Měsíční údolí - nespoutaná příroda i osady trampů

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

zámek Konopiště
zámek Konopiště
lupa

Procházka Měsíčním údolím je jednou z nejvyhledávanějších turistických tras v Posázaví. A není divu - střídá se tu poklidná atmosféra trampských osad s partiemi divoké a nespoutané přírody. Údolí navíc spojuje dva atraktivní turistické cíle - románský Kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou a zámek Konopiště, proslavený především působením Františka Ferdinanda d′Este.

Za čím jedeme?

setkání s žábou není žádnou výjimkou
setkání s žábou není žádnou výjimkou
lupa

Zvolíme si směr po proudu potoka, abychom nemuseli šlapat do kopce (o moc větší námaha by to však nebyla - výškový rozdíl je okolo 70. metrů). Výchozím místem nám budiž zámek Konopiště, kam můžeme dojít z Benešova některou z celé řady možných cest zámeckým parkem.Od zámku se vydáme po žluté a červené turistické trase. Sejdeme k parkovišti a vydáme se podél Konopišťského potoka, který nás bude provázet po zbytek cesty. Potok, jehož horní tok se také někdy nazývá Bystrá či Bystřice, pramení u osady Hostišov nedaleko Votic. Po 32 kilometrech pak v Poříčí ústí do Sázavy. Cesta je zpočátku široká, později uhybáme na pěšinu ve stráni. Asi po půldruhém kilometru vyjdeme na silnici, kde nalezneme rozcestí Plíhalův mlýn.

rybníčky na Konopišťském potoce
rybníčky na Konopišťském potoce
lupa

Červená značka nás po asfaltce dovede do osady Racek. Původně osadu tvořil pouze mlýn a pila. Největší rozvoj osady přišel po 1. světové válce. V té době si místo také oblíbili trampové a vyrostlo tu chat jako hub po dešti.

partie na potoce
partie na potoce
lupa

Za posledními chatami ale vstupujeme do pravé a nefalšované divočiny. Potok se tu zařízl hluboko do granodioritového podloží, aby tu vytvořil úzké údolí se strmými a skalnatými srázy. Potok tu získává charakter horské říčky zurčící kamenitým korytem. Přecházíme přes balvany, místy bývá cesta po vydatných deštích zaplavená.

cesta je místy poněkud obtížná
cesta je místy poněkud obtížná
lupa

Poté se však potok zklidňuje a my přicházíme na turistické rozcestí Měsíční údolí. Nad námi spatříme ruiny původně rozsáhlého Podelhotského mlýna, v terénu je zřetelný i dlouhý náhon.

v Měsíčním údolí
v Měsíčním údolí
lupa

Přejdem na druhý břeh potoka a ocitáme se v osadě Měsíční údolí. Jedná se o první trampskou osadu v Benešovském kraji a jednu z prvních v Čechách. Založena byla již roku 1924 a její jméno je inspirováno známým románem Jacka Londona. Pokračujeme již poměrně širokou cesto, chat přibývá. Projdeme osadou Potočiny. Napravo od cesty naší pozornost upoutají opuštěné lomy. Jejich kolmé stěny si v posledních letech oblíbili horolezci. Dost možná zde nějaké potkáte. Záhy se ocitáme v ulicích Poříčí nad Sázavou a kolem zdejší dominanty - románského kostela sv. Petra a Pavla z poloviny 12. století - přicházíme do centra obce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Celá řada občerstvovacích možností je na Konopišti (restaurace Stará a Nová Myslivna, stánky na parkovišti,...) i v Poříčí. V osadě Racek je pak malá prodejna potravin.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pěkná vycházka podél Konopišťského potoka, v sezóně tu ale někdy bývá poněkud přelidněno.

Ostatní informace

Délka trasy je cca 9 kilometrů, převýšení nepřesahuje 100 metrů.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Poříčí nad Sázavou
(vzdálenost od místa: 2.43 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Měsíční údolí - nespoutaná příroda i osady trampů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace