Horní Blatná, díl první

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

pohádka bratra Grima
pohádka bratra Grima
lupa

Před lety mnoha (dohodli jsme se zhruba na dvaadvaceti), když byly naše dětičky malé a poměrně roztomilé a Pavlína byla ještě poměrně začínající lékařkou v nemocnici, jsme byli na dovolené v rekreačním zařízení, které sice patřilo kladenským dolům, ale nemocnici tam místo taky poskytovali. Bylo to v Krušných horách, na kraji městečka Horní Blatná a nám se tam tehdy dost líbilo, i když tam, kam my jezdili na zotavenou, tehdy místní pobírali „pohřebné“ (pro nepamětníky, šlo o kompenzaci za trvale zhoršené ovzduší). Po těch letech jsme se rozhodli, že se znovu podíváme do míst, která, jak jsme zjistili, si ty děti vůbec nepamatují (a to Pavlovi bylo už dobrých šest).

trocha moderní horské architektury
trocha moderní horské architektury
lupa

Dalo trochu bádání, než jsem objevil ubytování, které by vyhovovalo, nakonec jsem se, s trochou potíží, dovolal do penzionu Florian, který je od náměstí co by kamenem dohodil, ale přesto v klidné boční uličce.

tak tady jsme byli kdysi ubytovaní
tak tady jsme byli kdysi ubytovaní
lupa

Vyrazili jsme v úterý, sedmého srpna (samozřejmě po povinném vymalování části ordinace). Nechtělo se mi jet přes Karlovy Vary, volil jsem tedy odbočku kolem starobylého hradu Andělská Hora, potom okrajem vojenského prostoru v Doupovských horách do lázní Kyselka. Odtud do Ostrova nad Ohří a potom je to už jen chvilku po rovině a další do setrvalého kopce a jsme na místě. Zabloudili jsme jen jednou, když jsem byl navigátorem ponechán osudu a odbočil jsem o křižovatku dřív (to jako na tu Andělskou horu).

ale jezírko je pořád krásné
ale jezírko je pořád krásné
lupa

Navigátorka si to ale vynahradila pohotovým zásahem ve chvíli, když jsem se marně snažil dovolat majitelce penzionu a ona dotazem v nejbližší hospodě zjistila bydliště a objevila jejího manžela. Paní musela odjet a zapomněla nejen telefon, ale dát manželovi instrukce, kdy nás má čekat. Ale všechno se v dobré obrátilo velmi brzy. Byli jsme ubytování, byl jsem za krásný pokojík s kuchyňkou, sprchovým koutem a toaletou pochválen (Pavlíně to i barevně ladilo) a za chvíli jsme mohli vyrazit do ulic. A to doslova. Mapu téhle části světa máme starou o dost více než dvacet let a chceme se podívat po cestách, které tu tenkrát nevedly. Podle stránek města je tu informační středisko, muzeum i pošta, někde by tu mapu měli mít. V informačním středisku měli tento týden dovolenou, na poště byla moc ochotná slečna, která sice mapu neměla, ale zavolala starostovi, aby nám to informační centrum otevřel. Dozvěděla se, že mapy došly a možná přijdou příští týden. V muzeu jsme taky nepochodili, přehlédli jsme cedulku, že jdeme mimo otevírací dobu, zazvonili a od dosti nerudné dámy jsme z okna z prvního patra dozvěděli, že dovnitř nás nepustí a mapy nevede. Byl hlad i žízeň a tak jsme se na chvíli uchýlili do jedné z restaurací, které nám pan domácí doporučoval. Pivo chutné, i když poměrně exotické (Rychtář to byl) a klobáska, kterou jsem si k svačince dal, byla dobrá. Pavlína si taky nestěžovala. V už poměrně pokročilém odpoledni jsme se šli podívat alespoň tam, kde jsme kdysi s dětmi nocovali.

i obyvatelé zůstali
i obyvatelé zůstali
lupa

Kolem toho našeho dávného ubytování vedla červená značka, inu vydali jsme se po ní. Ani nevím, jestli tu byla tenkrát taková zákoutí, jaká jsme viděli dnes. Ale možná ano. Tímhle nechci půvab městečka snižovat, je tu pár pěkných míst, ale na svých stránkách mají fotky pranýřující návštěvníky tropící nepořádek. A tohle turisti neudělali. A novou, zajisté hodnotnou, architekturu taky nemůžeme minout. Po chvíli stoupání jsme došli k místu, kde jsme s dětmi tenkrát nocovali. Už z letecké mapy, na kterou jsem se díval, než jsme odjížděli, bylo jasné, že je tu něco v nepořádku. Dokonce jsem i někde slovo požár zaslechl. Ale tohle jsme opravdu nečekali (viz. foto).

a že jsou různí
a že jsou různí
lupa

Ale my jsme se šli podívat hlavně k tehdejšímu ráji dětí (tenkrát bylo hodně parné léto), k propadlině dolu Konrád (alespoň tak mi to určil kamarád, důlní historik), ze které je půvabné jezírko. Na štěstí dodnes. Podle zbytků táborových ohňů (a bohužel i odpadků, kterých Pavlína posbírala tašku) jsme poznali, že místní omladina tu má oblíbené místo pořád. A stejně tak pořád tu můžeme pozorovat živáčky, které tu obdivovaly i ty naše děti. I žabičky, ve které se někteří z pulců už měnily, se už objevovaly a květinek bylo nepočítaných.

někteří už dospívají
někteří už dospívají
lupa

Už jsme se s dosud příjemným místem rozloučili a vydali se na zpáteční cestu, když nás z polní cesty vyhnala těžká technika. Dobrovolní hasiči z širokého okolí měli kdesi nějaké cvičení a zřejmě jim došla voda. A kde jinde by ji měli doplnit, než tady. Samozřejmě čerpali, za dohledu dětiček, které si přivezli, v místech, kde těch nebohých pulců bylo nejvíc.

a těch kytiček
a těch kytiček
lupa

Radši jsme odkráčeli. Ještě jsem si udělal obrázek krajinky jihozápadně od městečka, ze kterého jsou patrné stopy staré těžby cínu, a potom už světlo dovolilo jen portrét jednoho místního pěkného hlídače.

ale pak přijeli hasiči pro vodu, asi potřebovali cvičit
ale pak přijeli hasiči pro vodu, asi potřebovali cvičit
lupa

Na večeři jsme zašli do hotelu Modrá hvězda, který nám pan domácí moc nedoporučoval, obsluha tu byla pravda trochu strohá, ale guláš neměl chybu, a co bylo hlavní, i tu vytouženou mapu tu měli. Zítra jsme mohli bez obav putovat po krušnohorských hřebenech.

Za čím jedeme?

Šli jsme vlastně po stopách našeho mládí a dětství našich potomků. Tohle je opravdu jen odpolední procházka. Podstatné výlety byly až další dny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ubytování v penzionu Florian nemá chybu, i guláš v hotelu Modrá hvězda byl dobrý. Zásoby potravin, třeba na snídani, lze pořídit hned ve dvou obchodech na náměstí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

pohled za západní okraj Horní Blatné
pohled za západní okraj Horní Blatné
lupa

Městečko je malebné, ale jsou na něm patrné stopy chátrání. Pokusy o moderní architekturu nás taky moc neuchvátily. Vysloveně nás rozladil nájezd dobrovolných hasičů na jezírko plné chráněných živočichů. Ale krajina se nám líbila stejně, jako tenkrát.

Ostatní informace

tady hlídám já
tady hlídám já
lupa

Vstupné se nám zaplatit nepodařilo. Do muzea jsme se sice podívat chtěli, ale otevírací doba je tak děsná, že se neslučuje s žádným dalším výletem. A paní správcová (nebo co to bylo) byla na první pokus tak urputná, že jsme se ji už neodvažovali obtěžovat. Vždyť jsme i další dny odcházeli před otevírací dobou (ne nijak brzy, kolem deváté) a vraceli se určitě hluboko po zavíračce, kolem páté.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horní Blatná
(vzdálenost od místa: 0.38 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Horní Blatná, díl první

show box app for pc
21.10.2015 09:39

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace