TURISTIKU PODPORUJÍ
61 626 turistů a cestovatelů
113 583 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 416 629,- odměny za články
Tipy a novinky Cestovní pojištění  Ubytování Srbsko  Mapa Srbsko

Srbsko se rozkládá na jihu Evropy v oblasti zvané Balkán. Hlavním městem Srbska je Bělehrad. Mezi další turisticky zajímavá města patří např.:  PaličNovi SadSičevo. Srbsko má přibližně 10,8 mil. obyvatel.  

Oblíbené destinace a místa    
Bělehrad   Iron Gate - Železná vrata, soutěska   Palič, lázně
Příspěvky ze Srbska od zkušených turistů a cestovatelů  (52)  
   Tipy na výlet (16)     Turistické cíle (24)     Trasy (0)     Cestopisy (12)   

Rajačke pimnice - cesta za vínem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Fotografie (9)  • Foto: Miaucis

Kam a jak jedeme?

Sklepy v Rajaci jsou v Srbsku velmi známé a vzdáleně se dají přirovnat k našim vinným sklepům Plže v Petrově u Strážnice. Najdeme je jen kousek od hranice s Bulharskem, na cestě mezi Negotinem a Zaječarem po vedlejší cestě 248. Musíme odbočit z cesty, přejet obec Rajac a napojit se cestu ke sklepům, je to asi 2 km a cesta je značená.

Za čím jedeme?

Oblast kolem Negotinu je starou vinařskou oblastí, kde se víno pěstuje již od římského období. Místní obyvatelé se pěstování vína věnují celá staletí. Vinné sklepy jsou situovány v malé osadě za vesnicí a ve sklepích se uchovává a také vyrábí víno, likéry, skladují se zde vinařské nástroje. Místní vinaři se domnívali, že víno potřebuje pohodu a klid a tak vybudovali vinné sklepy mimo obec, dalším z důvodů byl také nedostatek místa v domech vinařů s rozvojem obchodu s vínem a potřebou jeho skladování.

Foto: Miaucis

Sklepy jsou situovány na kopci mezi vinicemi a kamenné sklepy jsou postaveny vedle sebe do jakýchsi ulic s centrálním náměstím, které kopírují terenní nerovnosti. Sklepy mají typické zdobné půlkruhové kamenné portály a jsou částečně zapuštěné do země.

Sklepy jsou mnohem širší než ty, které známe od nás a také zahloubení do terénu je jen mírné asi cca 1 m až 1, 2 m. Půdorys vlastního sklepa je shodný s budovou na povrchu (obdélný půdorys), nejsou zde podzemní chodby do hloubky, jaké známe u našich sklepů. Stěny sklepů jsou široké až 60 cm a spolu se zahloubením mají udržet optimální stabilní podmínky pro uchování vína. Sklepy jsou postaveny z dobře opracovaného měkkého pískovce.

Některé sklepy jsou jednopodlažní a jiné mají patro s obytnými místnostmi, kde bydlí majitel v době sklizně a zpracování vína a jsou zde pořádány vinařské oslavy. Ve vlastním sklepě je možné uložit až 700 litrů vína, vinařské nástroje a menší soudky s vínem. V celém areálu je asi 196 stavení starých asi 200 let, které se začaly se stavět v 18. století. Předpokládá se, že se stavěly ještě před tímto datem, ale byly ze dřeva.

Foto: Miaucis

Sklepy jsou udržované a v dobrém stavu, některé jsou otevřené, můžete se podívat dovnitř, ochutnat víno a třeba si víno i koupit. Zvlášť dobrá jsou místní červená vína, která jsou silná a těžká, výrazně aromatická, vyráběná z místních odrůd. Sklepy jsou rozesety kolem centrálního náměstí s kašnou sv. Trifuna. Procházka kolem sklepů je velmi romantická a příjemná, z jedné z ulic je krásný výhled na okolní krajinu, jednotlivé uličky jsou spojeny úzkými průchody mezi staveními.

Sklepy měly velký význam zejména v 19. století, kdy evropské vinice postihl révokaz. Místní vinice byly ušetřeny a velmi se rozrostl obchod s vínem. zajímavostí také je, že s místními sklepy jsou spjaté staré tradice. Například i pohřební rituály a obřad se konají zde v pivnicích (u těch, kteří zde vlastnili sklep) a ne ve vesnici. Když prochází pohřební průvod, nalévá se víno ze sklepa rodiny zemřelého na kola pohřebního vozu. Také se zde slavily svátky na den sv. Trojice a sv. Trifuna, kdy se lidé shromáždili u posvátného stromu (Moruše) a zasedli za slavnostní stůl. Mnoho z těchto tradic se v modifikované podobě udrželo dodnes.

Foto: Miaucis

Od roku 1980 jsou Rajacké sklepy památkově chráněny. Vinařské stavení jsou výstavnější než obydlí ve vsi, což svědčí o jejich velkém významu v kultuře danné oblasti. U sklepů v Rajaci dokonce najdeme hřbitov s krásnými, historicky cennými vyřezávanými kamennými stélami.

Kromě vinařských stavení zde najdem také krytou studnu a posvátný strom, Moruši, kamenný kříž a stůl, kolem které se odehrávaly vinařské slavnosti. Sklepy pdobného typu jako zde se nachází také v Kosovu a Metochiji (Alexandrovac pole). Negotinské vinné sklepy se od dalších "sklepních uliček" ve střední Evropě odlišují právě existencí hřbitova, obytných částí nad sklepy a urbanistickou strukturou s ulicemi a náměstím se studnou.

Od roku 2010 jsou tzv. Negotinské pivnice zařazeny na Tentative list UNESCO. Sklepy v Rajaci a okolních obcích zejména v Rogljevu, Štubici, jsou zachovány jen částečně, některá stavení jsou dost zchátralá a v některých obcích sklepy úplně zanikly.

Foto: Miaucis

Když jsme jeli nahoru do sklepů zrovna se dělala nová asfaltová cesta, nezbylo nám, než zaparkovat auto u cesty a jít nahoru pěšky, je to docela do kopce, takže jsme byli rádi, že nám zastavil jeden vinař, který jel nahoru s traktůrkem. S vinařem jsme si popovídali a vyzkoušeli jeho výborné červené víno. Říkal nám, že bude sklípek upravovat na restauraci a že ve vesnici bude provozovat ubytování pro turisty. Prostě to tady žije..

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme svačinu a v místě jsme nespali. Koupili jsme si místní výborné víno.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásné místo, dobré víno, jen je škoda, že o lokalitě je tak málo informací. Mám pocit, že vinné sklepy nejsou moc typické pro Balkán, je to spíše záležitost střední Evropy, hlavně Jižní Morava a Dolní Rakousko. Není výstavba místních sklepů ovlivněna středoevropským vlivem? A proč jsou sklepy tady a ne u Dunaje v oblasti Frušky, která je také významnou vinařskou oblastí ? Pro mě osobně je to každopádně moc zajímavé téma.

Ostatní informace

Vstupné se neplatí, v místních sklepích si můžete zakoupit místní víno za dobrou cenu. Dostanete ochutnat a pak si můžete víno zakoupit, pokud Vám zachutná...

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (44.098, 22.550)
Poslední aktualizace: 25.9.2013
fotka uživatele Miaucis
Autor: Miaucis
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Rajac

Příspěvky z okolí Rajačke pimnice - cesta za vínem

Most na řece Tara
Most na řece Tara
Most
hodnoceni 10/10
Kaňon řeky Tary v místě mezi osadami Djurdjevića Tara a Rasovo překonává smělá konstrukce betonového mostu. Jeho výška je 135 m a délka 154 m a byl postaven před vypuknutím 2. světové války. V roce 1942 byl zn…
30.1km
více »
Vratanskije Kapije - "Srbská Pravčická brána"
Vratanskije Kapije - "Srbská Pravčická brána"
Tipy na výlet
Ve východním Srbsku, v blízkosti Bulharské hranice se nachází přírodní skalní mosty, které jsou u středověkého kláštera Vratna. Dostaneme se sem po cestě 249 na Jabukovac, před Jabukovacem odbočíme na Vratnou a sl…
35.7km
více »
Eibenthal
Eibenthal
Vesnice
hodnoceni 10/10
Obec založená v roce 1827. Žije zde okolo 400 obyvatel českého původu. Pro cestu vzhůru od Dunaje doporučuji tu v mapě nakreslenou méně výraznou, ta druhá vede po bývalé železniční vlečce a rozhodně jsem z ní neměl dobrý pocit. Ve vsi katolický kostel sv. Jana Nepomuckého, plný takřka každý večer.
58km
více »
Turistická známka č. 1 - Eibental
Turistická známka č. 1 - Eibental
Turistická známka
58.5km
více »
Eibenthal - Tisové Údolí
Eibenthal - Tisové Údolí
Vesnice
hodnoceni 10/10
Eibenthal, česky Tisové Údolí, je jednou ze šesti ryze českých vesnic v Rumunském Banátu. Rozprostírá v malebném údolí říčky Tisovice asi 6km od Dunaje. Společně se sousední vsí Baia Nuova (Ujbánye) je největší če…
58.5km
více »
Známana
Známana
Kopec
Kopec se salašemi, který se vypíná asi dvě stě metrů nad Eibenthal - jednu z českých vsí v rumunském Banátu. Vyhlídkové místo do tří světových stran, zejména na Dunaj a Kazaňskou soutěsku. Ve vzduchu létají orli, …
58.7km
více »
Banát - Eibenthal
Banát - Eibenthal
Chata
Nedotčená příroda na upatí rumunských Karpat a možnost nahlédnutí do života našich krajanů. Právě to dělá z Banátu stále atraktivnější destinaci, kterou opravdu stojí za to poznat. My Vám nabízíme ubytování v původním domku v jedné z českých vesnic - Eibenthalu a dále výlety či vícedenní expedice (i školní) po celé oblasti Banátu z této naší základny “U Medvěda". Pro výlet…
58.7km
více »
Vyhlídka Známana
Vyhlídka Známana
Kopec
hodnoceni 10/10
Vyhlídka Známana na stejnojmenném kopci je vzdálená asi 7km od Eibenthalu. Z výšky 809 metrů nad mořem je odtud nádherný výhled na okolní kopce a Dunajsou soutěsku. 
59.6km
více »
Jeskyně Ponicova
Jeskyně Ponicova
Jeskyně
hodnoceni 10/10
Ponicova je největší jeskyně v Dunajské soutěsce ležící nedaleko městečka Dubova. Protéká jí potok a u ústí do Dunaje je částečně zatopena vodou. Přístupná je ze třech míst. Prvním je hlavní vchod ležící nedaleko silnice DN57. Odtud se dá vcelku pohodlně projít jeskyní až k Dunaji. Druhý vchod je vhodný spíše pro horolezce a tím třetím je právě ústí do Dunaje, které je…
59.7km
více »
Vyhlídka Cucuiova
Vyhlídka Cucuiova
Vrchol
hodnoceni 10/10
Vyhlídka Cucuiova se nachází přibližně 5,5km od české vesnice Eibenthal. Vede sem značená stezka - červený puntík. Nejkratší cesta sem vede z Ujbánye (Baia Nuov…
59.9km
více »
TOPlist