Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky

Pohoří, Krkonoše
Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky (06/2014)

Krkonoše: pohled na Kotel od Mohyly Hanče a Vrbaty
Krkonoše: pohled na Kotel od Mohyly Hanče a Vrbaty
lupa

Třetí den jsme se rozhodli projít část západních Krkonoš, to znamená oblast kolem Pramene Labe. Z Pece pod Sněžkou, kde jsme byli ubytovaní, je to autem docela daleko, protože se musí hory objet spodem přes Vrchlabí. Navíc silnice v Černém dole byla uzavřená a tak cesta byla s objížďkou ještě delší. Nevadí. Na parkoviště v Horních Mísečkách přijíždíme kolem 9 hod. Parkovné na celý den tady stojí 100,- Kč.

Krkonoše: Mohyla Hanče a Vrbaty
Krkonoše: Mohyla Hanče a Vrbaty
lupa

Cca 300 m do kopce od parkoviště, za novými apartmány s podzemními garážemi, které vypadají jako by sem spadly z Marsu, je zastávka autobusové kyvadlové linky, která v létě jezdí trasu Vítkovice, Horní Mísečky – Vítkovice, Zlaté návrší. Na jízdní řád je dobré se dopředu podívat na www.idos.cz.

Krkonoše: panoráma Krkonoš od Kotle
Krkonoše: panoráma Krkonoš od Kotle
lupa

Autobusem tak překonáte 5 km po asfaltce se slušným převýšením a jste na horách. Jízdenka stála 32,- Kč a o svezení byl značný zájem, takže se všichni do vozidla ani nedostali. Vypadalo to ale, že řidič jezdí pořád dokola, dokud na zastávce někdo stojí.

Krkonoše: Kotelní jámy
Krkonoše: Kotelní jámy
lupa

Autobus nás vyklopil kousek od Vrbatovy boudy a odtud je jen kousek ke kamenné Mohyle Hanče a Vrbaty, od které jsou první pěkné kruhové rozhledy. Oba muži tragicky zahynuli během závodu v běhu na lyžích, který se konal v březnu v roce 1913. Dojemný je hlavně příběh Václava Vrbaty, který se v náhlé vánici vrátil zachránit svého kamaráda Hanče, přenechal mu svůj kabát a čepici, a sám pak v místech, kde stojí dnešní mohyla, umrznul. Bohumila Hanče se podařilo dopravit na Labskou boudu, kde na následky podchlazení zemřel.

Krkonoše: křížek na Kotli
Krkonoše: křížek na Kotli
lupa

Od mohyly jdeme po červené k Harrachovým kamenům, což je další pěkné rozhledové místo a také je odtud krásný pohled do Kotelních jam pod vrchem Kotel. U prvního "řopíku" (bunkr z opevnění republiky z období před 2. světovou válkou) nás zlákala vyšlapaná pěšinka bez označení směrem k vrcholu Kotel.

Krkonoše: u Pramene Labe
Krkonoše: u Pramene Labe
lupa

Odtud jsou ještě lepší pohledy do Kotelní jámy, ale jen po místo s malým křížkem v hromádce kamení. Dále už je pěšina zarostená klečí a jen stěží jsme se prodírali a dále již stejně nic vidět nebylo. Měli jsme se raději vrátit zpět, ale nakonec jsme prošli až na červenou vedoucí od Dvoraček.

Krkonoše: znaky měst u Pramene Labe
Krkonoše: znaky měst u Pramene Labe
lupa

Po červené značce se vracíme zpět kolem Růženčiny zahrádky (místo ohrazené kameny údajně pojmenované po Harrachově choti Růženě, nic ale nenasvědčuje tomu, že by to měla být "zahrádka") a z červené scházíme na zelenou směr Pramen Labe. U rozcestníku U čtyř pánů se napojuje cesta a žlutá značka od Vrbatovy boudy a "provoz" houstne. Všichni chtějí vidět, kde pramení Labe, především Němci, kteří považují Labe za "svoji" řeku.

Krkonoše: symbolický Pramen Labe
Krkonoše: symbolický Pramen Labe
lupa

Po žluté značce tedy jdeme přes Labskou louku k prameni. Tady je již hodně lidí, všichni fotí místo, odkud vytéká známá řeka. Na kamenem vydlážděném plácku je pramen symbolicky upraven do betonové skruže s ne moc čistou vodou. Skutečný pramen Labe je nepřístupný a vlastně neznatelný v mokřadu na náhorní plošině severozápadním směrem od skruže.

Krkonoše: Violík a vysílač Śnieżne Kotły od Pramene Labe
Krkonoše: Violík a vysílač Śnieżne Kotły od Pramene Labe
lupa

Vydlážděnou plochu uzavírá kamenná zídka, na které je z mozaiky symbolicky vyskládáno 26 znaků českých a německých měst, kterými Labe protéká. Vždycky jsem si myslela, že posledním městem na Labi je Hamburk, to ale není pravda, je jím německé město Cuxhaven.

Krkonoše: Violík (Łabski Szczyt)
Krkonoše: Violík (Łabski Szczyt)
lupa

Od pramene jdeme dál ke státní hranici po žluté k rozcestníku Česká budka. Láká nás dobře viditelný kopec s chatou na vrcholu, jedná se o polskou chatu Szrenica, ale to už by byl moc dlouhý okruh. Vydáváme se tedy po červené k Violíku (polsky: Łabski Szczyt = Labský štít) a vylezeme i na skálu rozhlédnout se po kraji. Znovu se kocháme krajinou krkonošské tundry, jedinečnou ve střední Evropě. Dál jdeme ke Sněžným jámám, které leží již na polské straně. Jedná se o hluboké ledovcové kary, které jsou další raritou Krkonoš.

Krkonoše: vysílač Śnieżne Kotły od Violíku
Krkonoše: vysílač Śnieżne Kotły od Violíku
lupa

Nad Sněžnými jámami se tyčí budova, o které jsme si z dálky mysleli, že je to restaurace, a tento dojem jsme nabyli i po přiblížení se k místu, protože okolo bylo velmi živo – množství polských turistů i školních dětí. Omyl, nejedná se o občerstvení, ale o polský vysílač Śnieżne Kotły (Sněžné jámy) nazývaný též Wawel.

Krkonoše: Sněžné jámy a Vysoké kolo
Krkonoše: Sněžné jámy a Vysoké kolo
lupa

Původně tu skutečně byla horská chata s restaurací, ale od roku 1960 budova slouží už jen jako vysílač. Kousek za vysílačem jsou dvě vyhlídky se zábradlím do Sněžných jam. Hluboko v údolí se leskly hladiny dvou malých jezírek, taková horská plesa. Místo vypadá spíše jako někde v Tatrách. Nebýt tu hordy hlučných Poláků, jednalo by se o místo velmi krásné.

Krkonoše: mapa trasy Vrbatova bouda - Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo - Labská bouda - Horní Mísečky
Krkonoše: mapa trasy Vrbatova bouda - Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo - Labská bouda - Horní Mísečky
lupa

Chceme se podívat na Vysoké kolo (polsky: Wielki Szsyszak – Velký Šišák), další vysokou a z dálky viditelnou horu (4. nejvyšší v ČR – 1 509 m n.m.) přes jehož vrchol vede státní hranice. Značená stezka sem již byla zrušena, ale stále existuje vydlážděný chodník až téměř na vrchol.

Krkonoše: vysílač Śnieżne Kotły
Krkonoše: vysílač Śnieżne Kotły
lupa

Chvíli sedíme, odpočíváme a díváme se do krajiny. Všude kolem nás suťová kamenná pole porostená lišejníkem, za špatného počasí to musí být velmi nehostinné místo. Mně se ale moc líbí. Najednou nějaký hluk …. přes vrchol se řítí několik adrenalinových cyklistů, z kopce brzdí a kola sdírají kameny. To je neuvěřitelná bezohlednost ….

Krkonoše: Vysoké kolo (Wielki Szsyszak)
Krkonoše: Vysoké kolo (Wielki Szsyszak)
lupa

Vracíme se zpět ke Sněžným jámám a po žluté a kousek po zelené jdeme směrem k Labské boudě. Tuto betonovou stavbu asi nemá cenu komentovat, je obecně známá. Megalomanská budova ze 70. let 20. století, která nahradila původní dřevěnou boudu, ční do dáli a je vidět snad ze všech úhlů. Zblízka pozorujeme, že na objekt už dolehl zub času a vypadá to, že je také z velké části nevyužívaný. Nicméně tady čepují Budvar, tak se občerstvujeme před další cestou.

Krkonoše: Labská bouda
Krkonoše: Labská bouda
lupa

Od Labské boudy jdeme po modré a po žluté zpět k Vrbatově boudě. Původně jsme chtěli jít zpět po červené, a poté se teprve napojit na žlutou, ale odbočku jsme nějak minuli a zjišťujeme to až u rozcestníku U čtyř pánů. Nevracíme se. Po žluté pak míříme dál kolem Vrbatovy boudy dolů do údolí k Horním Mísečkám, kde máme na parkovišti auto.

Krkonoše: Labská bouda
Krkonoše: Labská bouda
lupa

Po cestě vidíme louku, kde kvete sasanka narcisokvětá, vzácná rostlina, která u nás roste pouze v Krkonoších, na Králickém Sněžníku a v Hrubém Jeseníku. A dále modmáčenou louku, na které kvete nepřehlédnutelný starček potoční, vysoká rostlina se sytě žlutými květy.

Krkonoše: z vyhlídky u Mohyly Hanče a Vrbaty (vzadu vykukuje Sněžka)
Krkonoše: z vyhlídky u Mohyly Hanče a Vrbaty (vzadu vykukuje Sněžka)
lupa

Dnes to bylo celkem 17 km chůze za krásného počasí a s překrásnými výhledy na vrcholky hor a na krajinu tundry. Bohužel již bylo více lidí, protože byla sobota a předpověď počasí slibná. Z velkého množství fotografií, které jsme pořídili, vybírám ty typické ….

Související články z našeho pobytu v Krkonoších:

Krkonoše (1): Pec pod Sněžkou - Modrý důl - Zelený důl

Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Krkonoše (4): Černá hora a Černohorské rašeliništěDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
1406 metrů nad mořem
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Harrachov
(vzdálenost od místa: 10.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace