Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Obecnice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z Obecnice na Tok

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za sportem Do přírody Na hory Na kole

Brdští poutníci
Brdští poutníci  •  Fotografie (13)  • Foto: citlatepetl

Kam a jak jedeme?

Z Obecnice nedaleko Příbrami si uděláme výlet na nejvyšší brdskou horu Tok (865m). Cestu absolvujeme pěšky, je možné využít též horské kolo. Místy náročnější terén. Do Obecnice se z Příbrami dostaneme autobusem, nebo vlastní Dopravou.

Výlet zahájíme na návsi v Obecnici (u kostela) a vydáme se jakýmsi náměstíčkem dolů kolem prodejny. Po hlavní silnici (směr Oseč) mineme dvě odbočky (uličky) vpravo a zabočíme až na tu třetí. Tu zleva již lemuje okraj lesa, vpravo zpovzdálí mineme hřiště a koupaliště (občerstvení "Rezervace") a pak už vstoupíme do hlubokých brdských lesů. Cesta jak podle pravítka nás pozvolným stoupáním dovede po 1,6km ke studánce U Kloboučku (cca 630m). Odtud obejdeme vrchol Kloboučku (704m), který se k východu působivými skalními srázy (cvičný horolez.terén) sklání do údolí Albrechtského potoka. Záhy se napojíme na lesní silničku a odbočíme po ní vlevo. Po pár metrech dojdeme do mělkého sedla mezi Kloboučkem a vlastním masivem Toku a po silničce budeme dál zvolna stoupat až na místo, kde asfalt definitivně končí před protipožárním příkopem a širokým průsekem.

Příkop překročíme a po pár metrech dojdeme k elegantnímu velkému seníku. Nyní už klasická lesní cesta nás mírným stoupáním vede JV částí vrcholové plošiny Toku, rozvolněným lesem "vánočních" smrků, obklopených vřesem, borůvčím, brusinčím a balvanitými sutěmi. Po 1,5 km se opět potkáváme s protipožárním průsekem. Opět jej překročíme a velmi mírně klesající stezkou projdeme cca 300m řídkým lesem na cestu, vysypanou červenou drtí, uhneme na ní Doprava a po pár desítkách metrů dojdeme na mýtinu, které kraluje nástupce někdejší (zlikvidované) hájenky Carvánka, srubová lovecká chata. Do ní sice nemůžeme, ale lavičky a stůl v jejím sousedství zvou k posezení. Příjemný odpočinek je umocněn i nedalekou krytou studnou, asi nejvýše položenou v České kotlině (850m). Dobře znatelnou cestou kolem ní pak opět dojdeme k požárnímu průseku a vlevo uvidíme několik kamenných pyramid, označujících spolu s dřevěným samorostem vrchol nejvyšší hory Brd, Toku (865m).

Od vrcholu pokračujeme průsekem velmi mírným klesáním kamenitou cestou až k místu, kde nám další postup komplikuje rozsáhlá a hluboká louže. Tu doporučuji obejít zleva znatelnou stezkou - je třeba dávat trochu pozor, terén je značně zamokřený, neb se pohybujeme rašeliništěm. Brzy dojdeme do místa, kde na smrku je opět ceduka s označením hory a teploměr. Bývá tu někdy také ohniště (nedoporučuji využívat) a tu a tam i vrcholová kniha - pokud není zrovna ukradenasad.

Odtud se opět vrátíme do průseku a pokračujeme jím vlevo klesáním k severu. Řídký les postupně zcela ustoupí stranou a my pokračujeme hřebenem vrcholové pláně, tu a tam s pahýly stromů, zakrslými smrčky a travnatými palkouky, střídajícími se s všudypřítomným vřesem, borůvčím a lány suchopýru.

Po 1km příjemné a na výhledy bohaté cesty dorazíme na křižovatku s dlážděnou horskou silničkou "Alianka", po které se vydáme vpravo dolů. Po pravé ruce máme stále širokou pláň Toku, po levé již vzrostlý les, který však průseky umožňuje kouzelné výhledy k SZ - do údolí Červeného potoka.

Poté, co spolu se silničkou absolvujeme jednu ostřejší zatáčku, opustíme ji vpravo na stezku mířící středem pláně. Ta chvilku jen lehce stoupá, pak vede téměř po rovině a následně začíná stále více klesat a traverzuje obrovskou pláň s nekonečnými lány vřesu, brusinek a borůvek a tu a tam stojícími zakrslými smrčky nebo jejich ohořelými pahýly. Pláň je plná větších či menších kráterů, některé jsou již dosti zarostlé a tvoří se v nich rašelinná oka. Procházíme totiž dopadovou plochou dělostřelecké střelnice. Kolem vidíme bílé pápěří suchopýrů, zahlédneme arniku a když sestoupíme místy i v kamenných sutích ještě níže, na vlhkých okrajích cesty potkáme množství rosnatek.

Postupně se více noříme nejprve do rozvolněného a postupně stále hustšího a vzrostlejšího lesa. Traverz končí cca po 2 km opět u protipožárního průseku, od něhož nás dále stálým klesáním vede lesní silnička. Ta se po 1150m spojí s jinou (přichází zprava), překročí můstkem Tetřívčí potok a dále klesá nejprve ostřeji, posléze již jen velmi mírně do míst, kde již zahlédneme probleskovat hladinu nádrže Octárna. Necháme si zajít chuť na koupání (rezervoár pitné vody) a kolem hájovny pod hrází nádrže sestoupíme ještě několik metrů, abychom následně mírným stoupáním dospěli k silnici, spojující Obecnici s Valdekem. Po silnici uhneme vpravo dolů a po 800m chůze dospějeme do Obecnice a na místo, odkud jsme ráno vyšli.

Máme za sebou 15 km, převýšení celkem 382m a před sebou příjemný a rázovitý hostinec, místními nazývaný U Stalina. V něm se můžeme občerstvit a bude nám nejspíš velmi chutnat i jednoduchá strava, která je nabízena.

Za čím jedeme?

Výlet je bohatý na kouzelné a romantické scenérie, množství dalekých rozhledů a překvapí nás, že i uprostřed Čech leží enkláva ryze horské divočiny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytovat se je možné v několika penziónech v Obecnici, v Podlesí nebo v blízké Příbrami. Občerstvit se můžeme právě třeba v hostinci U Stalina, případně v "Rezervaci" na koupališti nebo v baru "Noční ježek" (vše v Obecnici). Po cestě již občerstvení nenajdeme, kromě studánek a průzračných potoků, z nichž lze bez obav i pít.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Oblast Toku patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co lze v Brdech spatřit. I proto byla její velká část vyhlášena jako EVL. Je smutné, že jsou lidé, kterým vadí i "pitomá" vrcholová kniha. Vrcholová rašeliniště na Toku a zajímavé terény bohužel lákají také čtyřkolkáře, motorkáře a offroadisty, kteří zdejší přírodě opravdu škodí. Obávám se, že dokud nebude v této části Brd vyhlášena CHKO a oblast bude lépe sledována, situace se nezlepší.

Ostatní informace

Je nezbytné upozornit, že celá oblast leží ve VVP Brdy a velká část trasy vede dopadovou plochou. V žádném případě nedoporučujeme odbočovat z cesty a i na ní zachovávat přiměřenou ostražitost, nedotýkat se případných dělostřeleckých artefaktů atd.

MO vyhlásilo záměr VVP Brdy zrušit. Než se tak však stane, jedná se stále o vojenský újezd do něhož je oficiálně veřejnosti vstup zakázán - a ten je tak pouze na vlastní riziko.

V září 2011 vydala Geodézie On Line, s.r.o. mapu Brd v měřítku 1:25.000(!), která zobrazuje jak území současného vojenského újezdu, tak i Třemšínské Brdy. Vřele doporučuji!!

Poslední aktualizace: 26.6.2011
Autor příspěvku: citlatepetl
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Z Obecnice na Tok</strong> mapa
mapa Z Obecnice na Tok

Příspěvky v okolí Z Obecnice na Tok

                     Z l a t ý  n u g e t  O b e c n i c e   Závod o Zlatý nuget Bečánova, j…
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886. Rozlohou areálu a počtem expozic je největším hornickým muzeem v České republice. V roce 2005 nabízí ke shlédnutí 36 stálých expozic situovaných v historických budová…
Na Výstavišti v Praze v Holešovicích v únoru 2011 na Veletrhu cestovního ruchu Holiday World, ale i v Brně v lednu 2011 na veletrhu Regiontour se představilo v tr…
Historické horní město, od 13.století významné díky dolům na stříbro a olovo.
Poutní místo
Tato mariánská bazilika patří k hlavním poutním místům v České republice. První mariánská kaple v těchto místech stála již v roce 1260. V 15. stol. Tu stával malý Kostelíček s věží a zvon…
Největší poutní místo někdejšího Rakouska-Uhrska, barokní areál podle K.I.Dienzenhofera.
     Kdo alespoň párkrát zbloudil do „vod“ středověku, v čase krále českého Jindřicha Lucemburka, určitě někdy evidoval jméno Viléma z Valdeka.  Pan Vilém Zajíc z Valdeka je…
Rozhledna Studený vrch u Dobříše. Původně zeměměřičská kamenná šestipatrová věž postavená v r. 1942. Vysoká 17,5 m. Od r. 2004 využívaná jako rozhledna. Přístupná je po vlastním značení šipkami z červené značky ze Skalky přes Kuchyňku do Jinců asi 1,5 km od Jeleních palouků. Cesta je pohodlnou lesní cestou a i když je omezený výhled, stojí to za to. Vstupné dobrovolné a v občerstvení ceny lidové. Je možné si koupit i klobás…
13.4km
více »
Tipy na výlet
K hořovickému zámku se dostanete pochopitelně nejednodušeji pochopitelně autem. Orientace není složitá. Z dálnice D5 vás vyvede směrovka na Hořovice. V městě Vás k zámku dovede směrová tabule. Do Hořovic se můžete dopravit pochopitelně i autobusem nebo vlakem        Je u nás řada památek, které mají co nabídnout a také každoročně…
13.5km
více »
Renesanční zámek Březnice je hlavní dominantou stejnojmenného města, nacházejícího se na Příbramsku ve Středočeském kraji. Zámek si částečně uchoval gotické opevnění. Zámecké fasády zdobí renesanční s…
18.4km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Žebrák se nachází ve Středočeském kraji, stojí na úzkém zalesněném ostrohu…
19.3km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
22.6km
více »
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jmé…
26.3km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
27.9km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
28.3km
více »
Pozdně gotický královský hrad západně od Berouna, vybudovaný Karlem IV., historický úkryt korunovačních klenotů.
29.8km
více »
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
29.8km
více »
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
30.4km
více »
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
30.8km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
35.8km
více »
Kouzelný hrad Zvíkov Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
35.8km
více »
Tipy na výlet
Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským. Křivoklát byl nekolikrát těžce poškozen požárem. Stal se obáva…
36.1km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
51.5km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
52.6km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
53.2km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
54.4km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
55.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace