Na Sněžku, Maly Staw a Obřím Dolem do Pece

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

Výchozím bodem je Pec pod Sněžkou. Pokud sem nepřijedete autobusem, můžete nechat auto na parkovišti v Peci a dál pokračovat po svých a nebo částečně lanovkou.Pokud zde budete ubytovaní, jistě auto zaparkujete někde u penzionu.

Za čím jedeme?

Podíváme se na nejvyšší horu Česka , na polské ledovcové jezero a do Obřího Dolu.
Jak jsem už psala, vyrážíme z Pece pod Sněžkou. Cesta bude docela náročná a proto jsme si výstup trochu usnadnili a vyvezli se lanovkou na Růžovou horu. Lanovka jezdí každou celou hodinu . Tady jsme vystoupili a šli k chatě Růžohorky, kde si pokaždé, když tu jsme musíme dát borůvkové knedlíky. Sice nás trochu zatěžkaly, ale statečně jsme se vydali na Sněžku - naši nejvyšší horu. Vrchol Sněžky je vidět už téměř od lanovky a člověk má až pocit, že se k ní snad nepřiblíží. Pak přijde stoupání. Cesta resp. schody na Sněžku jsou nově udělané. Jen to chce na schodech střídat nohy wink Na vrcholu jsme navštívili novou českou poštovnu. Je zde možné zakoupit pohledy, známky, turistické známky, vizitky a nebo tatranku za odměnu, kávu nebo medovinu.... Měli jsme tentokrát i příznivé počasí, takže jsme za poplatek 10Kč mohli vystoupat i na střechu poštovny a být úplně, úplně nejvýš.... alespoň na české straně. Po krátké pauze a pokochání se výhledy do Čech i Polska z vyhlídkových plošinek, jsme si ještě nechali dát v poštovně razítko a podívali se do kaple sv. Vavřince . Další razítko s Krakonošem (Krakonoš = polsky Liczyrzepa) jsme ulovili v Polské boudě na polské straně Sněžky, pak se vydali ke Slazskému domu odtud pak po červené Cestě česko-polského přátelství až k odbočce a po modré do Polska k Malemu Stawu. U boudy s občerstvením věnujte pozornost turistickému značení . Modrá vede za chatou směrem doleva, takže nepokračovat po kamenité silnici !! Po modré pak pohodlně dojdeme k Malemu Stawu. Je to ledovcové jezero a je tu opravdu krásně. Ještě začátkem června byl na skalách nad jezerem sníh . Stojí tu turistická chata Samotnia se zvoničkou, kde se můžete také občerstvit, nebo posedět na lavičkách před chatou a kochat se pohledem na jezero. Dočetli jsme se, že je v průměru hluboké necelé 4m a jeho teplota nepřesahuje 14°C - tedy v létě a v zimě že je půl roku pokryto ledem. V boudě jsme pak také sehnali razítko a pak se vydali po modré zase zpět na rozcestí a pak po červené k Slezské boudě. Odtud jsme odbočili do Obřího Dolu na modrou. Přečetli jsme si informace o místní flóře rostoucí v tzv. Krakonošově zahrádce a pokrařovali dolů do Pece. Cestou se nám naskytl krásný výhled na Studniční horu . Minuli jsme Dixův kříž a vodárnu, do které je možno nahlédnout a přečíst si, jak fungovala a prohlédnout si dobové fotografie. Níže jsme narazili na bývalou kovárnu , kde se dá posedět a trochu si odpočinout na lavičkách. Pak jsme kolem boudy v Obřím dole došli k dolní stanici lanovky na Sněžku. Po pravdě jsme toho už měli plné nohy Smile .
Cesta Obřím dolem byla zrovna ve výstavbě. Obnovovali zde chodníky, takže jsme přeskakovali hromady kamenů čekajících na umístění do chodníku. Místy už byl chodník vyskládaný ale i tak to bylo trochu náročnější.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvit se můžete cestou hned na několika místech. U lanové dráhy na startu je okénko s občerstvením a případně automat na kávu. V chatě Růžohorky jsme si dali vynikající borůvkové knedlíky. Někdo měl i couračku a byla prý také dobrá. Samozřejmě si zde dáte i pivo, limo, čaj. Vše za přijatelné ceny. Na horní stanici Sněžky je také občerstvení. Párek v rohlíku atd... Pak na poštovně, nějaké cukrovinky. Na polské straně jsme to moc nezkoumali, ale v Polské boudě se jistě také najíte a na Slezské boudě také. U Malého Stavu v boudě Samotnia také někdo seděl :) Měli jsme s sebou svačinku, takže informace tak z povzdálí. V Peci jsme se ale stavili v Hospodě na Peci a dali si dobré černé pivo.
Ubytovaní jsme byli v penzionu Sněžná sova, kde jsme měli polopenzi. Ubytování moc příjemné a domácké.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vyšlo nám počasí, takže už to samo o sobě bylo bezva, protože jsme měli z vyhlídek na co koukat. Maly Staw v Polsku nás vyloženě nadchl, příroda mocná květena také. Borůvkové knedlíky opět nezklamaly. Ubytování bylo také moc fajn. Hodnotím plným počtem bodů a všem doporučuji.
P.S. Alpu s sebou :) !! wink

Ostatní informace

Ceny jsou přijatelné - jako na horách.
Lanovka na Sněžku dospělí na
Růžovou horu 120Kč zpáteční 240Kč - děti do 10ti let 60Kč/120Kč
Sněžku 180Kč/330Kč děti 90Kč/170Kč
Děti do 10ti let pouze v doprovodu starší osoby. Kolo si na Sněžku nevyvezete a pejska pouze s košíkem.
Lanovka jezdí denně 8:00-19:00 každou celou hodinu, ale je to ovlivněno počasím.
Jinak v Peci ve Veselém výletu seženete spoustu informací o výletech, akcích, okolí. Suvenýry a roztomilé dárečky blízkým z cest :)Další informace

Hodnocení:
3736. místo
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Svoboda nad Úpou
(vzdálenost od místa: 10.24 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Sněžku, Maly Staw a Obřím Dolem do Pece

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace