Velké Bílovice

Město, Lednicko - Valtický areál
Broskvový sad v květu 13. 4. 2008
Broskvový sad v květu 13. 4. 2008
lupa

Velké Bílovice jsou malé vinařské město s 3730 obyvateli a najdeme jej v oblasti Podluží, severním směrem od města Břeclav a severovýchodním směrem od města Podivín. Jihozápadním směrem nedaleko města prochází dálnice D2 spojující města Brno a Bratislavu. Severovýchdoním a severním směrem od Bílovice se rozprostírají rozlehlé vinice a na jejích okrajích je řada vinných sklepů. Městem protéká Bílovický potok a u severozápadního okraje města je malý rybník Fabiánek. Jižním a jíhovýchodním směrem od Bílovic jsou vrtné věže na těžbu ropy a zemního plynu. Ve východní části města najdeme muzeum s národopisnou expozicí. Velkými Bílovicemi prochází Velkopavlovická cyklostezka a cyklistická trasa Hradec Králové - Břeclav.

Historie

Historický vinný sklep pod velkobílovickými sklepy
Historický vinný sklep pod velkobílovickými sklepy
lupa

První písemná zmínka o obci je z roku 1306. V roce 1862 byla obec povýšena na městečko a statut města získávají Velké Bílovice v roce 2001. Území města a jeho blízké okolí je významnou archeologickou lokalitou. Podle archeologických nálezů bylo toto území osídleno již v období neolitu. Nejvýznamnějším archeologickým nálezem je pohřebiště se 72 kostrovými hroby z 9. století. V držení obce se vystřídala řada šlechtických rodů v roce 1532 se majitelem obce stává Bernart starší ze Žerotína a ten připojil obec k břeclavskému panství. Později se majitelem panství a tím i obce stávají Lichtenštejnové. V 16. století do obce přišli Habáni a členové Jednoty bratrské a majitel břeclavského panství jim v roce 1564 nechal postavit bratrský kostel. Kolem tohoto roku byla přestavěna tvrz na renesanční zámek. V roce 1765 byl bratrský kostel přestavěn na katolický barokní Kostel Narození Panny Marie. Renesanční tvrz byla přebudovaná na hospodářskou budovu. Zajímavou památkou ve městě jsou tak zvané Habánské sklepy.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Velké BíloviceDalší informace

Hodnocení:
4539. místo
Poloha:
176 metrů nad mořem
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Podivín
(vzdálenost od místa: 3.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Velké Bílovice

17.09.2014 12:31

Martina Lukášová
Jenom mám takový pocit a to už mnoho let,protože odtud pocházím,že Velké Bílovice jsou v oblasti Hanácko-slovácké a ne na Podluží,tento mikroregion začíná až o pár km dále,v Moravském Žižkově:)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace