Špindlerův Mlýn

Město, Krkonoše
lupa

Špindlerův Mlýn leží v Severních Čechách, severním směrem od města Vrchlabí. Špindlerův Mlýn najdeme v srdci Krkonoš a patří mezi nejvyhledávanější rekreační střediska jak pro zimní tak i letní rekreaci. Ve městě a jeho okolí je rozlehlý lyžařský areál s řadou sjezdových tratí různé obtížnosti a je tu značný počet upravených běžeckých stop. U severozápadního okraje města byla vybudovaná umělá bobová dráha. Městem protéká řeka Labe a nedaleko jihozápadního okraje města tu byla na Labi postavena vodní nádrž Labská, která slouží jako přírodní Koupaliště. Město leží uprostřed Krkonošského národního parku a od okrajových části města se zvedají zalesněné stráně kopců. Ve městě a jeho okolí najdeme velké množství hotelů, penzionů a horských chat. U severního okraje města byl vybudovány také kempy. Špindlerův Mlýn je výchozím bodem do Krkonoš, území města je protkáno celou řadou cyklistických a turistických tras. Severozápadním směrem se nad městem zvedá vrchol kopce Medvědín ( 1234 m.n.m.), jehož sjezdové tratě jsou v letním období využívány vyznavači paraglidingu. Na vrcholek této hory vede sedačková lanovka.

Historie

lupa

V 18. století se v okolí dnešního města těžilo zlato a stříbro a nedaleko dolů byla založena hornická osada. Byl postaven dřevěný kostelík, který byl v roce 1802 až 1807 nahrazen zděným kostelem svatého Petra a Pavla. V tomto kostele je umístěn umíráček ze Svatopetrské kapličky, který má neobyčejně vysoký tón. V roce 1871 byla údolím Labe vybudována silnice z Vrchlabí. V důsledku toho se ve Špindlerově Mlýně začal rozvíjet cestovní ruch a to byl začátek výstavby celé řady horských hotelů a chat. Na okolních stráních kopců se začaly budovat první lyžařské sjezdovky. Součástí města se stala i nedaleké osada Svatý Petr, která pochází již ze 14. století. V roce 1516 byla v osadě postavena havířská kaple svatého Petra. V okolí osady také probíhala těžba zlata a stříbra a největšího rozkvětu dosáhla těžba v 16. a 17. století. Po tomto období bylo dolování v útlumu a k úplnému zastavení těžby došlo v roce 1730. Bylo provedeno ještě několik pokusů k obnovení těžby a to koncem 18. století, dále kolem roku 1907 a poslední pokus byl v 50. letech 20. století. V současné době tu jsou rekreační objekty a horské hotely. Osada na svazích vrcholku Medvědín Bedřichov je také součástí města Špindlerův Mlýn. První zmínka o této osadě je z roku 1781, kdy tu byla založena sklárna. V Bedřichově v tomto období pracoval hamr a pila. Další z osad tvořící dnešní město nese název Labská a její vznik je připisován k roku 1550. V letech 1910 až 1914 tu byla na řece Labi postavena stejnojmenná přehradní nádrž, která slouží k zadržení povodňové vody. V současné době je Špindlerův Mlýn významným lyžařským střediskem, kde se na přelomu let 2003 a 2004 měl konat Světový pohár v alpském lyžování, ale pro nepříznivé sněhové podmínky musel být zrušen a přesunut na vhodnější místo s dostatkem sněhu.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Špindlerův MlýnDalší informace

Hodnocení:
202. místo
Poloha:
718 metrů nad mořem
Bylo zde:
53 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vrchlabí
(vzdálenost od místa: 12.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Špindlerův Mlýn

11.03.2016 23:06
Je na co koukat a doporučuji okružní jízdu vláčkem.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace