Senice na Hané
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Senice na Hané
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Za smírčími kříži Olomoucka aneb od Choliny k Topolanům

Tipy na výlet

kraj cholinský
kraj cholinský  •  Fotografie (29)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

V olomouckém okrese je registrováno – alespoň podle dostupných informačních pramenů – celkem 31 smírčích křížů. Protože jsem je v letech minulých – kupodivu - neviděl ještě zdaleka všechny, naplánoval jsem si na letošní rok celodenní cyklovýlet, kterým bych tyto mezery zacelil. Mé tělo a lékaři sice nakonec rozhodli jinak, ale vzhledem k tomu, že jsem byl nucen do Olomouce denně zajíždět, rozhodl jsem se využít hezkého počasí a výlet uskutečnit. Předběžně plánovaný termín – tedy září – jsem ještě tak tak stihnul, jenom kolo jsem musel nahradit dopravním prostředkem dvoustopým. Výměnou přibližovadla se ovšem výrazně zvýšila průměrná dosažená rychlost, a tak jsem nakonec – v relativně krátkém časovém úseku – viděl smírčích křížů až oko přecházelo. A teď si mohu dovolit pozvat na putování za mlčenlivými svědky temných hanáckých zločinů i vás.

Vyrážím tedy – cestou už nějaký čas více než obvyklou - v pátek 27. září dopoledne. Nechám za sebou postupně Zábřeh, Mohelnici i Loštice a jsem v okrese Olomouc. Před Litovlí odbočím na Haňovice a po chvíli již zastavuji v místě první zastávky, tedy v Cholině. Před dědinou se ovšem ještě krátce zdržím u Piety z roku 1885. V obci zaparkuji u hasičárny a kolem potůčku se vydám k fotbalovému hřišti. Přímo u něj se smírčí kříž nachází. A jako nejstarší památka obce je patřičně hýčkán; aby nezmokl, schovali ho do malé kapličky v ohradní zdi. Kříž je přes metr vysoký, pískovcový a již takřka bezramenný. Pokochat se, nafotit (už bohužel nezapálit) a pokračovat v chůzi. Mám ještě čas, tak si v rychlosti zajedu k místnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Ten je celkem dost zajímavý a navíc se kolem něho nachází několik dalších, zaznamenáníhodných památek (zejména socha sv. Barbory stojí za zdržení (viz. http://www.turistika.cz/mista/cholina-socha-sv-barbory). Sem si ještě zajedu na delší pobyt, ale teď už je nejvyšší čas na další tajemné svědky dávných zločinů.

Nadále se vzdaluji od rychlostní komunikace R 35 (stejně nemám dálniční známku, tak co bych tam hledal) a blížím se k vesničce Bílsko. Zde se nachází další smírčí kříž. Jak je v tomto kraji celkem běžné, stojí přímo před jedním z domů, vedle kapličkových božích muk. Zdejší – asi 85 cm vysoký - kříž pochází zřejmě z období, kdy renesance střídala gotiku a jedná se vlastně jen o fragment kříže, postavený na jiný kámen. Krátce se ještě zastavím u zdejšího kostela Božského srdce Páně z počátku minulého století a jedu dál. Čeká mě Vilémov.

Foto: markyz63

V této chvíli už jsem spíše v podhůří Drahanské vrchoviny než v šírých rovinách úrodné Hané. V každém případě jsem zde poprvé a musím se přiznat, že se mi tu moc líbí. Asi i sem se někdy v klidu vydám v sedle bicyklu. Zdejší kříž je také takovou raritkou, protože je zazděn v zídce u jednoho z rodinných domků ve středu obce. Asi někomu na svém původním stanovišti u pošty vadil. Aby měl člověk o kříži lepší představu, je dnes již kolorován. Je totiž celý natřen šedou barvou, jen reliéf meče na jeho čelní straně je zvýrazněn okrem. Trošku smutné, ale - na rozdíl od jiných - se tento přibližně 90 cm vysoký kříž alespoň dochoval do současnosti. Pořízením fotodokumentace kříže však moje návštěva Vilémova nekončí, protože areál zdejšího kostela sv. Kateřiny rozhodně stojí za zdržení. Škoda jen, že kostel nebyl otevřen alespoň „po mříž“ a neměl jsem již čas na to, abych zaskočil na faru poprosit o otevření. Snad tedy někdy příště. Opouštím sympatický Vilémov, projedu znovu Bílsko a stáčím se více směrem olomouckým.

Za čím jedeme?

Mým dalším cílem je totiž malá vesnička s názvem Senička. Někdejší sídlo středověké tvrze i kapitulního dvora se dnes může pochliubit zrjména souborem drobných památek. Nejstarší z nich je smírčí kříž, který se nachází nedaleko staré obecní váhy, ukrytý v kapličce z 19. století. Zdejší kříž je vysoký necelých 90 cm a je již značně poznamenán erozí, protože je špatně zřetelný nejen reliéf meče a hole nebo kopí, ale i samotná jeho ramena. Po zdokumentování mě čeká cesta k Seniččině větší sestřičce, tedy Senici na Hané, ale také několik krátkých fotopauz u různých drobných sakrálních památek, lemujících silnici. V této chvíli by určitě na kole bylo lépe.

Teď mě tedy čeká další delší zastávka. Přece jenom Senice na Hané je obec povětší a významných památek se zde také najde několik (vždyť je to také jedna z nejstarších obcí na Moravě, písemně zmiňovaná poprvé již roku 1078). U té dominantní památky – tedy u kostela sv. Máří Magdalény - zaparkuji. Jedná se o barokní stavbu z roku 1705, ale část věže byla již součástí původního gotického chrámu. Kostel je bohužel zavřený a tak si prohlédnu alespoň pár opravdu zajímavých soch. Čas výletní se mi však již rychle krátí, a tak začínám hledat zdejší smírčí kříž. Není to až tak jednoduché a chvílemi i lehce tápu až bloudím.

Po upřesnění místa jednou domorodkyní už to beru zpříma. Tedy kolem pošty a kina (dnes již vesnická vzácnost nejen na Hané), poté zahnout doprava a pokračovat kolem obchodu a dlouhého domu. Za ním zahnout doleva a jsem v místní části Hliníky. U sochy sv. Tomáše ho konečně mám. Kříž je to sice pomenší (výška asi 75 cm), ale velmi pěkný. Pískovcový, s rameny a hlavou „do kulata“ a na čelní straně ho zdobí reliéf vražedné zbraně. Jestli se však jedná o kopí; meč nebo dokonce nůž vám však dnes s jistotou neprozradí ani na slovo vzatí odborníci. Jako u většiny hanáckých smírčích křížů se i zde předpokládá, že kříž byl vztyčen zřejmě někdy v období 15. až 17. století.

Foto: markyz63

A mě čeká závěrečná etapa cesty. Původně už jsem uvažoval o tom, že pojedu rovnou do Olomouce, ale nakonec to bylo ještě trošku jinak. Nejprve mi totiž do cesty „vstoupil“ Ústín. Alespoň jsem zjistil, že zdejší slavný a oblíbený hostinec „Pod žudrem“ je uzavřen a nabízen k prodeji. Že by již neprosperoval? Nemám už však čas se zeptat někoho z místních (a pivo bych si stejně dát nemohl … zlaté kolo), takže rychle pokračuji. Při průjezdu obcí Topolany si ovšem uvědomím, že zdejší hodnotný smírčí kříž jsem už sice fotil víckrát, ale vždy ještě v – alespoň pro mě – době předdigitální. A tak to ještě risknu, odbočím a malou fotogalerii kříži vytvořím. Zdejší smírčí kříž patří totiž mezi ty zachovalejší a výraznější. Je vysoký přibližně 90 cm a na čelní ploše má zahloubený reliéf s tesařskou sekerou. Ta údajně připomíná krvavou událost, kdy místní sedlák zabil ze žárlivosti nějakého lampasáka. A pak už opravdu spěchám k Olomouci.

Možná jsem poté parkrát i malinko porušil některé rychlostní paragrafy silničního zákona, zvláště po zdržení za různými kombajny, traktory a jinou ploužící se zemědělskou technikou. Ještě, že tuto stranu Olomouce celkem dobře znám, protože jsem stihnul opravdu akorát dojet do olomoucké fakultní nemocnice, po příchodu na ozařovny si způsobně umýt ruce a už volali mé jméno. Zkrátka skvěle načasováno.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že časově se nejednalo o výlet, při kterém by člověk nevydržel bez přísunu potravin (a stejně jsem s jejich konzumací měl jisté problémy), postil jsem se. A tekutiny jsem doplňoval z PET láhve s mírně perlivou tekutinou, která občas - alespoň podle jedné známé televizní reklamy - už není.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V rámci daných možností se jednalo o velmi pěkný výlet. Jenom bych ho mnohem raději absolvoval v souladu s původním plánem, tedy na kole. Minimálně část této trasy si však na tom svém jednostopém veteránu v příštím roce dám určitě znovu.

Hanácké smírčí kříže stojí velmi často u (nebo přímo v) různých kapliček, božích muk, klasicistních křížů nebo jen tak u jednotlivých statků, domků a vilek. Nikde jinde jsem se s tímto jevem nesetkal. V této souvislosti musím ovšem upřesnit ještě jednu záležitost. „Za hanáckými smírčími kříži“ byl původní pracovní název výpravy, který je ovšem - alespoň v tomto případě a do do jisté míry – nesmyslem. Pod pojmem Haná si většina z vás jistě představí nekonečné širé roviny v nížině, obývané bohatými a lakotnými sedláky ve zdobných krojích. Vždyť i tamní posvátná hora Velký Kosíř - tedy Hanácké Mont Blanc - se tyčí jen do nadoblačných výšin 442 m.n.m. A já se tady pohyboval i v okolí smírčích křížů, nacházejících se v nadmořské výšce přes 360 metrů, tedy výše než leží můj rodný Šumperk, považovaný za bránu Jeseníků.

Ostatní informace

Kromě nákladů na nákup PHM mě během tohoto výletu čekala jediná investice: v olomoucké nemocnici jsem si při odchodu zakoupil nanuka a odevzdal pětikorunu za parking. A ještě jedna poznámka na závěr. Případní příznivci smírčích křížů si o jednotlivých - v textu uvedených - artefaktech mohou na Turistice přečíst také samostatné - a podrobnější - příspěvky.

Poslední aktualizace: 04.12.2013
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Za smírčími kříži Olomoucka aneb od Choliny k Topolanům - Služby, informace
Za smírčími kříži Olomoucka aneb od Choliny k Topolanům na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Za smírčími kříži Olomoucka aneb od Choliny k Topolanům

Obec Senice na Hané se rozkládá jižním směrem od města Litovel a jak název napovídá v oblasti Haná. Obcí protéká říčka Blata a nedaleko jihovýchodního okraje obce je vybudovaná rozlehlá chmelnice. Kolem východního okraje obce vede železniční trať mezi Litovlí a Olomoucí. Součástí Senice na Hané jsou osady Cakov a Odrlice a společně s těmito osadami má obec 1815 obyvatel. První…
Senice na Hané se nachází v olomouckém okrese a žije zde více než 1.300 obyvatel. Jedná se o typickou hanáckou obec, která se může pochlubit také několika významnými památkami. Vždyť byla poprvé písemně zmíněna ji…
V zámeckém areálu je místnost,kde je stálá výstava historických dětských kočárků.Samostatný lístek nám prodají ke vstupnému. Prohlídka je samostatná,bez průvodce.Dvě místnosti,ve…
Na vrch Rampach (418 m.n.m.)milou vesničkou Cholinou a moc příjemným lesem s kouzelnou atmosférou... Zdolat menšího ,,bratříčka" hanáckého Mont Blancu Kosíře a na zázračná místa,která…
Můžeme jet autem,autobusem,vlakem i na kole. Výborná dostupnost z Prostějova (16km) a Olomouce (15km) Jdeme zpátky ze zámku dolů do městečka,které taky stojí za prohlédnutí. …
Obec Náměšť na Hané leží na soutoku říčky Šumice a potoka Baběnce 14 km západně od Olomouce, 12 km jižně od Litovle a 16 km severně od Prostějova, na úpatí Drahanské vrchoviny. První zmínky o obci pocházejí z ro…
Vystupujeme na vlakovém nádraží v Náměšti na Hané.Svou cestu začínáme na protějším chodníku-u rozcestníku s Velkou turistickou mapou.Ověřili jsme si zde,po které značce máme jít a vykročili jsm…
Zámek je umístěn uprostřed kruhovitého parku, ze kterého čtyřmi směry vycházejí Lipové aleje. Zámek se nachází v Olomouckém kraji. Návštěvníci si mohou zámek prohlédnout každý den kromě…
Barokní zámek na úpatí vrchu Kosíř na Hané. Unikátní sbírka historických kočárů.
„Kdes bel ?“ „Na Kosiřu na rozhledni. V červno jo otevřele, dohlidl sem až za Holomóc.“ Tak tento dialog v Hanáčtině můžete slyšet od 22.06.2013 mezi dvěma Hanáky někde pod kopcem Velký Kosíř, nejvyšší hanáckou horou ( 442 m n.m.). Rozhledna je celodřevěná, na betonovém podstavci, má 28 metrů a 158 schodů. Co schod, to jméno obce či sponzora, kteří se podíleli na…
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
Na rychlostní silnici Olomouc-Mohelnice sjedete na 248km a na následném kruhovém objezdu se vydáte směrem na Mladeč. Po pár kilometrech dojedete do středu vesnice , kde vás značky navedou na záchytné parkoviště (neplatí se) aasi tak 200metru se vrátíte zpět podle ukazatelů k jeskyním. Mladečské jeskyně jsou jedny ze tří  jeskyních útvaru na olomoucku (Javoříčské a Zbrašovské…
10.2km
více »
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě z…
10.5km
více »
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
12.4km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
12.4km
více »
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
12.4km
více »
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
14.2km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
16.7km
více »
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
18.5km
více »
Hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji. Kromě zbytků opevnění a zdí hlavního paláce je zde i mohutná věž z hrubého lomového zdiva, palác, skládající se ze dvou částí, gotická kaple s věžičkou a trojbokým arkýřovým uzávěrem a renesanční budova Předhradí. V prostorách renesančního paláce je…
19.7km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
26.4km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
29.8km
více »
Krasový útvar
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě! Na ploše cca 100 km2, tvořené devonskými vápenci s povrchovými i podzemními krasovými jevy, bylo o…
36.6km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
37.8km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
37.8km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
37.8km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
42.4km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
52.1km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
52.4km
více »
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
59.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace