Hrad Radyně a přírodní památka Andrejšky.

Tipy na výlet, Plzeňsko
Kam a jak jedeme?

Hrad Radyně
Hrad Radyně
lupa

Vlak z Horažďovic předměstí do Plzně ukrajuje jeden kilometr za druhým. Od Nepomuku jede údolím řeky Úslavy a postupně míjí jedno hezké místo za druhým. Návrší se zříceninou Vlčtejna se mihne vlevo, na opačné straně vystupuje skála Baba nad řekou. Za Blovicemi se na druhé straně údolí objevuje zámek Kozel a po chvilce vlak zastavuje na nádraží ve Starém Plzenci. Odtud již půjdeme na Radyni po svých. Hrad patří mezi naše oblíbené cíle a rádi se sem vracíme. Nechal ho mezi roky 1356 až 1361 postavit císař Karel IV. k ochraně cesty z Prahy do Bavorska. V 16. století hrad vyhořel a po této události se v jeho držení vystřídalo několik šlechtických rodů. V roce 1920 hrad od Valdštejnů kupuje město Starý Plzenec a v jeho majetku je až do současnosti. Této dominantě Plzeňska se v posledních letech podařilo dát kabát, který mu skutečně sluší. Ale zpět k našemu výletu. Vlak do Plzně odjel a my můžeme jít.

Za čím jedeme?

Radyně, jižní stěna hradu
Radyně, jižní stěna hradu
lupa

Z nádraží jdeme po žluté. Starý Plzenec dnes necháváme za zády a za tratí začínáme stoupat ulicí při západní straně města. Za posledními domky vstupujeme do lesa a jdeme k rozcestí Pod Výrovkou. Tady se připojuje místní naučná stezka a pokračujeme k rozcestí Březová mýť, kde se připojuje červená ze Šťáhlav. Přibližně po dvaceti minutách se nám po pravé straně mezi stromy objevují zdi Radyně. Pod hradem je parkoviště, zavřená hospoda, stánek s občerstvením a místo s lavicemi. Po stezce se dostáváme k hradní cisterně, přecházíme můstek při severní stěně a jsme na hradě. Kupujeme vstupenky a vstupujeme do prostoru hradního paláce. Nad námi je západní vyhlídková, 23 metrů vysoká hranolová věž a na opačné straně o něco nižší věž půlkulatá. Radyně hodně připomíná hrad Kašperk na Šumavě a někdy se hovoří o dvojčatech. I když Kašperk má obě věže hranolové a je o něco větší. Procházíme palácem a věží, obdivujeme sílu zdí, uvádí se míry od 2,3 až 2, 5 metrů a jdeme si slíznout smetanu.

Na vyhlídku věže nám zbývá zdolat 114 schodů. V patrech se seznamujeme se zdejšími strašidly, hlídačem truhly, netopýry, pavoukem, krysou a dalšími obyvateli věže. V dalším patře je něco z historie hradu, jeho modely a nálezy, které se tady a v okolí našly. Poslední schod a před námi se objevuje čarovný výhled do všech světových stran. Pod námi na severu je Starý Plzenec, na severozápadě je město Plzeň a další obce ve všech směrech. K východu jsou vidět Brdy, bližší kopečky v tomto směru a ty na jihu patří Švihovské vrchovině. V dáli se modrá Šumava a na západě Plaská pahorkatina. Výhled z Radyně prostě nemá chybu a tak si to vychutnáváme. Každá pohádka končí, ale ještě využíváme možnosti obejít hrad ze všech stran. Lze vidět zbytky hradního příkopu a něco z předhradí. Své místo tu mají i rostliny. Na hradní skále kvete rožec obecný, dokvétají petrklíče a v plné kráse je hrachor lecha. Vracíme se pod hrad a jdeme dál.

Míříme k přírodní památce Andrejšky, ke které to je slabá čtvrthodinka. Jdeme lesem a skály se před námi nečekaně vynořují jakoby vyrostly ze země. Buližníkové pásmo skal, které v některých místech vystupuje nad dvacet metrů nad naše hlavy je úžasné. Délka hřebene je 300 metrů dlouhá a rozkládá se na 2 hektarech. Obcházíme celý hřeben a obdivujeme podivuhodné tvary skal. Na těch se zalíbilo především borovicím a břízám. Některá místa se zalíbila mechům. V několika místech stezka vystupuje i na hřeben, ale ty nejhezčí pohledy jsou ze zdola. Čas nás netlačí a tak se více méně touláme kolem hřebene, což se moc nelíbí místní sojce. Dává si na nás pozor po celou dobu a když odcházíme, tak to doplní ptačí nadávkou. Dostáváme se k okraji lesa a pod námi máme Plzenec jako na dlani. Přicházíme k areálu Plzenecké železnice a máme štěstí, že nás muž sekající trávu pouští dovnitř. Mají tu asi 300 metrů kolejí, několik lokomotiv a vagónků. Kupujeme si různé pohlednice a svezení si necháme na příště. Procházíme vilkovou čtvrtí a silnici, po které jsme vycházeli a jsme opět na nádraží. Za deset minut přijíždí vlak od Plzně a náš výlet na oblíbený hrad je u konce. Z okna vlaku se díváme jak se hrad vzdaluje a je jisté, že tu nejsme naposledy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Radyně, severní stěna hradu
Radyně, severní stěna hradu
lupa

Hospoda pod hradem byla uzavřena, ale s tím jsme tak trochu počítali. Ale v přírodě také chutná a tak jsme si jídlo a pití vzali s sebou. Pokud se výlet spojí s návštěvou Starého Plzence, tak tam je možností v tomto směru několik.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Radyně je místo, kam se rádi vracíme a když si k tomu přidáme skály Andrejšky, tak slovo nelíbilo musíme vyloučit. Nám se tady líbí v každé roční době.

Ostatní informace

Radyně, uvnitř hradního paláce
Radyně, uvnitř hradního paláce
lupa

Radyně ( 567 m.n.m.) se jmenuje i vrch, na kterém hrad stojí. Délka tohoto výletu je mezi 5 až 6 kilometry. Spíše hezká odpolední vycházka. Celkové převýšení je okolo 200 metrů, jde se většinou lesem a po značených cestách. Plzenecká železnice je během letní sezóny v provozu a děti si to jistě užijí. Otevírací dobu a výši vstupného je lepší si ověřit předem na internetu. Celá cesta je na mapě KČT č. 31 Plzeňsko.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Starý Plzenec
(vzdálenost od místa: 1.87 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad Radyně a přírodní památka Andrejšky.

07.07.2015 18:25
Paráda!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace