Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hrobice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z Hrobic přes Velikovou do Lukova

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Hrobice - 1.kaple
Hrobice - 1.kaple  •  Fotografie (83)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Na začátku posledního týdne července 2013 klesla teplota na "pouhých" 32 stupňů Celsiovy stupnice. Rozhoduji se tedy pro menší pochoďáček z míst, kde to ještě neznám do míst, které už moje nožky v teniskách protančily skoro křížem krážem. Za start je zvolena dědina Hrobice. Rozkládá se na kopčisku vysoko nad slušovickou přehradou a dle mapy by odtud měly být hezké výhledy. Ona je ta dnešní cesta celá celičká taková pěkně vyhlídková, ale na to jsem samozřejmě přišel, až když jsem pod žhnoucími paprsky slunce odšlapal první kilometry.

Do Hrobic se ze Zlína dostanete busem přes Slušovice. Linka pokračuje okolo areálů všelikých fabriček až pod hráz veliké nádrže s pitnou vodou a odtud zamíří nahoru do odlesněného kopce. Moje "konečná" je u bohužel zavřené budovy restaurace. Není se čemu divit : je všední den a domorodci na dědinách chodí po celodenní práci mlsat alkoholické nápoje - (stejně jako angličané) - až v době podvečerní, kdy zvonečky v kapličkách odklinkají klekání a z ulic dědiny se ztratí klékánice. Tím už prozrazuji, že tato obec sice nemá svůj kostelík, ale pro potěchu věřících zde stojí dvě vzorně opravené kaple. U té druhé se nachází i moc hezky upravené prostranství s lavičkami na posezení. Jen o kousek výš nad ní se stojí budova hasičské zbrojnice s dřevěnou soškou sv.Floriána a naproti vidíme hezkou roubenku. Zajímavostí této dědinky jsou shluky domů s bludištěm nesymetrických, ale malebných uliček v jejím centru a také to, že Hrobice nenesou svůj název podle nějakých význačných archeologických vykopávkách, ale tuto dědinu založil v dávných časech drobný šlechtic jménem Hrob !

Mírným stoupáním mne vede modrá značka nad dědinu, kde je možno se potěšit hezkým výhledem na Slušovicko a Vizovicko a o něco dál vcházím do lesa. Značka vede z Hrobic 1.5 km po silnici - takže tady je nutno dávat pozor na auta - ale zase vede po hřebeni kopce, takže nestoupá. Nad křižovatkou silničky, klesající dolů do Kašavy, raději z frekventované cesty na velikou louku - pasou se tu ovečky - a napříč pastvinou nahoru k lesu, kde se opět setkávám se značkou. Ve stínu stromů doplnit tekutiny, vyždímat mokré tričko a po chvilce odpočinku zase dál. Jen pár desítek metrů a vycházím na ostrožnu s nádherným výhledem na Kašavu a Podkopnou Lhotu. Velmi výrazný masív "hory" nad dědinami patří Sýkornici, na jejímž vrcholovém hřebenu je možno obdivovat krásné Vrzavé skály.

Značka se prudce stáčí vlevo, zprava se k modré značce přidává její žlutá turistická kamarádka a společně klesáme dolů lesem k Velíkové. Těsně nad dědinou se chodník rozšíří na obě dvě strany v široký průsek. V určitých intervalech jsou na lesních stromech rozvěšeny obrázky jednotlivých zastavení křížové cesty, které vytvořil nějaký hodně "naivní" umělec - v kontextu s okolním lesním prostředím je to ale velice půvabná záležitost. Křížová cesta končí těsně nad horním okrajem Velíkové a najdeme tu ještě vyzděné jesličky, ozdobené soškami a obrazem bohorodičky a venkovní posezení. Ani obec Velíková nemá svůj kostelík a protože je to dědina notně protáhlá, věřící občané z jejího horního konce si zbudovali toto rozkošné místo. ( Na dolním konci se zase nachází nová kaple sv.Cyrila a Metoděje a tak si ti, co bydlí uprostřed dědiny, mohou vybrat).

Modrá značka provádí další krkolomný obrat vpravo a tak z Veliké vidím jen pár posledních domů a zahrad. Vycházím na velikou louku s rozhledem pro změnu na Lukov a ke Fryštáku a i Mladcovské vrchy nad Zlínem lze odtud spatřit. Vpravo zase louku ohraničuje velmi zajímavý hvozd, takže je opravdu na co se tady koukat. Dále už pokračuje trasa lesem, klesá k hlavní silnici Zlín - Držková - Bystřice pod Hostýnem, překračuje ji a mírným stoupáním nás lesem vyvede ke kótě Rablina. Vyhlídková část cesty definitivně skončila, ale člověk je zase v tom horku vděčný za jakýs takýs lesní stín. Zanedlouho se ocitám na křižovatce lesních cest a u křížku. Na travnaté lesní cestě vlevo, připomínající palouk jsou 2 lavičky a tož odpočinek a svačina.

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Při jídle a pohledu na dřevěný kříž s plastikou Ježíše se musím v duchu zasmát při vzpomínce na jeden kriminální případ, který jsem nedávno četl : v jedné obci bydlel deviant, který ač ducha mdlého, přesto se dopustil 2 sexuálních vražd. Byl mohutné postavy a nevyzpytatelného jednání - při výslechu prý najednou vstal a rozběhl se hlavou proti zdi. Náraz, který by zabil vola, komentoval tím, že si v hlavě potřeboval srovnat myšlenky. Vyšetřovatelé se ho tak báli, že ho vyslýchali jen ve dvojicích a o IQ pachatele nejvýrazněji vypovídá toto - rád holdoval alkoholu a při nočních návratech z domácí hospůdky si na návsi vždycky dlouho a rád "vyprávěl" se sochou Krista na kříži, kterého oslovoval přátelsky "Sandokane" ! (Tímto se samozřejmě nikterak nechci dotknout věřících, ale případ se opravdu stal ...)

Po jídle se pohledem loučím se ... s tímto hezkým místem a pokračuji na vlastní bezvýhledový vrchol Rabliny. Odtud klesám napříč svahem nad údolíčkem, vedoucím k Lukovu, do sedla. Značka pokračuje na nedaleké tur.rozcestí Na Písečném nad dědinou Vlčková. Jdu se ke známému místu po mně dosud neznámé cestě podívat. Pak se vracím zpět do sedla a po neznačené lesní cestě mířím vlevo k Lukovu. Po úvodním kratičkém stoupání pokračuje vellmi líbivým vrstevnicovým směrem krásným lesem. Napravo občas přes paseku prosvítá vrchol členitého hřebene, vedoucího až k hradní zřícenině, vlevo pod cestou se objeví výrazná pískovcová Skalka. Tento 3 m vysoký a 7 m dlouhý skalní výchoz ale postrádá jakoukoliv geomorfologickou "výzdobu" a tož zase dál.

Foto: Franta

Cesta najednou končí a vede jen jako chodník přes zával, pokrytý houštinou. Po pár desítkách metrů stojím opět na lesní cestě. Ta se tváří , jako by se nic zvláštního nestalo a brzy mne vyvádí na kouzelnou travnatou mýtinku se dvěma dřevěnicemi a venkovním sklípkem. Schody ale namísto do sklepa klesají k průzračné vodě skryté studny. Do hlavní roubenky je zabudován včelín. Toto místo se jmenuje Prádla. Na některých mapách tak bývá označován vrchol hlavního kopce nad hradem Lukovem. Dneska stavení slouží potřebám mládežnickému spolku (obdoba Brontosaurů) a obě roubenky čeká rekonstrukce. Lesní cesta odtud klesá k PP Králky. Na známých hlavních skalách s vytesanými sedátky řádí horolezci a vřískají turisté. A tak se tu dlouho nezdržuji a raději zamířím nahoru do kopce prozkoumat zbytek skal. Okolo jakéhosi nádvoříčka tu nacházím další výrazné, ale mimořádně ošklivé skály - tyto už jsou tvořeny slepencem - ale zase se tu na mne ze skalní stěny vesele šklebí tmavý jícen puklinové jeskyňky. Prodírám se houštím vlevo a nedaleko od skal narážím na silničku. Nad její zatáčkou vidím dřevěné stavení u hradu Lukova. Tato patrová stavba slouží pro lidičky Spolku pro záchranu hradní zříceniny, pro veřejnost je tu ale nově otevřen malý bufetík s venkovním posezením.

Foto: Franta

Na prohlídku zříceniny nejdu - s manželkou sem raději chodím v jiné roční období než je léto - a zamířím vpravo za hrad, kde se pod turistickou cestou nachází zajímavý skalní suk. Zhora vypadá jen jako Skalka, ale ta je jen horní nádstavbou pořádného skaliska. Odtud zamířím pod kužel kopce s hradní zříceninou a protože vpravo vidím další zajímavé skalní výchozy, napadne mne obejít si ho po téměř neznatelné pěšině kol dokola. (Tuto zajímavou trasu ale nedoporučuji, neboť zde hrozí uklouznutí a pád). Pod hradbami se dostávám ke skupině tří mohutných horolezeckých věží pod zříceninou a hradním příkopem pak k Valdštejnovu dubu. Zpět do Lukova jdu "neznámou" cestou přes hřeben zvaný Tanečnice pod hradem, kde prý kdysi stával tábor obléhatelů. Protože vpravo ve svahu vidím zajímavé Skalky, nechám se jimi zlákat a díky tomu zde "naleznu" velmi dlouhý pás drobných i větších skalních výchozů, který končí až po několka stech metrech nad zákrutou silničky u chatové kolonie. Teď v létě je focení zajímavých tvarů Skalek bezpředmětné, nutno fotoprůzkum zopakovat v příznivějším ročním období ...

Nad chatami mne silnička zavede na konec Hradské a pod barokní sochu Sv.Jana z Nepomuku. Otevírá se odtud široký pohled do kraje, bohužel jižním směrem a tedy proti slunci. Mrknutí na displej mobilu mi napoví, že mi bus do Zlína jede už za 12 minut (!) ... a tak zvýšeným tempem ten poslední 1 km dolů k Domovu seniorů a zastávce. Než přijede bus, mám dokonce ještě čas vylovit z batohu peněženku ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Veškeré nevelké zásoby jídla a pití jsem vláčel v batohu sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tentokrát se mi líbilo úplně všechno, potěšily mne nové "objevy" skalních útvarů, stejně jako nečekané rozhledy a v jiném ročním období si tuto cestu rád zopakuju i s manželkou.

Ostatní informace

Platil jsem jenom za cestu - na návštěvu lukovských hospod už mi nezbyl čas.

Poslední aktualizace: 08.09.2013
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Z Hrobic přes Velikovou do Lukova - Služby, informace
Z Hrobic přes Velikovou do Lukova na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Z Hrobic přes Velikovou do Lukova

  Obec Veliková se svými cca 600 obyvateli je poněkud vzdálenější součástí našeho krajského města. Zlín je odtud dobře dostupný prostředky MHD, které zajíždějí až pod horní konec obce. Nad ním už se táhne j…
   Údolí řeky Dřevnice je asi 2 km od centra městečka Slušovice přehrazeno 27 m vysokou sypanou hrází, která zadržuje vody přehradního jezera, sloužícího jako zásobárna pitné vody pro celé Zlínsko…
Chodník, naučná stezka
S novými naučnými stezkami jakoby se snad v naší milované vlasti v poslední době roztrhl pytel. Což je jedině dobře - síť turistických značek nemůže pokrýt všechna nejkrásnější místa u nás... a kdo právě ta méně z…
 Ráno při snídani Jana vykoukne ven z okna a navrhne: "Když je venku tak hezky, nepůjdeme se někam projít?"    Také se pokochám pohledem na toho našého "tatíčka" krajského zlatého a bezvěžatého a k…
   Při návštěvě hradu Lukova se nemusíme spokojit jen s prohlídkou romantické hradní zříceniny, ale zároveň můžeme shlédnout dvojici velmi zajímavých skalních útvarů. Zatímco ty první skály se nach…
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
Rozcestník se nachází přímo na hradě Lukově, lépe řečeno v tzv. Dolním hradě, na mohutném stromě před hradním mostem vedoucím na Horní hrad (to je ta pravá zřícenina). Vede odsud červená značka do Štípy a Zlína, opačným směrem pak přes Držkovou na Tesák. Současně tudy vede zeleně značená Naučná stezka Lukov po předhůří Hostýnských vrchů.
Tipy na výlet
GPS : 49°18'11.16216"N, 17°44'22.55712"E PĚŠKY Na hrad vede turistická značka z parkoviště sv. Jana na konci ulice Hradská. AUTEM Zaparkovat lze na konci ulice Hradská, dále je hrad přístupný jen pěšky…
   Zima roku 2005 byla vpravdě ukázková: i v polovině měsíce února sužovala náš lid třeskutými mrazy a bohatou nadílkou sněhu. Město Zlín a krajina Hostýnských vrchů ale nebyly tolik dušeny…
ZOO a zámek v Lešné u Zlína.
  Že máme my, Valaši, velmi kladný vztah ke zvířátkům, je jevem všeobecně známým. My ale nemilujeme jen naše domácí mazlíčky, ovečky a jinou domácí havěť, ale máme též v oblibě všelijaká zvířátka exotická. Za…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Město
Vizovice leží na Jižní Moravě, východním směrem od města Zlín. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích říčky Lutoninky. Město je známé svou tradiční výrobou…
Město
Zlín leží na Jižní Moravě, jihovýchodním směrem od města Přerov. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích řeky Dřevnice. Město je známé obuvnickou Baťovou továrnou, každoročním fes…
10.2km
více »
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
12.2km
více »
Svatý Hostýn je velice kouzelným kopcem Hostýnských vrchů. Dosahuje 735 metrů nad mořem a už po Dlouhá léta je vyhlášeným poutním místem. Stojí zde chrám zasvěcený Panně Marii, která podle pověsti zachránila oby…
12.3km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
20.5km
více »
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
22.6km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
28.1km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
28.4km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
33.3km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
33.5km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
33.5km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
38.8km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
39.5km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
42.2km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
42.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace