POZVÁNKA DO OSTROVA

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor, mezi lázeňskými městy Karlovými Vary a Jáchymovem. Historické centrum je staré 700 let, což dokládá nejstarší památka, kostel sv. Jakuba z roku 1224. Kolem něj byla začátkem 13. století postavena malá osada, jejíž založení připisují historici Slávkovi z rodu Hrabišiců. Původní název Ostrova, Zlaukowerde, se později změnil na Schlackenwerth, tedy Slávkův Ostrov. Tehdy to bylo pevné místo uprostřed bažinaté oblasti, obtékané říčkami Bystřicí a Veseřicí. Městem tuto osadu poprvé nazval Jan Lucemburský ve svém privilegiu z roku 1331. Vedla tudy také stará obchodní stezka.

Dnešní podobu starého Ostrova určily především stavební úpravy po rozsáhlých požárech, poslední byl v roce 1866. Přemysl Otakar II. začlenil město mezi královská komorní města, a od 15. století je vlastnili hrabata Šlikové. Roku 1625 získal Ostrov vojevůdce císařských vojsk Julius Heinrich, vévoda Sasko-Lauenburský. Přestavba Šlikovského zámku, rozlehlý zámecký park, pohřební kaple rodu a piaristický klášter jsou svědectvím jeho velkorysé stavební koncepce. Syn Julius František pak dokončil velkolepou kompozici zámeckého parku, nazývaného Osmým divemsvěta,stavbou Letohrádku v jeho centru.

V 19. století patřil Ostrov císařskému rodu Habsburků, velkovévodům z Toskány, a to až do roku 1918. Dvacáté století znamenalo počátky průmyslového rozvoje města - byla zde huť, továrna na lepenku a porcelánka s výrobou luxusního porcelánu značky Puls. Byla zavedena elektřina, postavena silnice a železnice. Po nuceném odchodu českýchobyvatel se v roce 1939 změnil ostrovský zámek v koncentrační tábor.

Po válce 1945 nastal příliv nových českých obyvatel, a těžba uranové rudy v blízkém Jáchymově vyvolala rozsáhlou výstavbu bytů, jeslí, školek a škol. Začátkem padesátých let vznikl kulturní dům, jedna z typických staveb takzvané Sorely, unikátního stavebního stylu. Ostrov byl po mnoho let věkovým složením obyvatel druhým nejmladším městem v republice. Dům kultury se každoročně na podzim stává dějištěm dětského filmového festivalu Oty Hofmana, konají se zde přehlídky folkové a rockové hudby, festivaly netradičních divadel, kulturní soutěže a další akce. Je zde umístěno také Informační centrum, které má pobočku ve Staré radnici, s mnoha službami pro obyvatele i turisty.

Za čím jedeme?

Více o Ostrovských památkách a kulturních akcích na: www.dk-ostrov.cz

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Ostrově se dá celkem bez problémů sehnat k jídlu cokoli na co máte zrovna chuť.

Ubytování: Hotel Krušnohor - tel. 353 844067

VÍCE NA: www.dk-ostrov.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V Ostrově je vždy něco ke shlédnutí, například můžete navštívit velmi zdařile rekonstruovaný Klášterní Areál, výstavu na Staré radnici nebo v Letohrádku s příjemným posezením v parku, ochutnat nejenom historickou část, ale objevit krásu i nové části Ostrova. Je zde řada sportovních a kulturních možností.

VÍCE NA : www.dk-ostrov.cz

Ostatní informace

Přehled konkrétních akcí a cen je také možné zjistit v infocentrech Domu Kultury.

Dům Kultury: 351 001 001

Stará Radnice: 351 001 002

Klášter: 351 001 003Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostrov nad Ohří
(vzdálenost od místa: 1.5 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu POZVÁNKA DO OSTROVA

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace