Archeologická rezervace Tašovice u Karlových Varů

Drobné památky, Krušné hory a Podkrušnohoří
lupa

Zdejší místo je ojedinělým dokladem pobytu lidí neandertálského typu na Karlovarsku. Nález silně omletého křemencového úštěpu odraženého od diskovitého jádra z polykulturní lokality v Tašovicích patří podle tvaru a charakteristické techniky opracování do okruhu staropaleolitických, levalloisko-mousterských industrií (asi 230 000 až 100 000 let). Pozoruhodné je to, že byl nalezen mezolitickým člověkem a jím přepracován a znovu upotřeben.

lupa

Střední doba kamenná – mezolit (8 000 až 6 000 let před n. l.) - je obdobím, kdy po ojedinělých a vzácných dokladech o pobytu prvních lidí je toto území poprvé poměrně hojně osídleno. Skalnaté vyvýšeniny a ostrožny nad řekou Ohří jsou obsazeny celkem sedmi známými tábořišti od Tašovic po Všeborovice. Nejlépe prozkoumaným mezolitickým sídlištěm je stanice v Tašovicích - Starém Lokti.

lupa

Během výzkumů v polovině 20. století zde byly odkryty stopy po dvou sídelních objektech. Byly to dvě spolu spojené jámy hluboké 60 až 70 cm o rozměrech 4x3 a 3,5x3 m, které měly po obvodech stopy po zahrocených kůlech. U společného vchodu do obou zahloubených částí obydlí byla dvě ohniště, oddělená od vnitřních prostor přepážkami. Vrchní konstrukce, pletená z proutí nebo překrytá kůžemi, byla nesena kůly svisle do země zapuštěnými.

lupa

Hradiště v Tašovicích mělo podobu nepravidelného obdélníku (délka stran asi 70 m). Bylo obehnáno ze tří stran podkovovitým vnitřním valem, který se svými konci připíná ke srázům. Na jeho severozápadní ohbí se připojoval vnější val, který vytvářel v sedle úzké Předhradí. Před valem je neširoký a nehluboký příkop.

lupa

Nalezená keramika nepřesahuje polovinu 10. století, kdy hradiště patrně zaniklo násilím. Malou rozlohou s nemohutným opevněním svědčí nejspíše o funkci opěrného bodu při výtoku Ohře ze soutěsky mezi Krušnohořím a Slavkovským lesem do karlovarské pánve. Za romantismu 19. století bylo nazváno Starým Loktem, kdy v poloze lidé viděli předchůdce loketského hradu.

Nedaleko odsud bych doporučil navštívit ještě tato zajímavá místa:

- štola Benátčanů:http://www.turistika.cz/mista/stola-benatcanu-u-karlovych-varu

- Svatošské skály:http://www.turistika.cz/mista/svatosske-skaly-u-karlovych-varu

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
413 metrů nad mořem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Doubí u Karlových Varů
(vzdálenost od místa: 1.67 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Archeologická rezervace Tašovice u Karlových Varů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace