Podivín

Město, Lednicko - Valtický areál
Kostel sv. Petra a Pavla, před ním kaple sv. Cyrila a Metoděje.
Kostel sv. Petra a Pavla, před ním kaple sv. Cyrila a Metoděje.
lupa

Podivín je malé Jihomoravské město s 2880 obyvateli a najdeme je severním směrem od města Břeclav a nedaleko dálnice D2 spojující Brno a Bratislavu. Podivínem prochází železniční trať na trase Brno - Břeclav. Jižní částí města vede uměle vybudovaná Ladenská strouka a u severozápadního okraje města je nevelký rybník. Jihozápadním směrem od města je soutok říčky Trkmanky a řeky Dyje a kolem toku řeky Dyje je chráněné území přírodního parku Niva Dyje a na tento park navazuje oblast Lednicko-valtického areálu. Podivínem prochází značená Velkopavlovická cyklostezka a u místní železniční stanice je výchozí bod žluté turistické značky. Po žluté značce se vydáme do oblasti přírodního parku, přes Ladenský most k uměle vybudované zřícenině Janův hrad a odtud dále můžeme po žluté značce pokračovat do městečka Lednice do areálu zámku.

Historie

Kaple sv. Cyrila a Metoděje, zvaná Cyrilka.
Kaple sv. Cyrila a Metoděje, zvaná Cyrilka.
lupa

První písemná zmínka o Podivíně je z roku 1067. Původně stával v místech dnešního města vodní hrad a kolem něj vznikla osada. Hrad zanikl a osada byla již v roce 1222 povýšená na město. Podle archeologických nálezů ve městě a okolí bylo území osídleno od doby bronzové. Dominantou města je původně románský Kostel svatého Petra a Pavla, pocházející z první poloviny 13. století. Kostel prodělal několik přestaveb, můžeme na něm vidět gotické a barokní prvky. Nad kostelem se zvedá novogotická věž. Další památkou v Podivíně je kaple Cyrilka, chránící pramen vody, původně se jednalo a tak zvanou křtící kapli. Kaple byla postavena v roce 1845 na románských základech. V kapli najdeme kryptu a studnu. Ve středu města stojí mariánské sousoší zhotovené v roce 1750. U kostela stojí socha svaté Tekly. K historickým památkám v Podivíně také patří pozdně barokní budova fary pocházející z roku 1746 či budova radnice z roku 1852. V jižní části města je židovský hřbitov ze 17. století. V areálu hřbitova je 600 náhrobků a obřadní šíň vybudovaná v druhé polovině 19. století.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • PodivínDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
165 metrů nad mořem
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Podivín
(vzdálenost od místa: 1.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Podivín

Ozvěte se někdo
17.07.2008 09:07

Filipi Josef
Jsem rodák z Podivína, narozený v r. 1940, školu jsem zde ukončil v r. 1955 a byl bych hrozně rád kdyby se mi někdo z Podivína a z mého ročníku ozval. Čekám a věřím !!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace