Bobří soutěska

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Bobří soutěska
Bobří soutěska
lupa

Jedna z nejznámějších přírodních památek východní části Českého středohoří vznikla v údolí vyhloubeném Bobřím potokem nedaleko městečka Verneřice, které je z České Lípy hromadnou dopravou takřka nedostupné. Verneřice leží v děčínském okrese, a tak se nejdříve musíme dopravit buď do Františkova anebo rovnou do Benešova nad Ploučnicí. Z těchto obcí jezdí do výchozího bodu naší výpravy autobusy. No, to množné číslo je poněkud nadsazené - v sobotu v 6:50 a v půl jedné, v neděli jen ve čtvrt na dvanáct. Máme za sebou nejobtížnější část trasy, můžeme si říci, jsme-li ve Verneřicích na náměstí u kostela sv. Anny a prohlížíme si rozcestník se zeleným značením. První necelé tři kilometry zdoláme po rozbité silnici. V okamžiku, kdy ji opustíme, máme to k největší atrakci výletu již jen několik stovek metrů. Tady bych měl upozornit na vhodný výběr obuvi. Již zmíněné stovky metrů naznačí, s jakým terénem můžeme po celou cestu počítat. Předmětem ochrany je tzv. Bobří vodopád vzniklý v místě pukliny čedičové skály. Je vysoký asi dva a široký čtyři metry. Je příjemné si pod něj stoupnout a dýchat vlhkostí nasycený vzduch. Zavřeme-li oči, můžeme ušetřit za návštěvu Niagarských vodopádů. Oko botanikovo potěší i porosty mechů, játrovek a kapradin. Vydáme-li se po proudu potoka, objevíme po několika metrech vpravo ještě jeden vodopád. Není sice tak atraktivní, ale zase je vysoký přes šest metrů. Ti, kdo neodolali a místo hromadné dopravy opět vzali na projížďku svůj automobil, se musí vrátit. My ostatní vyrazíme soutěskou k východu. Budeme se přemisťovat z levého břehu na pravý a z pravého na levý. Občas nebude po čem, protože značení je nejasné a mostky zde snad nikdy nestály. Člověka několik kilometrů nespatříme, zato však můžeme narazit na spárkatou zvěř či skorce vodního, vzácného vodu vyhledávajícího ptáčka s bílou náprsenkou. Odborníky potěší, že chladnomilné rostliny zde rostou dole a ty teplomilné zase nahoře - dokládá to existenci teplotní inverze. Po hodince pobytu v pralese objevíme silnici, po níž a po (znovuobjevené) zelené značce dojdeme až na železniční zastávku Kravaře v Čechách, odkud v 16:03, 18:11 a ve 20:10 jezdí do Lípy vlak. (vlak, autobus, resp. auto, pěšky cca 8 km)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kravaře v Čechách
(vzdálenost od místa: 5.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Bobří soutěska

pozor na špatnou fotku
09.03.2003 00:40

Filip Tittl
Je mi líto, že musím zase kritizovat, ale na fotce není Bobří soutěska, nýbrž vodopád na Podlešínském potoce nedaleko Ústí nad Labem (je vysoký 12 merů a stojí rovněž za shlédnutí)

Jinak z vlastní zkušenosti dodávám, že výše popsaná trasa se dá projet i na kole, ale chce to pevné nervy a pořádnou fyzičku.
RE> pozor na špatnou fotku
15.01.2007 08:40

Radim Nytl
Naprosto souhlasím, na fotce je stoprocentně vodopád na Podlešínském potoce nedaleko Vaňova, byl jsem u něj před několika lety. Na Bobří soutěsce -Bobřím potoce- jsou vedle 6 metrů vysokého vodopádu ještě peřeje, navíc má cca patnáctinásobek průtoku potoka Podlešínského.
04.12.2013 10:02
Krásná příroda především na jaře.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace