Okruh okolo Kvítkova

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

V Pavlinině údolí
V Pavlinině údolí
lupa

Za výchozí bod dnešního výletu použijeme nádraží ČD v Zahrádkách v Čechách, nacházející se na malebné, jedné z nejstarších severočeské železniční trati z České Lípy do Lovosic. Ještě nedávno bylo zdejší nádražíčko vyhodnoceno jako nejkrásnější nádraží v Čechách, ale automatizace trati připravilo zdejší zaměstnance o jejich práci a nádražíčko o ruce, které se starali o jeho krásu. Opustíme nádraží, přejdeme rušnou silnici na Litoměřice a záhy narazíme na okraji lesíka na modrou turistickou značku. Tento okruh je nově značený, nedávno tu ještě byli značky označující okruh.

Bývalá kounická hájenska
Bývalá kounická hájenska
lupa

Cesta nás vede nehlubokou strží lemovanou vzrostlými stromy a skálami bizardních tvarů, později se napojíme na tzv. Pavlinino údolí s romantickým lesním jezírkem. Po chvíli značená cesta odbočuje vlevo, nacházíme opět stopy po devastujícím zásahu dřevařů. Cesta nás zavede na okresní silničku nedaleko domku, na jehož štítě se zachoval erb rodu Kouniců,dva leknínové květy v červeném poli, zřejmě se jedná o bývalou panskou hájovnu.

Podolí
Podolí
lupa

Kousek se držíme silničky, na dohled od osady Podolí, která z větší části slouží k rekreačním účelům, odbočíme vlevo, opět lesem. Nacházíme se pod zalesněným Skleněným vrchem (358m.nm.), ale záhy se opět setkáváme se stopami po vytěžování lesa. Cesta nás vede smíšenými lesy, tu a tam narazíme na skaliska, až se ocitneme na okraji pole, za nedlouho se napojíme na polní cestu nad Kvítkovem. Okolo prvních chalup dojdeme k sotva znatelným rujnám bývalé tvrze ze 14.století patřící zemanskému rodu Vlků z Kvítkova. Zbytky tvrze se nacházejí na soukromém pozemku a po pravdě řečeno, moc se toho nedochovalo, takže se ani nevyplatí žádat majitele o vstup.

Pohled na Vlhošť
Pohled na Vlhošť
lupa

Po mírném svahu dojdeme do obce Kvítkov. Pěkná, udržovaná ves jako by odpovídala svému jménu, první zmíňky o vsi pocházejí již z 13.století, patřila zmiňovaným Vlkům z Kvítkova. Dominantou obce je opravený barokní kostel sv.Jakuba Většího. Projdeme obcí, která se v současné době rychle rozrůstá moderní výstavbou, kousek za místním hřbitůvkem opouštíme komunikaci i dosavadní modrou značku, odbočíme vlevo po žluté, která nás provede Studenou roklí, ta se po kilometru napojuje do známé Přírodní památky Peklo.

Les nad Kvítkovem
Les nad Kvítkovem
lupa

PP Peklo tvoří kaňonovité údolí, které se vytvořilo díky Robečskému potoku, který si prorazil v délce asi 4km cestu v druhohorných hrubých pískovcích. V přilehlých mokřadech a nivách se výtečně daří bledulím jarních, na které je v době jejich květu uchvatný pohled. Díky nim bylo Peklo vyhlášeno v roce 1967 chráněnou Přírodní památkou. Dnes ale toto divukrásné místo prochází,- jak je zvykem-, "nutnou revitalizací", díky niž bylo v lokalitě vykáceno nebývalé množství vzrostlých a zdravých stromů a díky tomuto zásahu je vstup do Pekla v současnosti omezen.

Kvítkovská tvrz
Kvítkovská tvrz
lupa

Naštěstí se nemusíme proplétat přes padlé velikány, přejdeme po lávce přes Robečský potok, mineme těsně bývalou chalupu známého disidenta Ladislava Lise. Procházíme pod tzv. Novým Dvorem. Kdysi zde pravděpodobně stával strážní hrádek, soudě podle zachovalých terenních reliktů v podobě příkopů a valů. Před dvěma sty roky zde vznikl selský dvorec, který slouží dnes jako kozí farma.

Tvrz v Kvítkově
Tvrz v Kvítkově
lupa

Podél náspu železniční tratě a kozích ohrad dojdeme k několika samotám a posléze opět přejdeme Robečský potok za malebnou osadou Karba. Pokračujeme po červené značce, která nás podél potoka zavede k zajímavé technické památce, železničnímu mostu, které překleňuje údolí potoka. Dojdeme k renesančnímu zámku Zahrádky, který je bohužel po požáru nepřístupný, ale můžeme navštívit rozlehlý zámecký park, kde se nachází množství zajímavých a vzácných stromů a dřevin.

Nad litomeřickou silnicí a později po jejim okraji po novém zámkovém chodníku se nakonec dostaneme zpět k železničnímu nádraží v Zahrádkách, kde také náš výlet končí.

Za čím jedeme?

Kostel sv. Jakuba Většího
Kostel sv. Jakuba Většího
lupa

Navrhovaná trasa je málo známá, dočkala se turistického značení docela nedávno, přesto je velkým lákadlem turistům, kteří již znaji tuto malebnou, romantickou část českolipska. Trasa není náročná ani co do členitosti terénu, ani do délky,- asi 10km, takže ji mohou hravě zdolat i rodiny s dětmi. Převážně vede lesnatým, zajímavým terénem, kde se určitě nejmenší turisté dosytosti vydovádějí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Kvítkově můžeme k občerstvení využít hospodu Konírna, v Zahrádkách si můžeme odpočinout a nabrat sil v restauraci U zámku a nebo v nedaleké hospůdce U Dlabačů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kvítkovská konírna
Kvítkovská konírna
lupa

Poznáváme na svém výletě romantické krásy tohoto zákoutí Máchova kraje, s rozmanitým terénem, skýtající pravý ráj pro milovníky turismu a přírody. Bohužel i tady se setkáme s devastujícím vlivem neuvažené těžby dřevin a příkladem dopadu tzv "revitalizace prostředí" na vlastní přírodu.

Ostatní informace

Kvítkov
Kvítkov
lupa

Zatím,- doufejme, že to ještě nějaký pátek vydrží-, za vstup do této jinak obdivuhodně krásné přírody nic neplatíme, tak toho využijme a neváhejme, tuto lákavou lokalitu navštívit.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zahrádky u České Lípy
(vzdálenost od místa: 2.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okruh okolo Kvítkova

17.05.2014 14:19
Českolipsko a Máchův kraj celkově je opravdu úžasné prostředí, žel s tou nepřiměřenou těžbou dřeva už jsem se setkal nedávno i na Slovensku- vyholené planiny na člověka působí tísnivým dojmem, snad jednou někdo pochopí, že by jsme si měli přírody vážit a ne ji takto bezohledně drancovat.
17.05.2014 16:50
Moc zajímavý článek a obrázky, krásně se to četlo až na tu nezbytnou revitalizaci. Tož takto z lidí nedělali voly ani komunisti!!
18.05.2014 20:57
Zajímavý popis neméně zajímavé trasy. Ta modrá bude asi dost nová takže výborný tip na výšlap.Peklem jsem zatím šel jen po červené. Díky
19.06.2014 17:42
Tradičně pěkný a zajímavý příspěvek z míst, která jsou pro mě většinou až zbytečně moc vzdálena. Jen se musím přiznat, že kdybych viděl ruiny tvrze, tak se asi neptám a rovnou vlezu.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace