Loading...

Ostrov Menorca - historie, zajímavosti a možnosti turistiky

Rady a tipy Doprava Ostatní

Ostrov Menorca se rozkládá v západní části Středozemního moře, jihovýchodně od Barcelony. Je to 2. největší a nejsevernější ostrov z Baleárských ostrovů. Tyto ostrovy znali již Féničané a Řekové. Později je ovládlo Kartágo. Když Kartágo zničil Řím, byly nějaký čas samostatné, ale staly se častým cílem pirátů. R. 123 př. n. l. je ovládl Řím, začali se sem stěhovat římští osadníci, začaly se zde pěstovat olivy. Na Mallorce v Pollense se dochovaly zbytky římského vodovodu. Dnes jsou ostrovy součástí Španělska a jsou oblíbeným cílem mnoha turistů.
Na ostrově Menorca je řada megalitických památek, které jsou důkazem starověké civilizace. Jsou zde bárkové hroby Nevantes, kamenné stoly Taulas, kuželovité obranné věže Talayot. To jsou nejstarší stavby, které vznikaly již kolem r. 1500 př. n. l. Na kamenné památky narazíte na svých cestách po Menorce, uprostřed pastvin a polí jsou pozůstatky tisíce let starých obydlí.
Pro ostrov je důležitý datum 17. leden 1287, kdy Alfons III. Aragonský uskutečnil invazi z Aragonie. Tento den je stále oslavován jako národní den ostrova.
V 16. století sem vtrhli Turci, kteří zničili obě největší města - tehdejší hlavní město Ciutadellu i Mahon. Když ostrov r. 1708 obsadili Britové, udělali hlavním městem Mahon (r. 1722). Ostrov byl střídavě obsazován Brity a Španěly, jednou dokonce i Francouzy. Od roku 1803 je součástí Španělska.
Na ostrově byla poměrně rozvinutá ekonomika (hlavně obuvnictví, zemědělství, chov zvířat a výroba sýrů, kožedělný a další drobný průmysl). Neměli proto zájem o rozvoj cestovního ruchu. Ten se zde začal rozvíjet později než třeba na sousední Mallorce. Krajina i pláže jsou civilizací nezničené.
Krajina je zde hodně rozmanitá, mírně zvlněná, chybí zde jen hory a řeky. Jdete mezi samými kameny, ale také borovicovými lesíky, přes zelené louky. Nejvyšší kopec je El Toro (jeho výška se uvádí v různých pramenech od 362 do 375 m), odkud je nádherný výhled na celý ostrov. Jsou zde malebné vesničky převážně s bílými domky, pole a pastviny, které jsou ohraničené kamennými zídkami, a to nejen z dob dřívějších. Stále se zde staví nové. Jsou tu neskutečně nádherné pláže snad všech velikostí. Pláže na severu ostrova jsou lemovány skalami s nádhernými útesy a je tam hrubší písek. Na jihu jsou vápencové skály a rokle a jemný světlý písek. Moře je úžasně čisté, dokonce i v přístavech je vidět absolutně průzračná voda.
To je přesně důvod, proč r. 1993 prohlásilo UNESCO ostrov za světovou rezervaci biosféry. Právě proto je zde regulována i výstavba. Nesmějí se zde stavět vysoké hotely, ani pláže se nesmí dále zastavovat.
Ostrov je dlouhý zhruba 50 km a asi 16 km široký. Je zde typicky středomořské podnebí s průměrnými ročními teplotami 16,7 °C a s průměrným ročním úhrnem srážek 600 mm. Prší především na podzim a deště mají přívalový charakter. Na jaře - v dubnu a v květnu na ostrově všechno nádherně kvete. Podzim tu začíná později, dozrávají zde citrusy a ještě v říjnu tu je teplo a nechá se koupat. Samozřejmě to nemusí být vždy pravidlem. My jsme měli štěstí – byli jsme tu od 7. do 14. října a bylo horko až moc velké a moře báječně teplé. O týden před tím to však tak bezvadné nebylo.
Hlavním městem je Mahon na východním pobřeží, kde je velký přístav, dokonce považovaný za největší přírodní přístav na světě. Ve vnitrozemí na jihozápad od města je letiště, kam létají přímé spoje i z naší republiky. Dřívější hlavní město Ciutadella leží na opačném konci ostrova. Je to krásné historické město s mnoha paláci, úzkými uličkami, katedrálou a malým přístavem. Obě města jsou spojena jedinou hlavní silnicí Me-1. Na jihozápadním pobřeží je romantická rybářská vesnička Binibeca s krásnými bílými domky, s úzkými uličkami, s bary a restauracemi.
Na ostrově je celkem šest majáků, čtyři z nich jsme navštívili. Ve většině případů se k nim dostanete po stezce Camí de Cavalls, která vede okolo celého ostrova. Je dlouhá 186 km a její větší polovinu jsme prošli. I když je to poměrně malý ostrov, dá se říct i rovinatý, tak tato pobřežní trasa zas až tak rovinatá není. Místy je docela pěkně náročná, nejen však stoupáním, ale i povrchem. Krajina se zde velice rychle mění. Téměř každý úsek je jiný. Po této stezce se chodí pěšky, někdo to zkouší i na kole, ale můžete zde potkat i jezdce na koních. Žijí zde různí koně, ale pro Menorcu je typický pouze černý nenorský kůň (Pura Raza Menorquina) – jak tvrdí - vraný, ohnivý, elegantní, inteligentní, hvězda místních lidových slavností. Pár jsme jich potkali. Jsou skutečně nádherní. Je to mladé plemeno. Bylo uznáno až v r. 1989.
Kdo je na Menorce, musí ochutnat zdejší menorský sýr, který je pojmenován Mahon podle hlavního města. Má trochu výraznější a slanější chuť, která je dána severním větrem, který sem nese od moře sůl. Chutnal nám hodně. Používají ho i strouhaný na těstoviny, rýži i zeleninu. Vyhlášená je i ensaimada – zákusek z lineckého těsta a langustová polévka ve městečku Fornells na jednom z poloostrovů na severním pobřeží. Častým nápojem při oslavách je Pomáda – je to vlastně gin s citronádou. Je výborně osvěžující a velice pitelný. Při větším množství to musí být hodně nebezpečné.
Na Menorce se platí Eurem a mluví se španělsky a katalánsky, anglicky se domluvíte s mladšími lidmi. Starší anglicky moc neumí. Kdo tam cestuje sám, je vhodné se vybavit slovníkem nebo překladačem.
My jsme na Menorcu odjeli s cestovkou. Byli jsme ubytováni v apartmánech, měli jsme polopenzi, takže jsme měli možnost ochutnat i zdejší stravu, vč. piva a vína. Prochodili jsme tam okolo pobřeží po Camí de Cavalls určitě 100 km ve skutečně zajímavé krajině plné neolitických památek, navštívili obě velká města – Mahon i Ciutadellu i řadu malých vesniček, několik majáků, bárkový hrob Naveta des Tudons, nekropoli v Cala Morell, nejvyšší kopec ostrova El Toro, soukromou farmu na výrobu sýrů a samozřejmě vyzkoušeli i velké množství úžasných pláží.
Tady je rozhodně ideální dovolená pro ty, co milují přírodu, rádi chodí a rádi se koupou. Vše se nechá zvládnout najednou. Většina pláží jsou přírodní, bez dalšího vybavení a snad o to krásnější. To se samozřejmě netýká pláží v rekreačních oblastech. Tam je zajištěno vše.
Poslední aktualizace: 21.2.2018
Ostrov Menorca - historie, zajímavosti a možnosti turistiky na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Ostrov Menorca - historie, zajímavosti a možnosti turistiky

Ostrov Menorca a její majáky
Ostrov Menorca a její majáky
Tipy na výlet
Jsme na dovolené na Menorce a touláme se převážně podle pobřeží po trase…
0.1km
více »
Menorca – Camí de Cavalls, koňská, ale také turistická okružní trasa
Menorca – Camí de Cavalls, koňská, ale také turistická okružní trasa
Tipy na výlet
Když jsme si objednávali zájezd na Menorcu, tak projití právě této trasy pro nás bylo velkým lákadlem. Camí de Cavalls je starobylá 186 km…
0.1km
více »
Dovolená na ostrově Menorca – pěší výlety při pobřeží
Dovolená na ostrově Menorca – pěší výlety při pobřeží
Cestopisy
Máme rádi moře, rádi se koupeme, ale nedovedu si představit prožít týden u…
2.6km
více »
Monte Toro, nejvyšší hora Menorcy.
Monte Toro, nejvyšší hora Menorcy.
Cestopisy
Monte Toro ( El Toro, 358 m.n.m.) se nachází skoro ve středu ostr…
3.2km
více »
El Toro – nejvyšší vrchol ostrova Menorca
El Toro – nejvyšší vrchol ostrova Menorca
Tipy na výlet
Když jsme se vraceli z našeho pátého výletu, zavezl nás průvodce…
3.9km
více »
Menorca, letovisko Arenal Castell.
Menorca, letovisko Arenal Castell.
Cestopisy
Dalo by se možná i říci, že se jedná o velký rekreační komplex s…
10km
více »
Menorca – Cala Tirant.
Menorca – Cala Tirant.
Cestopisy
Hospůdka na okraji letoviska Cala Tirant nám nabídla příjemné pos…
10.5km
více »
Menorca -  Cami de Cavalis ( koňská stezka).
Menorca - Cami de Cavalis ( koňská stezka).
Cestopisy
Pohled na nekonečnou tmavomodrou hladinu Středozemního moře pod l…
10.8km
více »
Za krásami a zajímavostmi středu severního pobřeží Menorky
Za krásami a zajímavostmi středu severního pobřeží Menorky
Pobřeží
Pláže, příroda, památky, gastronomie, zábava...Už léta patří Balá…
11.9km
více »
Menorca – koňská stezka Binimel-lá – Cala Tirant.
Menorca – koňská stezka Binimel-lá – Cala Tirant.
Cestopisy
Autobus se dokodrcal na parkoviště u Binimel-lá a po projití krát…
12km
více »
zavřít reklamu