Ploskovice

Vesnice, České středohoří, Žatecko
Ploskovice - zámek
Ploskovice - zámek
lupa

Překrásný barokní zámek Ploskovice byl postaven v l.1720-25 pro Annu Marii Františku, pozdější velkovévodkyni toskánskou, pravděpodobně architektem Václavem Špačkem ve spolupráci s K. I. Dietzenhofferem, na jeho výzdobě se podíleli malíř J. Navrátil a sochař V. Levý; později byl zámek rozšířen a zvýšen o jedno patro. V suterénu se nacházejí grotty (umělé jeskyně) s fontánami, zámek je obklopen 9ha parkem. Dnes je zámek chráněn jako národní kulturní památka a je přístupný veřejnosti - park volně, interiér s průvodcem.

Ploskovice se nacházejí ve Verneřickém středohoří, v CHKO České středohoří; Zámeckým parkem protéká Ploskovický potok, odpojující se výše od Lučního potoka, s nímž se pod Ploskovicemi zase stéká a společně tečou do Labe. Vesnice se prvně připomíná v podlední čtvrtině 12. století; kon.15.stol. se stal majitelem panství Adam Ploskovský z Drahonic, proti němuž se r.1496 vzbouřili poddaní uchýliboší se pod ochranu Dalibora z Kozojed, kteréžto události se později staly náměstem opery Bedřicha Smetany s libretem J. Wenziga.

Pěkná je i samotná ves Ploskovice, k níž patří několik vesniček v okolí, z nichž jsem navštívil tyto: Těchobuzice, kde je k vidění hodnotný soubor patrových domů; příjemné Vinné, také s pěknými staveními; a Maškovice, stojící na svahu, kde jsou rovněž zajímavé domy, na návsi kaplička a z jejich horní části je pěkný rozhled.

Do Ploskovic jezdí autobusy z Litoměřic, kde lze přestoupit na linky do Prahy či jinam. Kus jižně od Ploskovic vede železniční trať Lovosice - Česká Lípa se železniční zastávkou Ploskovice.

Nově vede ze železniční zastávky do vlastních Ploskovic červená turistická značka - ovšem oklikou po silnici; dále se snaží naopak pokračovat mimo silnice, nakonec dojde snad do Třebušína. Od zastávky vlaku je možné, alespoň v době, kdy je otevřený Zámecký park, do Ploskovic dojít i po cestě vedoucí přímo do parku. Jinak jsou Ploskovice dostupné hlavně po silnicích, jedná se však vesměs o malé silničky vhodné pro cyklisty i pěší turisty; osobně mám projité silnici ze Žitenic, po níž sem lze dojít od modré z Litoměřic, a silničku k severu přes Těchobuzice a Vinné do Třebušína, přičemž obě vám mohu doporučit; z Třebušína klidně můžete před odjezdem domů ještě vystoupat na vrchol Kalich.

Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - http://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
237 metrů nad mořem
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ploskovice
(vzdálenost od místa: 1.26 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Ploskovice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace