Skicentrum Pawlin – Karlov pod Pradědem

Ski areál, Hrubý Jeseník
Ski centrum je v provozu

Sníh: 30 - 50 cm 3 z 9 vleků a lanovek v provozu
Teplota: - 3.9 z 12.2 km sjezdovek v provozu
Náš tip: podívejte se na aktuální sněhové podmínky v ostatních skiareálech do sekce Zima!

Poutač u vjezdu do Karlova
Poutač u vjezdu do Karlova
lupa

Karlov pod Pradědem se prezentuje jako největší lyžařské centrum v Jeseníkách, leckdy lze narazit dokonce na označení největší lyžařské centrum v celé ČR, to je ovšem poněkud diskutabilní, ale budeme-li uvažovat o koncentraci vleků a sjezdovek v jednom místě asi nebudeme daleko od pravdy.

Bývalá škola
Bývalá škola
lupa

Faktem je, že severní svahy Solného vrchu a Javořin obsluhují dvě lanové dráhy a asi čtyři vleky (nepočítáme dětská lana), dalších nejméně sedm vleků (ne všechny jsou veřejné) dobývají východní svahy Klobouku a na samotném severním svahu, ovšem poněkud stranou od hlavního centra je poslední Karlovská lanovka u penzionu Zátiší.

Svahy pod Kloboukem
Svahy pod Kloboukem
lupa

Když budeme počítat každou loučku, kterou označují jako sjezdovka, vyjde nám délka tratí na hodně přes 13 km, přidáme-li k tomu i ty louky, kde se momentálně veřejně nelyžuje, už se to blíží k 15 km což tedy v jedné osadě je vcelku dost. Nesmíme zapomenout, že např. Krkonoše udávají větší centra, tam jsou ovšem areály rozseté více od sebe.

lupa

Většinu sjezdovek v Karlově obsluhuje společně sdružení Skiaréna Karlov, kde si na jeden skipas může lyžař vybrat z dostatečné nabídky lanovek, vleků i svahů samozřejmě za patřičné ceny.

lupa

Poněkud skromněji, ale nakonec vcelku solidně působí proti tomu lyžařské centrum Pawlin. To najdeme právě na výše zmíněném východním svahu nejvyšší Karlovské hory Klobouk (960 m).

Maskot lyžařské školy
Maskot lyžařské školy
lupa

Sjezdovky začínají u za budovou bývalé školy (ubytovna). Areál disponuje 4 kotvovými vleky s talíři (taková ta zahradní hadice) v délce od 200 do cca 650 m. Pátým a nejdelším vlekem je rychlejší poma. Větší polovina sjezdovek je vybavena zasněžováním a na jedné z nich je vyvedeno i osvětlení – tudíž se provozuje i večerní lyžování.

lupa

Charakter tratí vystihuje modrá barva, tedy nižší náročnost, nejseverněji položená trasa nese červené, tedy střední označení obtížnosti. Ta je ale bez technického sněhu, čili v provozu za slušnější pokrývky přírodním materiálem.

Skiareál nabízí vlastní autobus k dopravě po celém Karlově i do Malé Morávky, poměrně velké parkoviště je pro uživatele areálu zdarma.

Občerstvení nabízí stan s bufetem (pivo, limo, rum, polévka, klobása, hranolky, cukrovinky apod.).

V samotném Karlově pak množství restaurací a hospod. Nejblíže stylová putyka U Yettiho (dříve Ve Srubu), nedaleko oblíbená hospoda U Bohouše.

Pawlin se prezentuje jako nejlevnější areál v Karlově, což v celodenní sazbě 350,- Kč je jasným faktem. Mimo to různé hodinové sazby, bodové jízdné apod.

V areálu svou činnost provozuje lyžařská škola Sherpa a kdo sem přijede bez lyží (nebo prkna), v místě k půjčení najde (za úplatu).Další informace

neumístěno
Poloha:
733 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malá Morávka
(vzdálenost od místa: 2.82 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Skicentrum Pawlin – Karlov pod Pradědem

23.01.2016 19:15
Poněkud rozpačitý příspěvek (nebo snad reklama). Skutečnost, že areál Pawlin zůstává mimo spojené provozovatele ostatních areálů v Malé Morávce a Karlově svědčí o obtížné dohodě majitele s majiteli ostatních areálů. Výhodou pro návštěvníky je relativně nižší cena jízdného v nenáročném terénu. Na druhou stranu místně neznalý náročnější návštěvník bude nepochybně zklamán skutečností, že nemůže na svoji permanentku použít ostatní areály v Malé Morávce a osadě Karlov. Ostatní provozovatelé si totiž vzájemně uznávají permanentky vydané kterýmkoliv z nich (Ski Karlov, Myšák, Kazmarka, Kopřívná) a návštěvník si může při pobytu s využitím skibusu Skikarlov každý den zvolit jiný areál podle počasí, náročnosti, služeb atd. Pro lepší orientaci jsou určeny následující poznámky: Kopřivná je hodně osluněná, svahy pro začátečníky, malé děti i nenáročné lyžaře. Areál Klobouk (Ski Karlov) má černou a červenou sjezdovku a největší převýšení, obě sjezdovky jsou obrácené k severu. Areál Myšák je hodně vyhledáván rodinami s dětmi, sousední Kazmarka (pouze vlek) má má jednu středně náročnou a jednu modrou sjezdovku. Kolem Karlovského Expresu kryté 4-sedačky (Ski Karlov) je několik sjezdovek malé náročnosti s večerním lyžováním a také dětský park s pohyblivými pásy. Areál Čerťák (Ski Karlov) je rekreační sjezdovka, za pěkného počasí je celý den na slunci, vhodná pro děti i rekreační pohodové lyžování a skiboardisty, bohužel má v této sezóně (2015/16) problémy se zasněžováním a pokud nebude dostatek přírodního sněhu, nepojede. Ještě poznámka: pokud jsem něco podstatného vynechal, nechť se na mne návštěvníci nebo provozovatelé nemračí, určitě to nebylo úmyslně.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace