Stará Role

Městská část, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kostel Nanebevzetí: Kostel Nanebevstoupení Páně, Karlovy Vary, Stará Role
Kostel Nanebevzetí: Kostel Nanebevstoupení Páně, Karlovy Vary, Stará Role
lupa

Stará Role, dnes městská část Karlových Varů, leží na severozápadním okraji města Karlovy Vary, vymezeném železniční tratí Cheb – Karlovy Vary a částečně řekou Rolavou a severozápadní hranicí katastrálního území města Karlovy Vary.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1422, ale obec byla patrně založena již mnohem dříve, neboť roku 1293 se zmiňuje Nová Role. Název byl zřejmě odvozen od řeky Rolavy (Raluna, Rohlau). Po roce 1562 tu stála tvrz, jejíž přesné místo není známo, ale byla zničena během třicetileté války.
Roku 1814 byla ve Staré Roli založena továrna na kameninu a později i na porcelán, jehož tradice se drží dodnes. V první polovině 19. století se rozrostl počet obyvatel i počet domů a roku 1926 se stala Stará Role městem a tento titul si podržela až do sloučení s Karlovými Vary, což nastalo 1. ledna roku 1976.
Během první poloviny 20. století se počet obyvatel zosminásobil. V 60. letech se začalo budovat sídliště Stará Role.

Jedinou dochovanou památkou je kostel Nanebevstoupení Páně, který je postaven v novorománském stylu před rokem 1909 na místě starší kaple, pocházející z roku 1823. V katastru obce se nachází rovněž jeden z karlovarských římskokatolických hřbitovů.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
430 metrů nad mořem
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Stará Role
(vzdálenost od místa: 0.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Stará Role

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace