Červený Kameň, zřícenina Vršatec a Vršatecké bradla
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tentokrát se podíváme na opravdový konec světa, přesněji do česko-slovenského pohraničí u Valašských Klobouků. Přijedeme do Nedašovi Lhoty a pokračujeme ještě kousek nad obec, kudy prochází červená značka a kde můžeme zaparkovat auto. Vydáme se pěšky dále po silničce k hraničnímu přechodu a po cca 0,5 km projdeme opštěnou bývalou celnicí k autobusové zastávce, odkud se přepravíme autobusem do obce Červený Kameň. Vyrážíme po žlutě značené pěší trase směr Chata Vršatec, nejprve vystoupáme střídavě lesem a loukami na kopec Chmelnice (možno udělat Krátkou odbočku přímo na kótu po významové značce) a poté mírnějším klesáním dojdeme pod zříceninu hradu Vršatec, na kterou od trasy vede modrá významová odbočka. Pokračujeme dále po modré pěší značce ke kapličce Březová, odbočíme Doprava a po červené značce krásnými karpatskými loukami přijdme zpět nad Nedašovu Lhotu.
Za čím jedeme?
Zřícenina hradu Vršatec se vypíná 805 m.n.m. vysoko na strmém vápencovém útesu, čímž je dána jeho víceúrovňová stavba. Nejstarší části hradu pochází z 13.století, kdy byl postaven pro ochranu průsmyku mezi údolím Váhu a Moravou. Vystřídal několik majitelů (Matúš Čák, Štibor ze Štiboře) a v roce 1680 vyhořel, což byl počátek jeho konce. Sice se započalo s rekonstrukcí, ale při Rákocziho povstání roku 1707 náhodný výbuch střelného prachu a následný požár dokonal dílo zkázy. V okolí hradu ze země prorážejí nádherná vápencová bradla.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Menší zásoby na cestu je možno dokoupit až přímo v Červeném Kameni, v obci jsou asi tři menší obchůdky. Pro jídlo pak možno využít chatu Vršatec nebo dojít kousek do obce Vršatské Podhradie do místního pohostinství.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejhezčí je výhled na vápencové stěny od zříceniny, mírně připomínající naši Pálavu. Ve spojení s přechody voňavých bělokasrpatských luk jde o skutečně jedinečný výlet.
Ostatní informace
Vstup na zříceninu zpoplatněn není. Autobusů od celnice do Č.kameňa jede jen pár za den, je tedy nutné si spojení naplánovat dopředu a ne až na místě (zastávka "Červený Kameň,Zápechová,polesie"). Jízdné a samozřejmě cokoliv jiného na Slovensku nejde zakoupit za CZK, eura s sebou!