Bílina - rozhledna Ledvice
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Za čím jedeme?
Do elektrárny se vchází přes klimatizované informační centrum, které pomocí multimediální techniky přibližuje návštěvníkům svět energetiky a uhlí. Spodní patro (suterén) je věnováno dětským návštěvníkům. Přízemí a 1. patro si rádi projdou dospělí. V suterénu i v patře jsou pro návštěvníky toalety. Informační centrum je běžně volně přístupné.
Na prohlídku rozhledny je lépe se objednat – mailem na infocentrum.ele@cez.cz nebo telefonicky 411 102 313. Kapacita je omezena velikostí výtahu. Jedna prohlídka je tedy pouze pro 10 zájemců. Denně (mimo neděli a pondělí) jsou jen 4 prohlídky v 8, 10, 12, 14 hodin. Určitě každého potěší, že ČEZ dělá tyto prohlídky zdarma. Když rozhlednu otevírali v dubnu 2018, byly rezervace na dlouhou dobu obsazené. Nyní je to již volnější, ale rezervací si zajistíte skutečně ten pro vás nejvhodnější čas bez zbytečného čekání. Navíc při tomto kontaktu se dozvíte, že sem mohou děti až od 6 let, že musíte mít pevnou uzavřenou obuv s plochou podrážkou, tedy žádné sandály, pantofle nebo střevíčky na podpatku – je to z důvodu bezpečnosti – v areálu se přechází koleje a podobné překážky.
U recepce v prostoru informačního centra se nás ujala mladá a sympatická průvodkyně. Nejdřív nám pustila zhruba 20minutový 3D film. Začíná ukázkou známých měst s nočně nasvícenými památkami. Film začíná v době prvohor, kdy vlastně začalo uhlí vznikat, a končí jeho současným využitím. Je to krátké, ale moc hezky zpracované a určitě to zaujme i děti.
Pak jsme obdrželi oranžové reflexní vesty, aby průvodkyně snadno poznala, když jí budeme chtít někam utéci. Možné to není. Pěkně si nás hlídala. Museli jsme se zapsat, aby nás pustili přes vrátnici do areálu. Kdo měl batoh nebo větší tašku, musel ji zanechat v uzamykatelných skříňkách.
Prošli jsme pro veřejnost již běžně nepřístupným areálem, kde jsme dostali krátký výklad, co kde je, co se tam děje apod. Do jednotlivých objektů se nesmí, můžeme jen od vrat nahlédnout do útrob budovy. Nakonec jsme došli k té nejvyšší 144 metrů vysoké budově, jejíž vrchol měl již podle plánů výstavby plnit funkci rozhledny. Do 28. patra (do výše 132 m) se jede výtahem, pak se jde jedno patro po klasickém schodišti pěšky, pak ještě jedno patro po točitých schodech (celkem 43 schodů), až jsme došli na vyhlídkovou prosklenou plošinu ve výši 140 metrů. Samozřejmě se nechá vyjít na venkovní vyhlídkovou terasu. Počasí jsme měli téměř ideální, tedy až na to hrozné horko. Výhled je samozřejmě kruhový. I ten výhled byl perfektně komentovaný – dozvěděli jsme se skutečně vše, co jsme viděli. Nejen v elektrárně a blízkém okolí, ale dobře jsme měli popsané i okolní kopečky. Je vidět nejnižší bod Česka (dno lomu Bílina), České středohoří s Milešovkou, Krušné hory, lázeňské město Bílina v pozadí s útvarem Bořeň, který je největším povrchovým znělcovým útvarem ve střední Evropě. Dokonce jsme se dozvěděli, že v lomu Márinka kousek východním směrem je pěkné koupání. Když jsme se společně vrátili, měli jsme ještě možnost položit všetečné otázky dalšímu zdejšímu pracovníkovi. Cela akce zabrala skoro 2 hodiny. Uteklo to hodně rychle.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ostatní informace
Návštěva rozhledny, která je umístěna v areálu elektrárny Ledvice je součástí prohlídky areálu.
Díky své poloze mezi Českým středohořím a východním úpatím Krušných hor nabízí naše rozhledna jedinečné výhledy. Návštěvníkům je k dispozici prosklená vyhlídka s přístupným ochozem ve výšce 140 metrů. Ocitnete se tak na střeše nejvyšší průmyslové stavby v České republice.
Exkurzi s prohlídkou elektrárny (zdarma) si můžete domluvit v Infocentru Ledvice. To je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice. Tématicky doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřená na jadernou energetiku či obnovitelné zdroje. Informační centrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením.