Na Medník za rostlinou s názvem kandík psí zub

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

vrch Medníku od zastávky Petrov u Prahy
vrch Medníku od zastávky Petrov u Prahy
lupa

Přelom března a dubna je čas, kdy kvete kandík psí zub, jehož výskyt je pevně svázán s vrcholem Medníka v okolí Sázavy. Letos již rozkvetlý kandík psí zub asi nestihnete, přesto se můžete vypravit na Medník a projít se místy kde tato rostlina roste.

kandík psí zub
kandík psí zub
lupa

Z nádraží v Petrově u Prahy sejdeme k Sázavě a za mostem uhýbáme vlevo po nově obnovené NS. Trasa je značena klasickými zelenobílými značkami naučných stezek, na posázavské stezce vede současně s červenou turistickou značkou. Za informačním panelem č.4 zahneme vpravo a společně po zelené značce následuje prudký výstup úbočím Medníku. Trasa NS za chvíli uhýbá vlevo a kolem dalších informačních panelů podél pěšiny dojdeme k informačnímu panelu č.12 s vybudovaným odpočívadlem. Po dalších krocích již můžeme narazit na první kvetoucí rostlinky chráněného kandíku. Za panelem č.11 stezka opět poměrně strmě stoupá do sedla Medníků. Odtud již sestupujeme úbočím kopce zpět k Sázavě na posázavskou stezku.

kandík psí zub
kandík psí zub
lupa

Opustíme trasu naučné stezky, uhýbáme vpravo a míříme do Kamenného Přívozu. Pokocháme se pohledy z Klimentovy vyhlídky a přijdeme k Raisově vyhlídce. Pod ní si otevřeli podnikaví lidé občerstvení a je odtud přímo nádherný výhled na Sázavu. Naproti přes vodu vidíme osadu Dakota a trochu vpravo osadu Toronto.

kandík psí zub
kandík psí zub
lupa

Po návratu na stezku pokračujeme dále. V okolí jezu v Žampachu je stezka nově vyznačena. Nedostaneme se tak bezprostředně k jezu a vyhlídce na železniční viadukt na protějším břehu. Sestoupíme nově vyznačeným úsekem na původní stezku, jakmile začneme opět stoupat, objeví se naproti bývalé pile a papírně pěšina k Sázavě. Dáme se po ní a pokračujeme neznačenou pěšinou mezi řekou a chatami na jejím břehu. Za chvíli již míjíme restauraci U Hastrmana v Kamenném Přívoze a po dalších cca 300 dojdeme ke známé hospodě Na Staré poště. Tato je v sezóně místem načerpání sil mnohých vodáků a ostatních turistů. Hned za hospodou přejdeme po mostě na druhou stranu. Červená značka míří nahoru k železniční zastávce, která je asi kilometr a půl nad obcí.

info panel o lokalitě výskytu kandíku psí zub
info panel o lokalitě výskytu kandíku psí zub
lupa

Vyvrcholením výletu bude jistě zpáteční cesta vlakem. posázavský pacifik, jehož název vymysleli trampové před osmdesáti léty, v úseku od Jílového u Prahy do Davle projíždí množstvím tunelů, výhledů na řeku a skalními zářezy. Lepší je tedy sednout si vlevo ve směru jízdy. Velkým zážitkem je přejezd přes železniční viadukt klenoucí se nad roklí Kocour.

Za čím jedeme?

Sázava z Klimentovy vyhlídky
Sázava z Klimentovy vyhlídky
lupa

Navštívit lokalitu s výskytem chráněného kandíku psí zub. Projít se pěknou a zajímavou krajinou v okolí Sázavy s možností nádherné vyhlídky na Sázavu z terasy chaty občerstvení Raisovka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Využijte možnost občerstvení Raisovka s nádhernými výhledy na řeku Sázavu. V Kamenném Přívoze si pak každý vybere podle své chuti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jedinečné pohledy na Sázavu z terasy chaty občerstvení Raisovka.

Bohužel došlo opět k přeznačení části Posázavské stezky v oblasti jezu Žampach. Jsme tak trochu ochuzeni o pohled na jez a železniční viadukt nad Kocourskou roklí.

Přestože panely NS byly obnoveny nedávno, ruka vandalova se již předvedla na úvodním panelu.

Ostatní informace

Atraktivní lokalita pro výlety v každém ročním období s množstvím kombinací vycházek.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Prosečnice
(vzdálenost od místa: 0.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Medník za rostlinou s názvem kandík psí zub

Národní přírodní památka Medník
28.03.2011 21:22

Ahoj provozovatelé těchto stránek.

Chtěl bych Vás poprosit, abyste na těchto stránkách také kromě tipů na pěkné výlety stále zdůrazňovali ochranářskou osvětu a pokoru k přírodě při navštěvách přírodních chráněných památek, rezervací atd. Při nedělní návštěvě Národní přírodní památky Medník jsem byl zděšen celkovou devastací lokality výskytu kandíku psího zubu po nájezdech návštěvníků. "Lyžaři" ( návštěvníci, kteří používají trekové hole i při chůzi mezi jednotlivými rostlinami ), fotografové chodící s 2 Mpix fotoaparátem v mobilním telefonu v pološeru lesa od jedné rostliny k druhé a pak ti nejhorší, estetici, kteří vytahují značkovací kolíky, odhrnují staré listy, hrabanku a dělají mnoho dalších úprav v okolí rostlin ( přece nemohou mít na snímku nějaký klacek, nebo jiné překážky ). Kolíky pak na původní místo buď vůbec nevrátí, nebo jen zcela přibližně ( přitom kolíky slouží k orientaci, aby návštěvníci nešlapali přímo v rostlinách ). O majitelích psů a dalších nešvarech už se nebudu radši ani zmiňovat. Když si uvědomíme, že nová rostlina roste 4 - 5 let než poprvé vykvete a prvé 2 roky má pouze 1 malý lísteček, dovedete si asi představit jakou šanci mají tyto mladé rostliny na přežití. Přitom fotografie lze pořídit i z cesty procházející touto lokalitou, viz přidané foto. Pokud nebudeme společně základní zásady pro pobyt v přírodě stále zdůrazňovat, pak možná už za ne mnoho let nebudete moci na těchto stránkách prakticky nic zajímavého k vidění nabídnout. To platí samozřejmě všeobecně, třeba i pro kulturní památky. Nechovejme se prosím tak, aby všichni po nás viděli: " Byl jsem tady " S veškerou úctou Petr Stříž - Šebes

06.04.2012 21:27

Mám informaci, že když v Praze rozkvetou sněženky, tak do čtrnácti dnů na Medníku kvete Kandík Surprise... ja to pravda ?? Stihnu ho letos ?? confused

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace