Velké Karlovice

Vesnice, Beskydy, Javorníky, Valašsko




Rozcestník ve vesnici
Rozcestník ve vesnici
lupa

Obec Velké Karlovice je jedna z největších obcí na Valašsku. Najdeme ji v údolí, které odděluje Beskydy, Vsetínské vrchy a Javorníky. Velké Karlovice leží východním směrem od Vsetína nedaleko státní hranice se Slovenskem. Obec je rozložená v údolí Vsetínské Bečvy a jejich četných přítoků. Přítoky tvoří kolem obce řadu údolí, ve kterých jsou roztroušeny samoty a chatové osady. Vsetínská Bečva nedaleko obce pod vrchem Trojačkou ( 938 m.n.m.) pramení. Ve Velkých Karlovicích končí železniční trať vedoucí ze Vsetína. Obcí prochází silnice spojující Vsetín se Slovenským Makovem. Velké Karlovice jsou celoroční rekreační středisko. V okolí obce jsou terény vhodné pro pěší i cykloturistiku. Z obce vede řada značených turistických tras. Vydat se můžeme údolím Jezerního potoka, kolem přírodní zvláštnosti Jezerné a dojít přes rozcestí Pod Kotlovou na Soláň ( 860 m.n.m.). Jezerná je vytvořena jezerem, které vzniklo před mnoha lety sesuvem půdy. Dále se vydáme kolem Pálenice ( 848 m.n.m.) na rozcestí Benešky. Tady se můžeme pokochat výhledy do okolí a na rozkvetlé louky, najdeme tady i občerstvení. Nedaleko Velkých Karlovic v údolí Malá Hanzalůvka pod Lemešnou je přírodní rezervace Razula. Jedná se o zbytek jedlobukového pralesa s jedlemi, buky, smrk. Průměrný věk stromů v této rezervaci se pohybuje kole dvěstě let. Velké Karlovice jsou vyhledávaným střediskem lyžování. Na území obce jsou tři sjezdové areály s různým stupněm obtížnosti sjezdovek. Komu nebudou stačit místní sjezdovky může se vydat do sjezdového střediska na Soláň, který se zvedá nad obcí. Z obce vede do tohoto střediska přístupová silnice. Z obce vedou také četné běžecké stopy. Ve Velkých Karlovicích se můžeme projet i na hřbetu koně. V obci je ranč se známým chovem jezdeckých koní. Byla tu postavena i dostihová dráha.

Historie





kostel p. Marie Sněžné
kostel p. Marie Sněžné
lupa

Obec byla založena roku 1714 majitelem rožnovského panství Karlem Jindřichem ze Žerotína. V roce 1774 byla obec rozdělena na dvě části Velké a Malé Karlovice. Důvodem rozdělení byly spory mezi vsetínským a rožnovským panstvím. Opět byly obce spojeny roku 1966. V roce 1826 byla v obci postavena sklárna Františčina huť a roku 1863 Mariánská huť. Počátkem 20. století obě huti zanikly. V roce 1908 byla vybudována železniční trať ze Vsetína. V obci je památkově chráněný Kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754. Jedná se o roubenou stavbu ve stylu lidového baroka, jejíž půdorys tvoří řecký kříž. Ke kostelu patří i roubená fara s chlévem, postavená ve stejném roce. V blízkosti kostela je v bývalém kupeckém domě muzeum, vypovídající o životě lidí zdejšího kraje. Budova muzea je částečně zděná a částečně roubená budova, která má vyřezávané štíty a mansardovou střechu. Další významnou památkou je v nedaleké osadě Bzové fojtství z roku 1793. Je to roubená patrová budova s pavlačí, s hospodářskými budovami, stodolou a obdélníkovým dvorem.



Další informace

Hodnocení:
483. místo
Poloha:
500 metrů nad mořem
Bylo zde:
19 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velké Karlovice zastávka
(vzdálenost od místa: 0.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Velké Karlovice

04.09.2016 14:46
Krásný dřevěný kostel.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace