Loading...

Island Vestmannaeyjar (Vestmanské ostrovy) - "ostrovy západních mužů“

Cestopisy


4. denwink

Součástí  poznávacího zájezdu byl výlet  na  Vestmanské ostrovy, nacházející se 3/4 hodinky plavby trajektem  z jižní části  Islandu (ze stanoviště Landeyjahöfn).

Počasí klaplo !!! Zázrak:-). Na modré obloze, zdobené bílými mraky, nás ráno přivítaly vzácné sluneční paprsky. Byl to jediný  den    našeho putování bez kapky  deště.

Vestmanské ostrovy vznikly  vulkanickou činností a skládají se z několika desítek podmořských i pevninských  sopek.  Název souostroví a zároveň i města pochází z roku  875. Dva  norští vikingové s posádkou  se  (v roce předchozím) usadili na Islandu. Hjörleifur Hróðmarsson  zde byl zabit irskými* otroky. Tito se pak na lodi odpluli  schovat  na nedaleké ostrovy. Hróðmarssonův příbuzný Ingólfur Arnarson (jenž je považován za prvního trvalého norského obyvatele Islandu a za zakladatele hlavního města, Reykjavíku)   pomstil jeho vraždu  zabitím všech uprchlých otroků. Od té doby bylo místo nazýváno  Vestmannaeyjar (ostrovy západních mužů*). Celý rozsáhlý příběh je pro zajímavost  zde.

Zakotvili jsme na Heimaey, jediném obydleném ostrově  celého souostroví.
Moderní čtyřtisícové město Vestmannaeyjar má svou vlastní infrastrukturu. V roce 1973 tu nastala  obrovská erupce, která zlikvidovala třetinu domů na Heimaey. Až na narkomana, který se  v dobu katastrofy vloupal do místní lékárny, kde se udusil  plyny (dle informace naší průvodkyně), byli všichni obyvatelé  včas evakuováni. Obrovské obavy byly  o  místní přístav. Kdyby úzký vjezd  láva uzavřela, zlikvidovala by tak rybí továrny (významné   pro islandský průmysl) i  samotný vstup na  ostrov. Pomocí vodních děl se tenkrát podařilo lávový proud zpomalit a přístav zachránit. Erupce trvala půl roku a díky ní se ostrov zvětšil o 2,3 km².

Islandští obyvatelé s pokorou přijímají skutečnost, že příroda bude vždy mocnější než síly jejich.

Informace  o erupci (expozice vč. vykopávky jednoho ze  zasypaných domků) by bylo možné   získat v  místním muzeu Eldheimar - Pompeje severu.

Vyškrábali jsme se  po rudě  zbarveném štěrku na stále aktivní  sopku Eldfell (Ohnivou horu).  Extrémně silný  vítr  nás  na vrcholu málem odfoukl. Nebylo divu, nacházeli jsme se na jednom z největrnějších míst Evropy. Pouhý metr  pod  povrchem této  mladičké islandské sopky  to pěkně  vřelo – a to doslova. Naskytly se nám odtud neskutečně krásné pohledy  do obrovského kráteru,  na město, ostrovy, moře  i na 6000 let starou sousední sopku Helgafell.

Proběhla jsem pak ulicemi na protější stranu města  k moři. Obdivovala jsem ohromnou sílu vln, které se  rozbíjely o skaliska.
Chvilinku jsem pozorovala golfisty. Stejně jako golfová hřiště, i  hřiště fotbalová  jsou zde na vysoké úrovni. Islanďané  mají  velmi kladný vztah ke  sportu (kvalifikovali se mimochodem na fotbalový turnaj EURO  2016 konaný ve Francii).

Déle než  vlny  a sportovce jsem   se zápalem vydržela v prudkých svazích hory   pozorovat legrační  opeřence v černých sáčkách,  s bílým pupíkem, zářivě červenýma nohama a obrovským zploštělým černo-rudo-oranžovým zobákem. Kvůli  zbarvení (které je však výrazné jen v období hnízdění) jsou nazýváni klauny či mořskými papoušky. Ostrovy jsou ptactvem  proslulé. Právě zde  se nachází jedna z největších papuchalčích  kolonií. Ptačí rezervace si místní chrání, i když sem tam nějakého svého národního ptáčka   zblajznou. Bodejď by ne, těmito delikatesními pochoutkami se  živili už dávní  vikingové.

Papuchalk bělobradý (či také  ploskozobý)  patří do čeledi alkovitých, měří kolem 30 cm, váží asi 400g a  rozpětí křídel má  do 60 cm. Vejce klade do puklin ve skalách, mezi kameny nebo do děr, které si sám kutá. Marně jsem  na krasavce  u nory číhala s aparátem. Až doma se  dočetlo, že  tunely  do  pelíšků (o průměru 15 cm) jsou  1- 2 m  dlouhé. Papuchalčí mamka a taťka sedí přes  měsíc na  jednom jediném vejci. O své  vylíhlé miminko pečují společně. „Chytají“ mu drobné rybky. V zobáku unesou na jeden zátah  mnoho úlovků. Za  potravou se  dokážou  potopit  i hluboko pod hladinu. Svůj neskutečný lovecký i rychloletecký  um nám  tito velmi  nemotorně vyhlížející ptáčci   předvedli o pár  dnů později  na výletě za velrybami. Ale ještě chvíli zpět na souši.

Po marném (foto)lovu papuchalka jsem pokračovala vzhůru do velmi strmého špičatého kopce. Když jsem se s vyplivnutými plícemi  vyškrábala na vrchol, vypínající se nad městem, šokovaly mě ovce, které se v tomto  téměř nedostupném, větrném  a poměrně nebezpečném terénu promenádovaly,  jakoby se  nechumelilo.

Na kutě jsme se vraceli  plni dojmů.

Ještě  před kytarovým večerem s  ochutnávkou místních ryb, naložených v hřebíčku (tuto zvláštní pochutinu jsem raději zajedla  moravským špekem a zapila vínem z téhož kraje) jsme se se spolubydlící prošly městečkem, ve kterém jsme byli všichni ubytováni. V zahradách (ne ve všech) vedle živých keřů hýřily  barvami květy umělé. Výzdobu korunovali trpaslíci a jiní  skřetové a elfové. Příbytky měly obrovské vitríny. Skrz  skleněné stěny jsme  viděli až do talířů místních. Interiéry domů  zdobily směsice různorodostí: obrazy se zlatými rámy, sošky, skleněné výrobky… Kombinace příjemně jednoduchých staveb s neskutečně kýčovitými doplňky v nás vyvolala velmi rozporuplné pocity. Třeba tak obyvatelé oživují čas  bez paprsků slunce.


Stejně jako v na cestách v Norsku, i zde jsem pocítila* vliv polohy u Severního polárního kruhu - imaginární kružnice na Zeměkouli, protínající Norsko, Švédsko, Finsko, Rusko, Kanadu, Aljašku, Grónsko a ostrovy nad  Islandem. Severní zeměpisná šířka 66° a 33' označuje za letního slunovratu v těchto místech nejjižnější dosah svitu půlnočního slunce (jev, kdy slunce je stále nad obzorem) a okraj šera polární noci za slunovratu zimního.

Letní noci na ostrově  bývají jasné, zimní naopak tmavé a dlouhé. Průvodkyně  (v obecné rovině) sdělila, že  ač jsou Islanďané velice dobře materiálně zaopatření, neexistence světla na ně doléhá a  vybírá si své daně (alkohol, drogy, sebevraždy atd.).

S parťačkou Ivankou jsme  si "vytvářely"* noc  zatažením závěsů a  panákem tulamorkysurprised.




Výstavy

CK Poznání


5. den: Geopark Reykjanes - Modrá laguna, Gunnuhver, Seltún Krýsavík

6.a 7. den:Reykjavík - Harpa, Hallgrímskirkja, Hófđi, Perlan a nevelryby

7. den Zlatý okruh – Geysir, Gullfoss, NP Þingvellir a také Skálholt

Poslední aktualizace: 23.6.2023
Island Vestmannaeyjar (Vestmanské ostrovy) - "ostrovy západních mužů“ na mapě
Autor: Agnes
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Island Vestmannaeyjar (Vestmanské ostrovy) - "ostrovy západních mužů“

Letiště Vestmannaeyjar
Letiště Vestmannaeyjar
Letiště
Letiště Vestmannaeyjar (VEY) spadá pod město V…
1.7km
více »
Island pod stanem (2) - vodopády Seljalandsfoss a Gljufrabui
Island pod stanem (2) - vodopády Seljalandsfoss a Gljufrabui
Cestopisy
8.6. čtvrtekBudíček je již z předchozího večera domluven na 7:30.…
23.9km
více »
Island - vodopád Seljalandsfoss
Island - vodopád Seljalandsfoss
Vodopád
Z Reykjavíku jedeme do Höfnu a první zastávka je u vodopádu…
24km
více »
Island – vodopády Seljalandsfoss a Gljufrafoss na řece Seljalandsá
Island – vodopády Seljalandsfoss a Gljufrafoss na řece Seljalandsá
Tipy na výlet
Podle jižního pobřeží se pomalu přeso…
24km
více »
Vodopád Seljalandsfoss
Vodopád Seljalandsfoss
Vodopád
Seljalandsfoss ("Vodopád prodané země") je jedním z nejznámějších vodopádů na Islandu. Leží nedaleko pobřeží na jihu Islandu mezi městem Selfoss a…
24km
více »
zavřít reklamu