Podzim ve Velké kotlině

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Kleč je v Jeseníkách nepůvodní
Kleč je v Jeseníkách nepůvodní
lupa

Víceméně jsem využil toho, že jsme měli nějaké jednání ve Vrbně pod Pradědem, takže jakmile schůze skončila, odjezd na Hvězdu, tak akorát ke kyvadlu na Ovčárnu. Počasí slibovalo vcelku hezký podzimní den, nakonec bylo sice trošku víc mráčků, ale sluníčko se taky ukázalo.

Za čím jedeme?

Velká kotlina, či kotel je alespoň v botanickém slova smyslu největším lákadlem návštěvníků a protože jsem tam dlouho nebyl, chtěl jsem aspoň kousek do lokality nakouknout.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na občerstvení moc času nebylo, tak pouze lahváč a tatranka na Hvězdě – kdo by měl občas času má k dispozici hned tři hospody u parkoviště konečné autobusu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Pak výstup hřebenovkou k rozcestí Nad Ovčárnou, kde se nám odděluje modrá a žlutá značka a u rozcestí Nad Velkým Kotlem pokračuji modrou značkou. Zatímco dole na konci září podzim teprve naznačuje, že přišel jeho čas, tady v alpínských holích už je v plném proudu. Výhled z úbočí Vysoké hole je sice v oparu ale pár osad se rozeznat dá. Ale to už malý sestup přechází do vrstevnice a přede mnou se otvírá kotlina. Pásy skal ve svazích ji dávají vzhled, který se asi tak nejvíc blíží vysokohorskému vzhledu a vlastně tak dotváří asi nejdivočejší panoráma, co se dá v Jeseníkách najít, jinak to jsou takové milé zaoblené kopečky (to ovšem neznamená, že nedovedou být dost drsné). Do kotle se normálně nesmí (párkrát jsem tam ovšem vlezl), ale není tolik času, tak se držím značky, ostatně jsou u ní nadělané asi tři vyhlídky a pokud už nic nekvete, je lepší ten celkový pohled. Ostatně díky podzimu je kotlina barevná i tak dost. Z horní vyhlídky se kotlina i celkem jednoduše vleze do objektivu, ale z dolní – vlastně nástupní je stěna před návštěvníkem tak obrovská, že i poměrně velký širokoúhlý objektiv nic nezabere, naštěstí máme panoramatické funkce. U dolní vyhlídky vidím dva kříže – ty tu nebyly, jsou to pomníčky za nezodpovědné lyžaře, kteří do kotle zajeli z hřebenovky a nedbali zákazu vstupu, lavina už pak dokončila dílo zkázy. Jen doufejme, že z toho nebude do budoucna takový cintorín, jaké mají třebas v Tatrách.

Ostatní informace

No a pak ještě sestup podle Moravice do Karlova, kde tak akorát chytám na konečné autobus.

Celá trasa od rozcestí Nad Velkým Kotlem až do Karlova je provázena naučnou stezkou, ta se nevěnuje jen samotné kotlině, ale i činnosti řeky Moravice a nakonec i historii zdejší oblasti.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malá Morávka
(vzdálenost od místa: 7.52 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Podzim ve Velké kotlině

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace