Turnov

Město, Český ráj
náměstí
náměstí
lupa

Turnov leží v Severních Čechách, jihovýchodním směrem od Liberce. Město se rozkládá u severního okraje chráněné krajinné oblasti Český ráj a na obou březích Jizery. Město tvoří pomyslnou vstupní bránu do oblasti Českého ráje. Město je známé svou tradicí v broušení drahokamů a polodrahokamů. V severní části města je zámek Hrubý Rohozec a zámecký park. Nedaleko východního okraje města byla vybudovaná sjezdová trať s lyžařským vlekem. V jihozápadní části města je ranč s chovem koní. Jihozápadním směrem od města je u obce Příšovice zatopená štěrkovna, která je využívaná jako přírodní koupaliště a na jižním břehu je vybudován kemp. Severozápadním směrem nedaleko města je zámek Sychrov. Město a jeho blízké okolí je protkané sítí značených cyklistických tras. Turnov je výchozím bodem turistických značených tras směřujících do oblasti Českého ráje. Jihovýchodním směrem z města vede tak zvaná Zlatá stezka, po které se můžeme vydat ke zřícenině hradu Valdštejn a poté dále pokračovat kolem pískovcových skalních útvarů. Vydáme-li se východním směrem z města dojdeme přes oblast Klokočských skal ke zřícenině hradu Rotštejn. Severovýchodním směrem se vydáme na vrchol Sokol ( 562 m.n.m.). Od zámku Hrubý Rohozec je vyznačena Zámecká Naučná stezka.

Historie

náměstí
náměstí
lupa

Město bylo založeno v polovině 13. století a první písemná zmínka je z roku 1272. Město bylo rozděleno na dvě části se dvěma pány, kteří měli sídlo na nedalekých hradech a to na Hrubém Rohozci a Valdštejnu a později se panstvo usídlilo na zámcích Hrubá skála a Svijany. Takto bylo panství rozdělené až do 17. století. V roce 1424 bylo město napadeno vojskem pod velením Jana Žižky, který nechal vypálit zdejší Dominikánský klášter. V roce 1468 bylo město napadena a vyrabováno lužickými křižáky. Další pohromou pro město bylo několik ničivých požárů. Po Bitvě na Bílé hoře se ve skalách nedaleko města ukrývali čeští bratři. Přes všechny neblahé události se ve městě rozvíjela řemesla, ze kterých se v pozdějších letech rozvinul průmysl. V 16. století na území města začaly pracovat hutě a v 19. století se začalo s výrobou skla. Tradicí města je těžba broušení drahých kamenů, jejichž naleziště je v okolí Kozákova. V Turnově byla vybudovaná střední škola na umělecké zpracování kovů a výrobu šperků. V 19. století byla do města přivedena železnice na trase z Prahy přes Turnov do Liberce. Historické centrum města je městskou památkovou zónou. Hlavnímu městskému náměstí dominuje renesanční budova radnice pocházející z roku 1526, která prodělala v roce 1894 přestavbu. Nedaleko radnice je kostel svatého Františka z Assisi, na který navazuje areál kláštera pocházející z roku 1651 až 1655. Celý komplex byl po požáru v roce 1803 přestavěn empírově. Věž kostela je pseudorománská a byla postavena v roce 1842. Původně gotický Kostel Svatého Mikuláše byl postavený ve 14. století a v roce 138 přestavěný renesančně a barokní přestavba je z roku 1722. Přilehlá barokní budova fary byla postavena v roce 1708. Gotický kostel panny Marie ze 13. století byl v 19. století zbořen a na jeho místě byla v letech 1825 až 1853 postavena velká novogotická svatyně. V sousedství muzea Českého ráje stojí pěkný renesanční dům postavený v 16. století a barokně upravený v roce 1760, který je zdobený rokokovým portálem se vstupem do zahrady. Unikátem muzea Českého ráje je rozměrný obraz podle návrhu Mikoláše Alše, jehož rozměry jsou 8,5x10 metrů. V jižní části města je židovský hřbitov s náhrobky pocházejícími z konce 17. století.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • TurnovDalší informace

Hodnocení:
367. místo
Poloha:
260 metrů nad mořem
Bylo zde:
40 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Turnov město
(vzdálenost od místa: 0.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Turnov

15.07.2013 13:21
Zde žiju a budu žít

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace