Borecké skály na Semilsku
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Borecké skály jsou chráněnou přírodní památkou rozprostírající se mezi městem Rovensko pod Troskami a obcí Borek, podle které dostaly jméno. Nacházejí se na výšině ve tvaru asymetrického zalesněného hřbetu (můžete se setkat i s pojmem kuesta), jakési podkovy. Ve vrcholu této podkovy je nejvyšší místo výšiny, a to Bor se svými 360 m. n. m.
Jádro zalesněného hřbetu tvoří křídové kvádrové pískovce o mocnosti 25 až 30 metrů. Vnější strana jižní části hřbetu je obnažená v délce 400 metrů. Kolmé skalní věže, bloky a další útvary vysoké až 18 metrů se zde ukazují ve své plné kráse. Celou skalní hradbu je možné spatřit z vyhlídky hradu Trosky (viz přiložená fotografie).
Severní část zalesněného hřbetu není již tak odkrytá a skalní útvary z něj vystupují jen ojediněle v tzv. sukách.
Nejznámějším místem Boreckých skal je vyhlídka Svatopluka Čecha, ze které je jeden z nejpěknějších pohledů na hrad Trosky. Podobné pohledy na tuto zříceninu jsou i z většiny sousedících věží a bloků, na které se snadno dostanete z modře značené lesní cesty vedoucí po jižní části hřbetu.
Zajímavými útvary na území přírodní památky jsou Želva a Kniha. Želva se nachází u 2,5 m široké tektonické brázdy poblíž vyhlídky Svatopluka Čecha, kousek od značené lesní cesty. Určitě ji najdete. Podoba želvy je snadno rozpoznatelná, ani jí vandalové nemuseli napomáhat zvýrazněním částí obličeje.
Knihu, která se podle mapy nachází v severní části přírodní památky, jsme nehledali. Žádná značená cesta k ní nevede. Fotografii proto nepřikládám.
Borecké skály, jakožto druhohorní turonské pískovce s několika menšími pseudokrasovými jeskyněmi a s reliktním (pozůstatkovým) borovým porostem starým 120 let, byly z důvodu jejich ochrany vyhlášené dne 13. června 1985 přírodní památkou. Chráněné území má rozlohu 29,3 ha.
Protože uvedené pseudokrasové jeskyně byly v minulosti obývány, jsou archeologicky zajímavé. Zvláště potom Ludmilina jeskyně v jižním bloku skal. V pískovcích jsou také zajímavé železité inkrustace (pískovce prosycené oxidy železa neboli železivce) trubkovitého a hrudkovitého tvaru.
Po stránce botanické je území poměrně chudé. Zajímavý je pouze výskyt kolence Morisonova.
Borecké skály jsou nepříliš navštěvovanou přírodní památkou. Jsou ve stínu známých turistických cílů v okolí, jako Trosky, Hruboskalsko, Prachovské skály a další. Mají však svoje kouzlo a určitě stojí za návštěvu.
Asi jeden kilometr na západ od Rovenska pod Troskami v Libuňské brázdě u obce Borek pod Troskami v těsné blízkosti CHKO Český ráj se nachází pozoruhodné skalní město Borecké skály. Skály se nacházejí na výšině nazývané Bor - výška 360 m.n.m.. V roce 1985 byly skály vyhlášeny chráněným územím, které zabírá rozlohu 29,3 ha, za účelem ochrany skal s porostem reliktního boru - asi 120 let starého. Borecké skály jsou jakousi pískovcovou plošinou s členitými skalními okraji. Ve skalách se nachází několik menších jeskyní, která byly v minulosti osídleny. V Boreckých skalách se nachází Čechova vyhlídka, ze které je nádherný výhled směrem na Trosky.