Březová - Obora sv. Linhart aneb naučná stezka Příroda spojuje - Sv. Linhart

Tipy na výlet, Slavkovský les, Doupovské hory
Kam a jak jedeme?

Informační středisko sv. Linhart
Informační středisko sv. Linhart
lupa

Vracíme se z Krušných hor, chtěli jsme se hlavně zajít podívat k altánu Josefa Jungmanna, ale také si projít tuto naučnou stezku, kterou najdete v lesích severně od vodní nádrže Březová a která vede po okraji obory. Bohužel jarní sněhová vánice nám to trochu pokazila, ale určitě si to letos vše projdeme. A pak sem doplním i fotky.

Za čím jedeme?

Pozorovatelna jelenů
Pozorovatelna jelenů
lupa

Obora se rozkládá na zhruba 70 hektarech. Okolo obory vede naučná stezka o délce cca 5 km. Na trase jsou vybudované pozorovatelny a pozorovací můstky, kde se můžete dívat na zvířata žijící ve volné přírodě shora, dokonce až z výšky 6 metrů. Podle zde žijící zvěře je obora rozdělena do tří částí. Přímo u rozcestí Sv. Linhart je zastřešená pozorovatelna jelenů siky Dybowského. Ve střední části žijí daňci skvrnití. Tam je delší pozorovací lávka - převážně vede přes louky, okolo malých lučních rybníků propojených potůčkem, kde můžete vidět i typický vodní hmyz. Na druhém konci obory u Fibichovy chaty je kratší visutá lávka – ta vede převážně lesem a slouží k pozorování divokých prasat. Předpokládá se, že počet zde žijící zvěře se bude zvyšovat.

Při cestě podél obory i na pozorovacích lávkách jsou umístěny tabule se zajímavými informacemi o zvěři, ale i o dalších zajímavostech, které jsou na trase k vidění. Cesta vede okolo zbytků středověkého kostela sv. Linharta, který je starší než samotné město Karlovy Vary. U pozorovací lávky ve střední části je zrekonstruovaná Luční chata. O něco blíž k Fibichově chatě je Podševcovská studánka.

K rozcestí Sv. Linhart se dostanete od nádraží Březová. Pokud přijedete vlakem, vydejte se po modré turistické značce - pozor budete muset přejít poměrně frekventovanou silnici z Karlových Varů do Bečova. Po této modře značené cestě se jede i autem, na silnici je značena odbočka k lanovému centru. Zhruba po 1 km dorazíte na parkoviště a na rozcestí Sv. Linhart s nově zrekonstruovanou budovou historického objektu, kde v letní sezoně můžete navštívit informační středisko. Je to vlastně centrum této oblasti. Je zde lanové centrum. Odtud se nechá vyrazit po Jungmannově cestě k altánu Josefa Jungmanna. Právě tady začíná Dendrologická naučná stezka. Je to vlastně první část naší okružní naučné stezky Příroda spojuje - Sv. Linhart. Z rozcestí Sv. Linhart po Sovově stezce k lesovně Diana vedou obě cesty společně, takže se navíc dozvíte i řadu zajímavých informací o zde rostoucích dřevinách.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pozorovatelna jelenů
Pozorovatelna jelenů
lupa

O víkendu jsme byli ubytováni v Nových Hamrech v malém soukromém penzionu p. Pořízka - tel. 607 206 776. Zde jsme se pouze zastavili. Ani jsme zde nejedli, protože jsme se nezdrželi dlouho. I když podle původního plánu jsme si stezku chtěli projít. Ale počasí nám nepřálo. Ještě než jsme vyrazili k altánu, strhla se vánice. Naštěstí pak na chvilku přestalo, i sluníčko vysvitlo, ale zpátky jsme se vraceli opět za chumelenice. Prostě klasické aprílové počasí. Ale určitě se sem ještě letos vrátíme (pak doplním další informace a samozřejmě i fotografie).

V letní sezóně je snad možnost lehkého občerstvení v kavárně ve zrekonstruovaném objektu Linhart. V době naší návštěvy ještě nebyla sezóna, vše bylo zavřené.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled do obory z pozorovatelny
Pohled do obory z pozorovatelny
lupa

Viděli jsme vlastně jen začátek – pozorovatelnu a výhled z ní. A byli jsme nadšeni. Z auta jsme ještě zahlédli pasoucí se jeleny. Ale jak začala chumelenice, běželi se schovat a víc jsme je už neviděli. Rozhodně hodnotím velice kladně, že byla tato část lesa takto využita. Postarala se o to příspěvková organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary v rámci česko-německého projektu "Příroda spojuje" spolufinancovaného z fondů Evropské unie.

Zatím zde značení není zrovna nejlepší nebo jsme si ho v té chumelenici nevšimli. V blízkosti centra je informační tabule, která zatím ještě žádné informace neposkytuje. Od 1. května zde začíná sezóna, myslím, že dokonce první sezóna. Tak věřím, že se včas vše zlepší. Nebo důležité informace poskytnou v informačním centru. Už teď se těším, až sem znova přijedeme.

Ostatní informace

Jedná se o přírodní procházku, tak snad její projití je zdarma. Zatím není nikde vidět žádné stanoviště, kde by se poplatek vybíral. Zpoplatněno je pouze nedaleké lanové centrum.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Karlovy Vary-Březová
(vzdálenost od místa: 0.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Březová - Obora sv. Linhart aneb naučná stezka Příroda spojuje - Sv. Linhart

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace