Klíč dominanta Lužických hor

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

lupa

Nedaleko Nového Boru v jihozápadní části Lužických hor se nachází kopec, který je výraznou dominantou tohoto pohoří. Jedná se o kuželovitý vrch, jehož svahy jsou zčásti pokryty suťovými poli a který se vyznačuje rovněž tím, že se jedná o jednu z mála lokalit s výskytem kamzíka horského na českém území.

Za čím jedeme?

lupa

Při výstupu na Klíč jsme se rozhodli využít služeb vlaku. Dojeli jsme do železniční stanice Svor, která leží na trati 080 z České Lípy do Jedlové. Od nádraží se vydáme po žluté turistické značce, která nás zavede do centra obce k rozcestí s červenou turistickou značkou. U rozcestí odbočíme vlevo a dále budeme pokračovat po červené turistické značce. Zprvu jdeme obcí a stoupání je velmi mírné. Jakmile se přiblížíme k posledním domům v obci, šipka s červenou turistickou značkou nám ukáže, že máme odbočit vlevo. Cesta se před námi začíná postupně zvedat s tím, jak se blížíme k lesu. Nyní nás čeká patrně nejhorší stoupání z celé trasy. Chvílemi to vypadá, že stoupání snad neskončí. Náhle ovšem vyjdeme z vysokého lesního porostu a cesta se na chvíli narovná. Od této chvíle můžeme pozorovat okolní krajinu, kterou nám v předchozích okamžicích zacláněl vysoký les. Po chvíli dorazíme k rozcestí a nyní nás bude čekat „vrcholové stoupání.“ Teď už skutečně není čas na odpočinek a budeme metr za metrem stoupat vzhůru k nebesům. Přitom se můžeme kochat pohledem na protější svahy Lužických hor, kterým dominuje Rousínovský vrch. Zároveň můžeme sledovat údolí, ve kterém leží obec Svor.

lupa

Jakmile dorazíme na vrchol, budeme si chvílemi připadat, že se nacházíme v mnohem vyšším pohoří, než jakým jsou Lužické hory. Vrchol je totiž kamenitý a při pohledu dolů se možná leckomu zatočí hlava. Na ty ostatní čeká nádherný výhled po okolních svazích, kdy severním směrem můžeme pozorovat vrcholy v Lužických horách jako Velký Buk nebo Jedlovou, západním směrem Studenec nebo Děčínský Sněžník a jižním směrem město Nový Bor a či kopce Vlhošť, Ronov či Špičák.

lupa

Po nabažení se pohledy po okolní krajině můžeme sejít zpět po červené značce do Svoru, nebo se můžeme vydat na druhou stranu a dojít po červené do Nového Boru, který je vzdálen od Klíče zhruba 5 km, zatímco ze Svoru je to o dva kilometry méně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo jsme si zabalili s sebou do baťůžku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výstup na Klíč a následný výhled byl opravdový zážitek. Pokud jste tento krásný kopec ještě nenavštívili, měli by jste to v brzké době napravit.

Ostatní informace

Kopec je příspuptný po celý rok a neplatí se zde žádné vstupnéDalší informace

Hodnocení:
3182. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 0.67 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Klíč dominanta Lužických hor

13.08.2011 15:51
Z Klíče skoro půl republiky a část Německa
14.07.2012 08:16
Výstup na Klíč lze považovat za středně obtížný, ale trefíme-li se do dobrého počasí, je nám odměnou krásný kruhový výhled na panoráma Lužických hor, Českého středohoří, Ještědského pohoří, Jizerek a dále. Chceme -li si trasu prodloužit o pár kilometrů, doporučují pokračovat od rozcestníku pod Klíčem buď po modré značce pod Velkým Bukem na Novou Huť a dále k žel. stanici Jedlová, nebo ke stejnému cíli po zelené přes Rousínov, nebo po červené k zřícenině Milštějna, přehradě Naděje, a dále do Trávníku a Cvikova.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace