Prostějov
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Prostějov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka Prostějovem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Fotografie (67)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Kolem poledne končíme s prohlídkou Náměšti na Hané a odjíždíme lokálním vláčkem do Prostějova. Když projíždíme Kostelcem na Hané, kde máme bohužel víceméně virtuální přátele - Evu a ... ( ne Vaška, ale Jardu), mlha mizí z okolní KRAJINY definitivně a město Prostějov nás vítá už naplno zářícím sluncem, umístěným převysoko na tmavě modré báni nebeské.

I když je interiér nádražní haly zajímavý, neosloví nás tolik, jako jí podobné v Pardubicích či České Třebové, my ale přijeli hlavně na prohlídku městského jádra. Směrem k němu vede jedna z hlavních tepen - Svatoplukova ulice. Vpřed nás žene nejen velká zvědavost, ale také nesmírný hlad !! Na této třídě se moc příležitostí k jeho ukojení nenabízí - snad jen nějaké asijské bistro, zato je ale široká ulice lemována zajímavými domy, které nám napovídají, že nejen staší slohy, ale hlavně secese a funkcionalismus v tomto městě padl na zvláště úrodnou půdu.

Než se dostaneme k náměstí Padlých hrdinů, odkud už zahlédneme věže nejvyšších dominant centra, nejsme si moc jisti, zdali jdeme správným směrem. Všechny domy kolem nás jsou totiž vystavěny na naprosté rovině - ( hanácké specifikum ), na kterou my ale nejsme zvyklí a připadáme si jako valašská trdla ... Snad právě kvůli cizím návštěvníkům a všelijakým těm jarmarkům a trhům v minulosti vznikaly v bezprostřední blízkosti center větších měst, ležících v rovině, Vysoké věže kostelů a radnic. Nebyla to tedy touha po megalomanství či ukázka toho, že na to město "má", ale snad jakási orientační pomůcka, aby tam cizí návštěvníci vůbec trefili ...

Foto: Franta

Na konci náměstíčka vidíme fasády 2 zajímavých budov. Tyto vilky si zde vedle sebe nechali vystavět František a Josef Kovaříci ve stylu moderny a secese. Odtud pokračujeme k velké budově gymnázia, nesoucí jméno nejslavnějšího prostějovského rodáka - Jiřího Wolkera.

( Hlavně pro mne není synonymem pro toto město jen jeho slavná oděvní tvorba, ale hlavně jméno básníka, který svět opustil v tak mladičkém věku a nic si ještě nestačil ze života užít. Vzpomínám, jak jsme na střední škole povinně šprtali a následně recitovali poetovy verše a vše to vyvrcholilo ve 4.ročníku, kdy jsme měli praxi v provozech slavičínské zbrojovky: potkali se tehdy v místnosti jedné údržby s telefonem 3 puberťáci a my z nudy vytáčeli neznámá čísla a když se nám někdo ozval, tak jsme ho uzemnili nějakou poznámkou a pak rychle telefon zavěsili. Když jsem vytáčel číslo já, ozvala se mi kotelna a já do sluchátka zadeklamoval : "Antoníne, topiči elektrárenský, do kotle přilož !!" Prostě pubertální klukovina a nyní poznatek, že mezi "dospívajícími" tehdy a "dospívajícími" dnes až tak veliký rozdíl není, to jenom my starší nějak rádi zapomínáme ...)

Od gymnázia zamíříme na další náměstíčko - Edmonta Husslera. Průčelím mezi domy už vidíme centrální městské věže, my ale ještě okolo jednoho kostela vpravo a přicházíme na Hlaváčkovo náměstí. Nádherná budova vpravo je snad nejkrásnější stavbou Prostějova a její rozkošatělý tvar s ozdobnými prvky nás vrací do doby, kdy módní tón architektům diktovala secese. Tento krásný Národní dům vznikl podle projektu J.Kotěry v roce 1907. Býval to dům spolkový a dodnes je v něm umístěno Městské divadlo, kavárna a restaurace, která je i dnes otevřená a nabízí jídlo za vcelku lidové ceny. V nádherném secesním interiéru s chutí poobědváme a když tento skvostný interiér opouštíme, svrbí mne prst na spoušti a moc rád bych si ho vyfotil, ale z etických důvodů tak nakonec neučiním - komu z vás by se líbilo, kdyby si ho při obědě fotil kdejaký cizí pošuk ?!?

Za čím jedeme?

Po dobrém obědě obcházíme roh "Nároďáku", ozdobený plastikou a hned za rohem se ocitneme pro změnu ve středověku ! No abych byl přesný, ta hradba a jediná zachovalá bašta je jen kousíčkem původního mětského opevnění.Dříve tu bylo těch věží, vyčnívajících z hradeb, mnohem víc a v hradbách byly umístěny hned 4 městské brány - to vše bylo vystavěno r.1495, kdy už se Prostějov mohl pyšnit titulem město, i když s dvojjazyčným názvem.

Původně zde totiž stála jen velká trhová ves jménem Prostějovice. Stěhovali se tu Němci a Židé, za pánů z Kravař už statut města, ale jeho první velký rozkvět nastal až v době, kdy jej vlastnili Pernštejnové. Tehdy také vznikla "stará" renesanční radnice s nádherným portálem -( dnes slouží jako Muzeum) a také 1.patrový a 4.křídlý renesanční zámek - ( Ten byl ale za 30.leté války vypálen a po obnově už v něm žádné panstvo nesídlilo. V 19.století v něm vzniklo kulturní centrum, dnes majetek města a Info centrum ). Ono v té 30.leté válce nehořel jen zámek, ale Švédi vypálili vlastně celé město. Než se všechna ta škoda stačila napravit, byl tu čas baroka a obnovené měšťanské domy si navlékaly na své fasády nový slušivější oděv. Další rozmach Prostějova nastal díky zdejší bohaté komunitě Židů - (2.největší na Moravě) - v pol.17.století se zde rozvíjí nejen potravinářský průmysl, ale i textilní a oděvní - však zde také vzníká 1.továrna na konfekci u nás ! Staví se železnice a město je spojeno s Olomoucí a Brnem, městští radní jsou přístupni novým stavebním slohům a tak zde v 19. století vládne historismus i secese a ve 20. a 30.letech nového století se tu hodně staví i ve slohu funkcionalistickém ...

Okolo hradeb si procházíme pás hezkých Smetanových sadů, od altánku výpad brankou přes hradby - ( z 2.strany nápaditě namalovaná iluzivní fasáda bloku domů) a do Kramářské ulice (až sem nás doprovází se svou paničkou psí smečka od altánku), která ústí na nyní Masarykovo náměstí. Kromě bysty kdysi velkého státníka je největší dominantou rozlehlého a dech beroucího náměstí věž nové radnice. Ta nejenomže se blíží svou výškou k 70 metrům, ale je na ní dokonce orloj. Dalším nepřehlédnutelným prvkem je věž, trčící do výše nad starou Radnicí s arkádkami a lodžií. Nepatří ale radnici, ale tak trochu "zašitému" mohutnému chrámu Povýšení sv.kříže. Ten sice vypadá goticky a původní kostel zde v té době opravdu stával, ale po vypálení vznikl chrám nový a i ten byl mnohokrát přestavován, takže se dnes dá mluvit spíš o slohu historizujícím, ve kterém vznikla i nová radnice.

Foto: Franta

My se jdeme s manželkou podívat ještě na Pernštýnské náměstí k opravovanému zámku a pak čelem vzad a okolo nové radnice na Žižkovo náměstí. Zde portrét jednoho o vyfotografování žadonícího pejska a kvapný ústup Úprkovou uličkou ke Kostelu Povýšení sv.Kříže, návrat na hlavní náměstí a protože už nás dost tlačí čas, tak opatrný strategický ústup - ( s mnohým ohlédnutím a stisknutím spouští aparátů ) - zpět k vlakovému nádraží a odjezd k domovu...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme si dopřáli v Národním domě. Objednané chutně okořeněné vepřové masíčko nemělo chybu a zelíčko bylo posypáno vrstvami zakroucené a neuvěřitelně chutné smažené cibulky. Též cena porcí byla příjemným překvapením - a to vše v neobvyklém a nádherném secesním interiéru !

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Byli jsme překvapeni množstvím náměstí a náměstíček, lemovaných zajímavými budovami, samozřejmě se nám líbily všechny hlavní stavby městského jádra, ale kromě toho také nejedno intimní zákoutí a my teď už víme, že je Prostějov moc krásným městem, kde se budeme v budoucnu rádi vracet ...

( Připomínku mám jen k názvu hlavního náměstí : za bývalého režimu skoro všechna náměstí u nás nesla jména Stalina, Lenina či Gottwalda a dnes se zase každé druhé jmenuje po T.G.Masarykovi. Já osobně proti němu nic nemám a zásluh tohoto člověka si velmi vážím ... ale neměla by se hlavní náměstí našich měst jmenovat spíše po jeho slavných rodácích ???

Ostatní informace

Kdysi dávno jsem četl o tom, že v Prostějově na zámku či radnici - ( anebo je to v jiném městě ?) - je k vidění pozoruhodný nápis, že ... HANÁK TADE BODE AŽ DO SKONÁNÍ SVĚTA ...

Myslím, že je to nápis realistický a my přejeme našemu podnikavějšímu a bohatšímu sousednímu etniku do dalších let hodně štěstí a zmaru --- omlouvám se - chtěl jsem napsat Zdaru ...

Poslední aktualizace: 11.11.2012
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Procházka Prostějovem</strong> mapa
mapa Procházka Prostějovem

Příspěvky v okolí Procházka Prostějovem

Tipy na výlet
Jedeme z Prostějova vláčkem do Dzbelu a pak na kole do sanatoria (Odborný léčebný ústav) u Jevíčka a zpět do Prostějova (80 km).  Z hlavního nádraží (v So a Ne) jede vlak do Dzbelu v 8 nebo 10 …
Prostějov leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Olomouce. Město se rozkládá u východního okraje Drahanské vrchoviny a na okraji úrodné oblasti nazývané Haná. Prostějov je znám svým oděvním průmyslem. Severním okr…
Na jižní straně náměstí T. G. Masaryka v Prostějově se nachází dům, jehož štít zdobí mozaika Panny Marie Immaculaty stojící na měsíci z r. 1933 od Jana Köhlera.
Historické město na obchodní stezce z Olomouce do Brna, zažívající rozmach za vlády Pernštenů v období renesančního slohu. Za první republiky největší ryze České město na Moravě, jehož prosperita je dokumentována kvalitní secesní a moderní architekturou.
Na rohu Žižkova náměstí a náměstí T. G. Masaryka stojí dům Jana Pavláta z Olšan, zvaný také „U Goliáše“ nebo „U Rocha“. Dům na začátku 16. století vlastnil drobný šlechtic Jan Pavláta z Olšan, který po svém povýše…
Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově stojí vedle Nové radnice dům s novorenesanční fasádou se sochou sv. Markéty s dráčkem v nice. V pravé stěně průjezdu je pozdně gotický portál z doby kolem r. 1500. Po půdn…
Na Žižkově náměstí v Prostějově se nalézá dům č. 132, který je rodným domem profesora Jana Rudolfa Demela (1832-1905), který se zde narodil 7. Dubna 1832. J. R. Demel byl zakladatelem zemědělského průmyslu a také rolnických záložen, které jeho rozvoj měly podporovat. V tomto domě žil, tvořil a zemřel také básník a politik Hané MUDr. Ondřej Přikryl (1862-1936). Na průčelí jsou…
Renesanční zámek, který stojí v centru města na západní straně náměstí, je jednou z řady pamětihodností města Prostějova v Olomouckém …
Dominantou města Prostějova je radnice z roku 1914 s věží s orlojem vysokou 66 metrů. Na jaře 2011 město zahájilo opravy věže s cílem zpřístupnit ji veřejnosti. Rekonstrukce zahrnovala stavební úpravy, vybudování nového schodiště, posílení stropů, došlo také na opravu hodinového stroje, opraven byl pohon a rozvod pohybu orloje ve spodní části pod číselníky a dále také cimbály…
Prostějovská radnice se začala stavět na počátku 20. století. Byla postavena podle návrhu brněnského profesora české techniky Karla Huga Kepky v letech1911-1914 ve stylu historismu.  Uvnitř je bohatá výzdoba, sochařské práce provedl Josef Bernauer podle Čeňka Vosmíka, štukatérské práce vladimír Plesný. Práce z kovu a svítidla dodala firma Vulkania, která již dělala tyto práce pro Národní dům v Prostějově. Nábyte…
V okresním městě Prostějov, na západním okraji Hané, na náměstí T. G. Masaryka se v budově ze 16. stol., kde dřívě sídlila Stará radnice nachází místní Muzeum se stálými expozicemi a aktuálními výstavami. V expozi…
Do sedmi patrové radniční věže v Prostějově na T. G. Masaryka vyjdete po 300 točitých schodech, a tak shlédnete krásné město i se širokým okolím z vyhlídkového Ochozu 66 metrové věže. Kromě vyhlídk…
Na severní straně náměstí T. G. Masaryka v Prostějově se nachází dům č. 206 U Bílé Labutě. Dům prošel řadou větších přestaveb, poslední výraznější přestavba byla v letech 1898 a 1907. Dům dostal název podle reliéf…
Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově byl v r. 1932 do parkové úpravy náměstí před Starou radnicí včleněn Mariánský sloup z r. 1714. Sloup je zdoben motivy andílků. Na vrcholu sloupu je pozlacená socha Panny Mari…
Před Novou radnicí na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově byl umístěn pomník T. G. Masaryka.
Zámek vybudoval v letech 1522 – 1526 Jan z Pernštejna. Renesanční zámek stojí v centru města na západní straně náměstí a je jednou z řady pamětihodností města Prostějova.
Přesné datum založení kostela není známo, pravděpodobně byl založen před rokem 1200. Později zde byl zřízen augustiánský klášter. Původní kostelík sv. Kříže byl patrně součástí zdejší tvrze. Ta byla pravděpodobně …
Pokud procházíte historickým centrem Prostějova, na západní straně náměstí zaujme jedna z pamětihodností města - renesanční zámek. Nachází se v něm výstavní síň Muzea Prostějovska. Zámek byl vystaven v letech 1522 - 1526. Je to čt…
Národní dům je unikátní stavba perla - klenot české moderny a secese. Nachází se v Prostějově na Vojáčkově náměstí. Stavba vznikla díky mecenářskému daru manželů Vojáčkových a současně potřeby zbudovat ve městě něco pro Čechy/tedy i Hanáky- ne pro Němce/, za čímž stálo jiné politické rozložení sil na radnici. Vznikla tak velkolepá budova Národního domu, je stejně krásná jako…
Západní průčelí Vojáčkova náměstí tvoří secesní budova Národního domu. Jedna z nejkrásnějších staveb české secese byla vystavěna v letech 1905-07 podle projektu architekta Jana Kotěry, profesora UMPRUM v Praze. Po…
Prostějovské Městské opevnění se budovalo již ve 14. století. Náměstí, které bylo obklopeno dvěma ulicemi, bylo uzavřeno dvěma branami. Po husitských válkách byl Prostějov opevněn kulovou hradbou prolomenou čtyřmi…
Na Svatoplukově ulici v Prostějově, před bývalou klášterní budovou milosrdných bratří, byla umístěna Socha sv. Jana Nepomuckého z pol. 18. stol.
Samotná stavba podle projektu Karla Huga Kepky byla schválena na zasedání obecního výboru v březnu 1911 a probíhala až do roku 1914 pod vedením Rudolfa Konečného a Josefa Nedělníka.Práce zajišťovalo 38 firem,z toh…
Botanická Zahrada v Prostějově,letos slaví 77 let od svého založení.Ačkoliv je Tato zahrada nevelkou svou rozlohou,vždy mohla konkurovat větším zařízením v rámci celé republiky.Zachovaly se v ní jedinečné ukázky…
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
17.2km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
27.9km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
29.4km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
29.4km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
30.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace