Okoř

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná na Exitu 5 rychlostní silnice R7. Odtud směřujeme na Číčovice a Okoř. Několik desítek metrů od začátku obce je značené parkoviště. Odud pokračujem pěšky po značené trase necelých 400 metrů.

Za čím jedeme?

lupa

Jak ukázaly výsledky archeologických výzkumů v osmdesátých letech dvacátého století, byl hrad Okoř založen již ve druhé polovině třináctého století; kdo jej nechal postavit, nevíme. Přitom až do tohoto objevu se vždy uvádělo, že Okoř nechal vybudovat bohatý pražský měšťan František Rokycanský před rokem 1359. Skutečnost je tedy taková, že Rokycanského stavební činnost na Okoři, byť impozantní, byla pouze rozsáhlou přestavbou a rozšířením již existující starší stavby. Éra Rokycanských na Okoři skončila za blíže nezjištěných okolností rokem 1390 a majitelé hradu se pak rychle střídali. Za husitských válek, roku 1421, obsadili Okoř Pražané a zdejším hejtmanem se stal Václav Carda z Petrovic. V letech 1472 – 1518 vlastnili Okoř páni z Donína, kteří se zásadním způsobem zasloužili o jeho přestavbu, zvláště co se opevnění týče. Jan z Donína hrad roku 1518 prodal Hynkovi Bořitovi z Martinic, čímž započala dlouhá vlastnická éra tohoto významného českého rodu na Okoři. Za Martiniců došlo k renesančním úpravám hradu. Posledním držitelem Okoře z rodu Martiniců byl Jaroslav Bořita, horlivý katolík, dobře známý z českého stavovského povstání. Smrtí Jaroslava Bořity roku 1649 přešel hrad do majetku řádu Tovaryšstva Ježíšova, který na něm provedl některé další stavební úpravy – zejména opravy škod po třicetileté válce. Za Jezuitů již sice Okoř nebyl panským sídlem, ale stále byl dobře udržován. Situace se prudce změnila po zrušení řádu Josefem II. v roce 1773. Hrad přešel na Studijní nadační fond v Tuchoměřicích, který zcela zastavil jeho údržbu. Pro havarijní stav se roku 1787 přestaly v hradní kapli konat bohoslužby a roku 1800 se dokonce zřítila její klenba. Pustý hrad pak sloužil okolnímu obyvatelstvu jako vydatný zdroj stavebního materiálu, takže se rychle změnil ve zříceninu. K lepšímu se situace obrátila až po zestátnění hradu po roce 1948. Tehdy se objektu dostalo alespoň základních oprav a konzervace, které se protáhly až na přelom dvacátého a jednadvacátého století. V současnosti patří zbytky hradu Okoře k významným památkám pražského regionu.

http://www.castles.cz/hrad-okor/historie.html

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevyužili žádné stravovací ani ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Okolí hradu je i přes svoji navštěvovanost perfektně uklizené.

Ostatní informace

Otevírací doba

Duben – květen pouze o víkendech 10:00 – 16:00

Červen – září kromě pondělí 10:00 – 16:00

Říjen – prosinec pouze o víkendech 10:00 – 16:00

Vstupné všední den/víkend

Dospělí 55/75Kč

Děti, studenti důchodci 35/55Kč

Rodinné 220/220Kč

Děti do 6 let zdarmaDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Noutonice
(vzdálenost od místa: 1.71 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okoř

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace