Hřebenovka Javorníků

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Z hřebene Javorníků
Z hřebene Javorníků
lupa

K celodennímu výletu jsme vyrazili z dřevěné "Chalupy Na sklepě", která leží ve Velkých Karlovicích - Léskovém. Využili jsme nabídku provozovatele penzionu na Kopečku, ke kterému chalupa patří a který svým hostům vychází vstříc nabídkou turistických tras a - je-li potřeba - také dopravou na výchozí místo. V tomto případě nás vyvezl na parkoviště u horského hotelu Kohútka, který leží ve výšce 913 m n. m. na hřebeni Javorníků. Procházíme po červené hřebenové trase kolem horské chaty Portáš na Malý Javorník (1019 m n.m), Stratenec (Ztracenec) (1055 m n. m.). Na Ztracenci je původní dominanta tří křížů (památník osvobozeneckých bojů z II. světové války) doplněna novou dřevěnou rozhlednou, které využíváme pro vyhlídku do okolí. Zpravidla je dobře viditelný hřeben Vsetínských vrchů i Moravskoslezské Beskydy na moravskou stranu, Malá Fatra, Strážovske vrchy, Považský Inovec na slovenskou stranu. Při výjimečné viditelnosti se může objevit i Praděd či Roháče. Hřebenová trasa pokračuje na vrchol Velkého Javorníku (1071 m n. m.). Pokračujeme až na rozcestí Butorky, zde je možno sejít k chatě na Kasárni (možnost občerstvení). Cestou míjíme horní stanice lyžařských vleků na Kasárnách, v průseku hezké výhledy na Vsetínské vrchy. Po červené značce pokračujeme přes Čiernou vodu do sedla pod Lemešnou (v zimním období s běžkami na nohou opatrně - klesání je nepříjemné, místy zde vyvěrá voda, riziko kluzkého terénu). V sedle pod Lemešnou červenou značku, která přetíná asfaltovou silničku z Makova do Kasáren, opustíme a vydáme se vlevo (západním směrem) po žluté značce. Tu sledujeme pouhých 250 metrů a na křizovatce svážnic se vydáme vpravo (cesta je značena jako cyklotrasa 6020/4 směr Léskové. Tato široká svážnice nás příjemným traverzem v úbočí Bařinky zavede do údolí Malé Hanzlůvky (míjíme prales Razula) až k místu ubytování (Chalupa na Sklepě - Penzion na Kopečku).

Za čím jedeme?

Rozhledna na Stratenci (1055 m n. m.)
Rozhledna na Stratenci (1055 m n. m.)
lupa

Hřebenovka Javorníků je jedna z nejkrásnějších hřebenových tras v ČR/SR. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí. Při vynikající viditelnosti (stalo se mi jednou) je vidět Roháče na slovenské straně či Praděd. V letním období je možno se na trase občerstvit borůvkami. V zimě je hřebenovka vynikající příležitostí pro běžkaře (pozor na prudké klesání do sedla pod Lemešnou. Stejně tak je trasa sjízdná pro cykloturisty (MTB). Na Ztracenci (Stratenci - leží na Slovensku) je rozhledna.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výhled od sjezdovky na Kasárni
Výhled od sjezdovky na Kasárni
lupa

Hned na počátku trasy míjíme horskou chatu Portáš. Po trase je několik studánek s pitnou vodou. Z hřebene lze odbočit na Kasárna a zde se občerstvit. Ubytováni jsme byli v dřevěnici "Na sklepě", patřící k penzionu na Kopečku v Léskovém (http://www.nakopecku.cz ) , majitel nás vyvezl na parkoviště u hotelu Kohůtka na hřebeni Javorníků, trasu jsme směřovali zpět do místa pobytu. Zde jsme doplnili energii a tekutiny v restauraci Pod Pralesem (50 m od penzionu).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Čistá příroda, hezké výhledy do okolí, pohodová turistika.

Ostatní informace

Velký Javorník (1071 m n.m.)
Velký Javorník (1071 m n.m.)
lupa

Celková délka uvedené trasy je kolem 27 km. Jedná se o pohyb v horském terénu v nadmořské výšce v průměru 900 m n.m. , nejsou vyloučeny prudké změny počasí - je nutno pamatovat vhodnou výbavou. S ohledem na to, že trasa prochází po česko-slovenské hranici, doporučuji mít ssebou osobní doklady.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velké Karlovice zastávka
(vzdálenost od místa: 0.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hřebenovka Javorníků

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace