Obec a zámek Valeč

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Valeč - farní kostel Narození svatého Jana Křtitele
Valeč - farní kostel Narození svatého Jana Křtitele
lupa

Jedeme do Valče. Je to obec na Karlovarsku, ležící nedaleko od silnice E 48 Karovy Vary - Praha. Jezdí sem z K.Varů autobus. Nejbližší vlaková zastávka je v Podbořanech. Také se sem nechá jet na kole.

Za čím jedeme?

Valeč - lidová architektura
Valeč - lidová architektura
lupa

Valeč je nádherné městečko s řadou historických budov. Historické jádro bylo dokonce vyhlášeno městskou památkovou zónou. Zajímavá je budova fary či městského kostela sv. Jana Křtitele. Nad městem je zámek, který tvoří dominantu města. Až budou všechny památky města opraveny, stane se Valeč jistě barokním skvostem západních Čech, možná i barokním klenotem celé Evropy.

Valeč - mariánský sloup
Valeč - mariánský sloup
lupa

Valeč se poprvé objevuje v písemných pramenech z období vlády Karla IV (rok 1358). Vzhledem k poloze na úpatí Doupovských hor zde osídlení existovalo určitě mnohem dříve - pravděpodobně na rozhraní 12. a 13. století, a to podle nepřímých důkazů - nálezů v základovém zdivu farního kostela Sv. Jana Křtitele.

Valeč - hospital
Valeč - hospital
lupa

R. 1514 povýšil Vladislav Jagellonský Valeč na městečko a udělil mu např. týdenní trh, devítidenní trh, přiznal právo užívat pečeť a pečetit zeleným voskem. V roce 1517 koupil Valeč Kryštof Štampach. Na místě původního gotického hradu vybudoval zámek, původně renesanční nechal ještě částečně barokně upravit. Zámek byl později upraven novobarokně.

Valeč - hospital
Valeč - hospital
lupa

Roku 1945 byl zkonfiskován, byly zde kanceláře Státních lesů a statků, domov pro korejské děti a dětský domov. Dne 2. dubna 1976 stavbu značně poškodil požár, jehož následky nyní odstraňuje nový vlastník Krajské středisko památkové péče v Plzni. Sochy jsou restaurovány, areál oplocen, zámek provizorně zastřešen. Probíhá záchrana parku i skleníku. Rekonstrukce stále probíhá a zámek není zatím veřejnosti přístupný.

Zajímavými zámeckými stavbami, které také nejsou zatím veřejnosti přístupné, jsou:

- raně barokní hospodářské stavení - konírna.

Valeč - hospital - štampachovský alianční znak
Valeč - hospital - štampachovský alianční znak
lupa

- hospodářská budova – další raně barokní stavba byla na konci 19.století novorenesančně upravena. V přízemí je prostorná hala odlehčená litinovými sloupy, původně sloužící k ustájení jezdeckých koní.

- skleník je stavba ocelo-litinové konstrukce s vysokou kopulí a podélnou lodí. Jedná se o jednu z nejhezčích staveb svého druhu v západních Čechách.

- letohrádek - původně barokní stavba s věží a s nádhernou štukovou výzdobou. V současnosti je to však nepřístupná ruina – zdá se, že její dny jsou sečteny.

Kostel Nejsvětější Trojice a fara
Kostel Nejsvětější Trojice a fara
lupa

- hlouběji v parku najdeme tzv. teatron, tedy stavbu, jež kopíruje úbočí kopce a je určena pro divadelní a hudební produkce pod širým nebem. Byl postaven na konci 19. století, při celkové přestavbě zámeckého parku na přírodně krajinářský park. Uprostřed spodního stupně je erb Štampachů, vytesaný z červeného pískovce, který původně zdobil fasádu průčelí zámku.

Valeč - zámek
Valeč - zámek
lupa

Před zámkem na plošině u silnice je další významná památka - barokní zámecký Kostel Nejsvětější Trojice, postavený v letech 1710 – 1728. Interiér kostela, zejména oltářní obrazy a figurální výzdoba, jsou velmi poničeny řáděním zlodějů a vandalů. Naopak zachovalé jsou dobové intarzované lavice a stejně zdobená zpovědnice. Velmi hodnotné jsou barokní varhany zhotovené pro zdejší kostel kolem roku 1720, které r.1994 zdarma opravil pan Nans Ritter. Donedávna se zde pořádaly varhanní koncerty. V době naší návštěvy je kostel před rozsáhlou rekonstrukcí a veřejnosti nepřístupný.

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

Před kostelem stojí sloup Nejsvětější Trojice, který vznikl současně s dokončovacími pracemi na kostele. Jeho stavbou plní Jan Ferdinand Kager Globen poslední vůli své manželky, která nečekaně umírá roku 1727 v Dolní Falci. Sloup je stejně značně poničen a v současné době jsou sochy v rekonstrukci.

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

Pod kostelem při silnici stojí fara. Nákladná barokní stavba pochází z roku 1701, fasáda je členěna pilastry a průběžnými římsami. Vstupní portál je ozdoben znakem hrabat Thurn-Walssasina. Před budovou stojí drobná výklenková kaple s trojúhelným štítem.

Řada historických objektů je v centu městečka na náměstí:

Valeč - zámecký park s koupadlem
Valeč - zámecký park s koupadlem
lupa

Mezi největší a nejstarší patří farní kostel Narození svatého Jana Křtitele. Je to původní městský kostel - to jednolodní stavba s osmibokým presbytářem, Pohřební kaplí Štampachů a kaplí Božího hrobu. Na západní straně je hranolová věž s dřevěnou nástavbou zvonice a s ochozem pro věžníka. V Pohřební kapli Štampachů je dochován epitaf a cenný soubor 11 štampachovských náhrobků ze 17. století, které jsou začleněny do seznamu Státních kulturních movitých památek.

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

Kostel je po rekonstrukci a věž je skutečnou dominantou náměstí. Při rekonstrukci fasád v letech 1999 – 2001 byly zjištěny nálezy na stěnách objektu - lze předpokládat, že původní – menší kostel byl pravděpodobně stavěn již v 11. či 12. století.

Naproti kostelu stojí Mariánský sloup s plastikou P.Marie z počátku 18. století.

Dnešní budova Radnice čp. 119 – původně Panský dům je z pol. 18. století a doplňuje barokní stavby městečka.

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

Panský hospital (pozdější tzv. stará škola) čp. 5 - špitál pro šest mužů a šest žen založil hrabě Johan Ferdinand Kager-Globen. Budova byla postavena v letech 1738-1741 v barokním slohu.

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

V městečku se dochovalo velké množství barokních a klasicistních domů i staveb lidové architektury, kdy přízemí bylo roubené a patro z hrázděné konstrukce. Nachází se zde i několik roubených stodol.

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

Při výjezdu směr Mukoděly je nový hřbitov se Hřbitovní kaplí Panny Marie Bolestné. Byla postavena v roce 1751. Založil ji duchovní ve Valči, který byl pohřben podle svého přání pod oltářem této kaple. I tato kaple je po rekonstrukci.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

Na náměstí je malá restaurace, která v době naší návštěvy byla přeplněná cyklisty. Personál byl ale příjemný a umožnil nám občerstvení vynést i před restauraci, i když neměli zařízené venkovní posezení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

Jediné, čeho jsme litovali, bylo, že ještě není rekonstrukce hotova a že není možno se podívat do velikého zámku. Je ale vidět veliký kus práce, řada objektů a zahrada jsou zrekonstruovány a i za to stojí se sem jet podívat.

Navíc v poměrně malé budově muzea je možno zhlédnout zajímavý film o historii obce, ale i o právě probíhající rekonstrukci.

Ostatní informace

Zámek a ostatní objekty nejsou veřejnosti přístupné.

Valeč - zámecký park
Valeč - zámecký park
lupa

Zámecká zahrada je volně přístupná veřejnosti. Je tedy možno si prohlédnout upravenou zahradu, sochy, teatron, obejít rekonstruovaný zámek. Ze silnice je vidět opravený skleník. Nenapadlo nás hledat k němu cestu.

Jediný prostor, kde se platí vstupné a které za to stojí, je v nedávné době otevřené (17.5.2008) muzeum na náměstí:

Od 1.5.2010 je letní provoz:

PO - pá 9:00 - 15:30 (poslední prohlídka s filmem od 15:00)

SO - ne 9:00 - 17:00 (poslední prohlídka s filmem od 16:30)

Vstupné:

dospělí 30,-Kč

invalidé,důchodci, děti, studenti 20,-KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Libkovice
(vzdálenost od místa: 4.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Obec a zámek Valeč

a co p říroda okolo ?
03.05.2010 07:45
Nad Valeč lze vyjít až na vrchol Doupovských hor - jediný trasovník v Doupově za světla - v noci nepovoleno.Osobně doporučuji cestu směr od Ohře a objet Doupovské hory.Za dne možnost se dostat do pěkných a zvěří velmi dostatečně zásobené lesní úseky ,množství rybníků i jezírek/lom/.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace