho nepamatuji. Ale bylo to příjemné posezení venku s velkým hřištěm pro děti.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Obdivuhodná technická památka, která názorně ukazuje um našich předků a odhodlání bránit naší vlast. Bohužel nakonec to bylo o nás bez nás…..
Ostatní informace
Otvírací doba :
Květen-Červen - soboty, neděle a státní svátky 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod
Červenec-Srpen – denně mimo pondělí 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod
Září – soboty, neděle a státní svátky 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod
Říjen – pouze v sobotu 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod
Poslední prohlídka podzemí začíná v 16:15 hod.
Na prohlídku podzemí doporučujeme pevnou obuv a teplé oblečení (teplota cca 8°C).
Běžné vstupné: 60,– Kč
Dětské vstupné: (do patnácti let) 30,– Kč
Rodinné vstupné: (2 dospělí, 2 děti) 150,– Kč
Vstup zdarma: děti do šesti let a doprovod organizovaných skupin (školní výlety, zájezdy)
Možno zakoupit turistickou známku číslo 1029.