Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Lukavice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Smírčí kříže na Šumpersku (Zábřeh a okolí)

Tipy na výlet Za kulturou Do přírody Na kole

Dubicko
Dubicko  •  Fotografie (12)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Tento tip na výlet je určen převážně příznivcům pozoruhodných kamenných pomníků temných zločinů dávných dob z řad cyklistů, ale je plně využitelný i pro motorkáře, automobilisty a lze ho začlenit i do plánovaných tras milovníků pěší turistiky. Navíc se všechny kříže nacházejí v civilizaci, která je dostupná i prostředky veřejné hromadné Dopravy. Nepotěším jen pracovníky Českých drah a jejich početné příbuzenstvo, protože režijní jízdenky Vám tu budou na … řekněme platné asi jako mertvému zimník.

Rájec
Rájec  •  Foto: markyz63

V drsném kraji Jeseníků asi byla historicky zločinnost velmi nízká, protože čím více se dostáváte blíže k nebesům, tím méně na smírčí kříže narážíte. Platí zde prostě klasická nepřímá úměra. Buď zde byli všichni tak chudí, že nebylo kde krást a proč zabíjet (a čím se – případně – vykoupit) nebo byl zdejší lid natolik otrlý, že prostě tyto památníky svých „slavných“ činů ani nestavěl a odhalení zločinci raději šli klidně a hrdě na popraviště. Možná je to dáno i tím, že zde žilo převážně německé obyvatelstvo. Zkrátka mezi Šumperkem a jeseníckým horským masivem najdete jen jeden smírčí kříž. Ten je navíc zlomený a běžně neshlédnutelný, protože se nachází na zámku ve Velkých Losinách.

Když se však ze Šumperka vydáte na opačnou stranu, tak zamíříte k začínajícím rovinám Střední Moravy a úrodné Hané. Oblast bohatá, s převážně českým obyvatelstvem (a neberte to, prosím, jako nějaký můj osobní příspěvek k problémům česko-německému Freundschaftu; k typickému Germánovi mám – byť občan Sudet - daleko, ale tady se ta myšlenka prostě sama nabízí), zřejmě různá individua lákala podstatně více. Zkrátka a dobře: pokud se chcete na šumperském okrese smírčími kříži patřičně pokochat, musíte se pohybovat na Zábřežsku a Mohelnicku. Tady jich ze země vyrazilo, jako oněch příslovečných stopkovýtrusných po dešti.

Za čím jedeme?

Lukavice
Lukavice  •  Foto: markyz63

Začínáme tedy hned v první vesnici za Zábřehem (zdejší vlaková stanice je ovšem vedena pod rozšířeným názvem Zábřeh na Moravě), tedy v Rájci. Zdejší smírčí kříž je asi 115 cm vysoký, štíhlý s náznakem ramen. Zdobí ho rytina meče a najdete ho na zdejší návsi. Jen o něco málo větší, než jsou dva kilometry, je vzdálrnost k další vesnici a dalšímu smírčímu kříži. Tou obcí je Zvole a zdejší kříž se vzhledově ani velikostně příliš neliší od toho rájeckého..Jen u ramen už neexistují ani ty náznaky, rytina s mečem byla nahrazena křížem a zářivý pískovec zelený povlak. Smírčí kříž najdete naproti místního parčíku (přes hlavní silnici).

Ve Zvoli ihned zase opustíme frekventovanou hlavní silnici (úzká cesta mezi vesnickými domy, všude čtyřicítka a přitom jedna z mála možností dostat se ze Šumperska do západnější i jižnější části republiky) a vydáme se k papírenské obci Lukavice. Je to opět jen něco přes dva kilometry a čeká nás tu další kamenný kříž. Tentokrát jde o zcela jiný typ. Mohutný pískovcový klínový kříž zdobí rytina kopí (nebo vidlí ?) a najdete ho na zdejší návsi. Pokračujeme dál. Čeká nás vzdálenost asi 3,5 km, průjezd jednou obcí (Bohuslavice) a jsme v Dubicku. Někdejší Slušovice šumperského okresu se mohou – mimo jiné – pochlubit také jedním smírčím křížem. Je rovněž pískovcový, tentokrát ovšem menší (66 cm), jednoramenný a občas uváděný jako kříž cyrilometodějský. Nachází se tradičně na návsi, nedaleko místního obchodu i památníku padlým.

Zvole
Zvole  •  Foto: markyz63

Zde můžeme naši cestu za smírčími kříži ukončit, protože z Dubicka vede silnice přes Hrabovou, Leštinu a Sudkov do Šumperka. Výlet se dá ovšem prodloužit, což bude náš případ. Vždyť v Dubicku končí rovina a začínají menší kopečky. Jeden z nich musíme hned také přejet, abychom se dostali do Police. Je vzdálena asi tři kilometry a tady nás čeká další – tentokrát velmi dobře ukrytý – smírčí kříž. Najdeme ho v kamenné ohradní hřbitovní zdi u místního kostela sv. Mikuláše. Kříž se zobrazením jakési bodné zbraně údajně pochází z 15. století. Nechci tento údaj nijak zpochybňovat, ale domnívám se, že „móda“ smírčích křížů vypukla až téměř o dvě století později, tedy na přelomu 16. a 17. století. A zde většinou moje cesta za smírčími kříži na Šumpersku končí.

Dubicko
Dubicko  •  Foto: markyz63

V tomto článku nejsou – samozřejmě – popsány úplně všechny (o některých z nich jsem se na Turistice v minulosti již zmínil), ale o moc víc se jich na území někdejšího největšího okresu Československa stejně nenachází. Takže teď většinou přichází chvíle velkého rozhodnutí. Z mnoha možností se nabízejíí tři základní varianty. První: Vrátit se do Dubicka a pokračovat výše uvedenou cestou na Šumperk. Druhá: Vyrazit k domovu „zvlněnější“ cestou přes Klopinu, Rohli a Brníčko (s povinnou osvěžovací zastávkou). A třetí: Pojmout akci jako celodenní výlet a pokračovat dál na Úsov a Uničov. Ve zdejších úrodných rovinách se – jak jsem naznačil v úvodu - zločinnosti i stavbě smírčích křížů také dařilo nadstandartně. U této varianty ovšem hrozí nebezpečí, že se akce stane nečekaně podnikem vícedenním (tímto zdravím všechny přátele, kamarády a známé z Uničova a okolí).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Záleží - samozřejmě - na zvolené variantě, počasí a zvolenému tempu. Během popsané trasy narazíte na Velké množství podniků, které vás rády napojí i nasytí. Protože jsem člověk konzervativní, volím v této oblasti klasiku, tedy případnou zastávku v závěrečné části, kdy se nabízí na výběr zejména Brníčko (U Kouřilů), Postřelmov (Na Špici) a Sudkov (U Adély).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pokud se samotných smírčích křížů týče, tak mám rád ty méně známé (alespoň podle toho, že i některým znalým kamarádům jsem je představoval poprvé), tedy kříže v Rájci a Lukavici. Do stejné kategorie patří i smírčí kříž v Polici, který si s vámi rád zahraje na schovávanou. Ale hlavně je to o možnosti pohybu a relaxace. Pro mě osobně navíc v místech dlouhodobě důvěrně známých.

Ostatní informace

Police
Police  •  Foto: markyz63

Kromě smírčích křížů v Úsově a Velkých Losinách, které se nacházejí v areálech místních zámků, a smírčího kříže mohelnického muzea jsou všechny ostatní kříže na místech veřejných a volně přístupných. Veškeré náklady, které vás během výletu čekají, se budou týkat Dopravy, návštěv občerstvoven, popřípadě jiným doprovodným programům a aktivitám.

Poslední aktualizace: 23.7.2013
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Smírčí kříže na Šumpersku (Zábřeh a okolí)</strong> mapa
mapa Smírčí kříže na Šumpersku (Zábřeh a okolí)

Příspěvky v okolí Smírčí kříže na Šumpersku (Zábřeh a okolí)

Na první pohled vskutku mohutný smírčí kříž v obci Lukavice patří mezi moje nejoblíbenější. A přitom to vlastně žádný monumentální „macek“ ani není. I když je pravda, že některé informační prameny uvádí výšku…
Mohelnice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou. Město je postaveno na pravém břehu řeky Moravy a východním směrem od města je …
Zámek
Pozoruhodný soubor památek tvoří mohutná středověká pevnost a barokní zámek na zalesněné výšině nad městem Úsovem, na dohled CHKO Litovelské Pomoraví. Úsov se nachází na Šumpersku v Olomouckém kraji. V zámeckém …
Městečko
Loštice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Olomouce. Městečko je známé především výrobou tak zvaných Olomouckých syrečků. V Lošticích je této pochoutce věnováno i muzeum, kde jsou k vidění stroje a…
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
11.6km
více »
Romantický pohádkový hrad, přestavěný na počátku 19. století Řádem Německých rytířů.
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
13.1km
více »
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě z…
14.4km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
17.4km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
21.7km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
23.5km
více »
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
25.3km
více »
Hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji. Kromě zbytků opevnění a zdí hlavního paláce je zde i mohutná věž z hrubého lomového zdiva, palác, skládající se ze dvou částí, gotická kaple s věžičkou a trojbokým arkýřovým uzávěrem a renesanční budova Předhradí. V prostorách renesančního paláce je…
29.2km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
33.1km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
34.6km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
36.8km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
36.8km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
36.9km
více »
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
37.6km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
38.1km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
39.6km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
43.1km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
49.8km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
51.5km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
51.5km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
51.5km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
51.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace