Jeseník - klášterní kaple Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Klášter Voršilek (Uršulinek) v Jeseníku byl založen r. 1878, jako určitá náhrada za zrušený konvent ve Vratislavi. Téměř od počátku sloužil klášter jako vzdělávací zařízení a budovy jesenického kláštera jsou opět jako škola využívané i po zrušení kláštera v r. 1950. (dnes ZDŠ)
Asi nejzajímavější částí komplexu budov kláštera je kaple Panny Marie. Původní klášterní kaple je v jedné z budov v patře. Nová velká kaple je samostatnou stavbou. Žádost o stavební povolení byla podána 24.6.1896, stavební povolení bylo vydáno za 3(!!!) dny, 27.6. 1896. Stavbu prováděla místní firma Johanna Grögera. Hrubá stavba byla hotová v dubnu 1897.
Jednolodní stavba v pseudorománském slohu s obdélníkovým půdorysem a apsidou v závěru. Plochý dřevěný strop. Po stranách lodi Ochozy nesené sloupy, které opticky kapli dělí na tři části. Původně byla kaple zdobená figurální a ornamentální malbou. (sv. Jiří, sv. Hedvika, kardinál Kopp, J. Křtitel, sv. Ferdinand). Boční okna byly zasklené čirým sklem, apsida měla okna malovaná. Oltář nesl sochu P. Marie s Ježíškem. Celkově popisy výzdoby naznačují, že výzdoba kaple byla dosti okázalá.
V poválečných letech i v čase socialismu ovšem došlo ke značné devastaci svatostánku, většina výzdoby tak vzala za své. Naštěstí nedošlo k úplné destrukci stavby. V 90. letech 20. století se přikročilo k důkladné opravě a od r. 1995 slouží kaple veřejnosti jako společenský a koncertní sál. Interiér dostal prostou omítku bez větších ozdob, částečně se podařilo opravit dřevěný strop. V apsidě zůstaly dvě malovaná okna. Interiér tedy není nijak zvlášť okázalý, nicméně působí velmi důstojně. Vnější vzhled budovy není rovněž přehnaně okázalý, stavbu člení pravidelný sled románských oken a ozdobná římsa ve štítě a podél bočních stěn.
Ve městě Jeseník stojí do dnešních dnů budovy kláštera Voršilek, mezi nimiž snadno rozpoznáte kapli Panny Marie. Původní klášter byl založen roku 1881 řádem sv. Voršily za účelem vzdělávání a první představenou se stala M. Henrika Pfeiffer. Stavitelem komplexu budov byl Johann Gröger. Zdejší chovanky byly vzdělávány v jazyce anglickém, francouzském a německém. Tou dobou zde v privátní škole byly čtyři třídy.
V prosinci 1884 obdržel konvent povolení ke zřízení osmileté obecní školy a jako veřejná byla od roku 1886. Zdejší chovanky a sestry pocházely z různých míst Evropy a klášter se stále rozrůstal. Voršilky budovaly ústav evropského formátu – byla zde internátní škola pro bohaté dívky, obecná a měšťanská škola, ale i třídy pro chudé žákyně. Přibývaly vzdělávací kurzy s přípravou ženy matky a hospodyně. Dokonce zde vyrostla i mateřská škola (1885). Výuka nejchudších byla zdarma. Nadstandardní byla výuka v privátní škole, kde se časem kromě jazyků vyučoval dějepis, hudba, výtvarná výchova, logika, pedagogika, světová literatura, účetnictví, šití, vaření, či stenografie. Areál kláštera disponoval zahradou a sportovním hřištěm. Voršilky pořádaly v rámci výuky i výlety, divadelní představení, či sborový zpěv.
Postupně probíhala přístavba, jak do šířky, tak přístavbami podlaží. V letech 1896 - 1897 byla postavena nová kaple Panny Marie, která nahradila již nevyhovující malou kapli v budově konventu. Stavbou byl pověřen z rozhodnutí kardinála Koppa diecézní stavitel Ebers a zdejší stavitel Johann Gröger, který již na klášteře pracoval. Stavba byla postavena v pseudorománském stylu a byla bohatě zdobena. Vnitřní vybavení bylo též velmi okázalé a nejzajímavější byla asi soška Jezulátka, údajně ze 13. století. Soška 60 cm vysoká byla oblékána do šatů, podobně jako Pražské Jezulátko a těšila se u voršilek velké úctě.
Konec války pro klášter znamenal nejen konec školních aktivit, ale byl zde zřízen azyl pro uprchlíky z Pruska a zřízen lazaret. Inventář byl koncem války a následně rozpuštěním řádu odstraněn, či rozkraden. Roku 1945 byl objekt převeden pod správu charity v Přerově a sloužil jako starobinec.
Kaple sloužila do roku 1948, kdy byl konvent zrušen. V roce 1950 přešel areál pod město Jeseník.
Dnes zde sídlí základní škola, středisko volného času pro dětí a mládež, nad jednou z budov ční hvězdářská kupole a kaple slouží ke kulturním účelům města (výstavy, sborové zpěvy).
http://www.hrady.cz/?OID=10310