Nové Město nad Metují
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Nové Město nad Metují
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Nové Město nad Metují v závojích deště.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Probouzíme se do deštivého rána a náš plán o celodenním výletu Do Nového Města nad Metují dostává trhliny. Ani po snídani obrat k lepšímu nenastává a tak si házíme korunou. Hra na náhodu nás z příjemného prostředí penzionu vyhání a chvíli na to jedeme okreskami při východní straně přehrady Rozkoše k jihu. Obrat nenastává ani při příjezdu na novoměstské Husovo náměstí, ale kolem náměstí tady mají podloubí a tam neprší. Tak ještě zaplatit parkování a můžeme se o něco pokusit. Naše první kroky vedou do informačního centra a tak je čas na malé nahlédnutí do historie. Město bylo založeno až v roce 1501 a základní kámen položil jeho zakladatel Jan Černčický z Kácova 10. srpna uvedeného roku. První, ještě dřevěné domy shořely v roce 1526. Novými majiteli panství se stali Pernštejnové a město rozkvetlo do renesanční nádhery. Následné požáry, válečná tažení, ale i přestavby domů město výrazně proměňovaly. Mezi roky 1951 až 1954 dostaly domy na severní straně náměstí renesanční šat. Byl to sice pokus zajímavý, ale zbylé strany náměstí jsou o moc přitažlivější. Historická část města je v současnosti městskou památkovou rezervací. Déšť mezitím přibral na intenzitě a tak infocentrum měníme za cukrárnu. Ukazuje se, že to byla ta správná volba, liják se pozvolna mění v jemný deštíček a naše vycházka městem může začít.

Za čím jedeme?

Náměstí má obdélníkový tvar a v jižní části vybíhá k východu. Procházíme podloubím, které má náš obdiv. Z doby baroka je na náměstí mariánský sloup, ten tu stojí od roku 1696. Sousoší Nejsvětější Trojice je z roku 1767. Poslední sochou umístěnou v prostoru náměstí je Jan Černčický z Kácova a byla zde umístěna v roce 2001. V rohu, v jižní části náměstí je pozdně gotický kostel Nejsvětější Trojice. Stavěl se mezi roky 1513 až 1523, několik let nato vyhořel a byl znovu v roce 1540 postaven. Od kostela jdeme ulicí Na Zadomí, kterou procházíme místy, kde bylo městské opevnění. Otevírá se nám pohled do údolí Metuje. Ta přitéká od severu, obtéká skalnatý ostroh, nabírá směr k severu a poté od města míří na západ. I když stále slabě prší, je to o hodně lepší než ráno. Docházíme k hradební věži Zázvorka a vracíme se na náměstí.

Třešničkou na dortu je jistě zámek a jeho zahrada. Při cestě k němu míjíme sochu Bedřicha Smetany z roku 1934. Na opačné straně je kašna zhotovená z jednoho kusu kamene. Po stranách jsou dvě sochy žen na kamenných podstavcích a vchod na most střeží dva medvědi. Z mostu je hezký pohled do zámeckého příkopu a jeho okolí. Na chvíli nás zastavuje znak nad vchodem a poté již vcházíme na nádvoří zámku. Ten byl původně tvrzí, poté hradem a od roku 1550 renesančním zámkem. Baroko jej proměnilo mezi roky 1655 až 1661. Dnešní podoba zámku je ale až z let 1909 až 1911 a je dílem architekta Dušana Jurkoviče. Jeho záměrem bylo vrátit zámku renesanční podobu. Interiéry byly upraveny ve stylu tehdy moderní secese, art deca a kubismu. Zámecké budovy jsou postaveny na nepravidelném půdorysu. Nejvýraznějším objektem je věž zvaná Máselnice. Budovy obklopující zámecké nádvoří mají dvě patra a v přízemí podloubí. Nádvoří oživuje zeleň v nádobách a pnoucí liany. Přes nádvoří se prochází do zámeckých zahrad.

Ty jsou kouzelným místem, které se jen tak někde nevidí. Nejblíže zámku jsou upravené terasy. Nepřehlédnutelná je nádherná wistarie a na terasách vysázené weigely. Z teras je hezký pohled na zámek a most, po kterém se prochází do pravidelně upravené zahrady. Most je nádherné, spíše pohádkové dílko. Po schodišti se schází do zahrady. Tady mají hlavní slovo habry a další dřeviny, které lze tvarovat. Sídlí tu i celá řada trpaslíků. Sošky představující špatné vlastnosti úředníků a služebnictva. Vznikly v dílně M. B. Brauna a byly sem převezeny ze zámku v Benátkách nad Jizerou. Je jich 24 a jsou rozmístěny na ohradní zdi. Ve středu zahrady je kašna a v jejím středu postava chrlící vodu. Odtud jsou pohledy na zámek a jeho okolí nejkrásnější. Vracíme se do zámku, prohlídka je v podstatě seznámením se životem šlechty v první polovině 20. století. Končíme pohledem na několik velorexů a vracíme se na náměstí. Mžení se proměnilo v pořádný liják, který rázně ukončuje naše putování krásným městem. Zbývá vběhnout do podloubí a hledat něco na zub.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vítá nás hospůdka pod podloubím na západní straně náměstí. Obsluha je rychlá, jídlo velmi chutné a i to nealkoholické pivo tady chutná. Při našem pobytu jsme bydleli a stravovali se v penzionu Edison v obci Kleny.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nové Město nad Metují je místem, kam se rád vracím. Je to místo, kde se člověk na čas dostane do velmi hezkého a kouzelného prostředí. I když nás tentokrát déšť na mnohá místa nepustil, přesto jsme odjížděli s pocitem hezky prožitého dne.

Ostatní informace

Celá vycházka, to jsou dva možná tři kilometry, které člověk moc nevnímá. Stále se je na co dívat. Parkovat se dá na náměstí, prima cukrárna je na jeho východní straně. Opisovat historii nemá smysl a o ní se zájemce více dozví jak na webových stránkách města, tak i zámku. Tak snad příště nám vyjde lépe i počasí a budeme si moci prohlédnout i bývalý klášter s kostelem nebo zajít do údolí Pekla či další hezká místa v okolí.

Poslední aktualizace: 7.8.2015
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Nové Město nad Metují v závojích deště.</strong> mapa
mapa Nové Město nad Metují v závojích deště.

Příspěvky v okolí Nové Město nad Metují v závojích deště.

Nové Město nad Metují - pískovcové rokokové sousoší sv. Trojice bylo postaveno nákladem města na náměstí v roce 1767 jako dík za ukončení sedmileté války. Sousoší je umístěno na vysokém podstavci. Při úpravě plochy náměstí v roce 1905 bylo nutno k sousoší přistavět další schody. Sousoší se nachází jižně od středu náměstí.
Pohodlná okružní trasa, vycházející z Nového Města nad Metují. Z náměstí sestupuje k Metuji, aby nás od ní vyvedla do stráně s výhledem na hradby města. Pokračuje půvabným Libchyňským údolím…
Při rekonstrukci Husova náměstí, v Novém Městě nad Metují, v roce 2009 bylo nalezeno nespočet „drobných pokladů“, např. bronzové sekery, srpy, náramky, jehlice, sponky, keramika, atd… Největším nálezem v…
Renesanční zámek s rozsáhlými zahradami, přestavěný na počátku 20. století architektem D.Jurkovičem. Městská památková rezervace.
Zámek se zahradou v Novém Městě nad Metují dnes vlastní rodina Bartoňů z Dobenína. Rodina zámek koupila již v roce 1909 a potom ho nechala upravit několika architekty, z nichž nejzn…
Nové Město nad Metují, městská památková rezervace, bylo založeno v r. 1501 Janem Černčickým z Kácova.  V r. 1503 přenesl na nově vznikající osadu Jan Černčický z Kácova z nedalekého Krčína městská práva a privilé…
Přístup do Nového Města nad Metují byl po založení města na začátku 16. stol. dvěma branami: ze severu Krajskou bránou a z jihu Horskou bránou, ve směru do horských oblastí panství, kde provoz nebyl tak velký. Hor…
Pozdně gotický Kostel Nejsvětější Trojice, je po zámku druhou dominantou města. Založen a postaven byl spolu s městem Janem Černickým z Kácova v letech 1513 - 23. V roce 1526 kostel vyhořel, znovu postaven byl v r…
Nové Město nad Metují - barokní Mariánský sloup se sochou Panny Marie byl postaven v roce 1696 nákladem města z vděku, že se městu vyhnula epidemie moru. Postaven byl však až 15 let po morové epidemii což dokládá tehdejší finanční tíseň města. Sloup se nachází severně od středu náměstí.
Novoměstské Městské muzeum se nachází v domě, který je doložen již roku 1539, přistavěn byl k bývalé gotické půlválcové hradební baště, která byla součástí opevnění. Ve zrekonstruovaných prostorech bylo muzeum slavnostně otevřeno v říjnu 1995. V současnosti je pro návštěvníky připraveno pět expozic. Je to např. vyřezávaný Měšťanský betlém od řezbářky Jarmily Haldové a barokní…
Novoměstské hradby jsou umístěny na skále , obtékané ze 3 světových stran Metují. Hradby jsou postaveny z opuky a nechal je zhotovit Černčický. Po hradbách se lze přímo projít ( ulice "Na zádomí" ) , rúzné cesty i cestičky vedou i pod hradbami. Vzhledem k erozi skály byly přidělány takzvané "pokličky". Všimnout si jich můžete v severní části ulice "Na zádomí". Součástí hradeb…
Náměstí v Novém Městě nad Metují bylo v 50. letech 20. století vyhlášeno památkovou rezervací. Typické pro Nové Město nad Metují je panorama renesančních štítů ve tvaru „vlaštovčích ocásků“. http://www.novemestonm.cz/pro-turisty/nove-mesto-nad-metuji-a-jeho-okoli.html
Hlavní Informační centrum v Novém Městě nad Metují, kde návštěvník najde vše potřebné o městě a okolí, se nachází v budově Městského muzea v ulici Na Zadomí 1226. Otevírací doba: Květen-září po-pá: 9:00 - 17:00 …
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
Nové Město nad Metují je vhodné výchozí místo pro vyjížďky po okolních místech, jako Dobruška, Náchod, Skalice, nádrž Rozkoš, nebo do Orlických hor. Podobně možno říci, že z těchto míst je vhodné přijet na pr…
V r. 1638 získal panství v Novém Městě nad Metují darem od Ferdinanda II. Waltr Leslie, účastník zavraždění Valdštejna a jeho druhů v Chebu. Sňatkem s hraběnkou Anna Františkou z Ditrichštejna byl spojen s moravsk…
V r. 1908 koupili velkostatek a zámek v Novém Městě nad Metují textilní průmyslníci, bratři Cyril a Josef Bartoňové z Dobenína, kteří si na opravu zámku a jeho okolí pozvali slovenského architekta Dušana Jurkoviče…
Na počátku 20. stol. při přestavbě zámku v Novém Městě nad Metují, nechali majitelé zámku bratři Cyril a Josef Bartoňové z Dobenína v letech 1909-1912 bývalý hospodářský dvůr přebudovat na květinový park a zrekons…
V r. 1908 koupili velkostatek a zámek v Novém Městě nad Metují textilní průmyslníci bratři Cyril a Josef Bartoňové z Dobenína, kteří si na opravu zámku a jeho okolí pozvali architekta Dušana Samuela Jurkoviče, Pav…
Jedeme na Náchodsko do historického Nového města nad Metují. Míříme za architekturou a historií města, které je prvně písemně doloženo roku 1501 a jehož historické centrum se rozkládá na skalnatém ostrohu nad…
Pomník Bedřicha Smetany stojí v severozápadní části Husova náměstí v Novém Městě nad Metují, na místě, kde stával v minulosti panský pivovar, který po opravě v r. 1818 Ditrichštejnové pronajali sládkovi Františku …
Při budování náměstí v Novém Městě nad Metují na počátku 16. stol., vznikl kolem náměstí mezi domy na náměstí a hradbami na skalním ostrohu prostor, který byl nutný pro obranu hradeb a obsluhu obranných prvků prot…
Galerie Zázvorka se nachází u věže městského opevnění ze 16. století stejného jména - Zázvorka. V 1. patře galerie je expozice výtvarných děl novoměstských rodáků. V podkroví se během roku konají krátkodobé výstavy. Přízemí a sklepní prostor jsou využívány jako lapidárium, kde jsou umístěny kamenné a dřevěné artefakty. Ze střílen věže se nabízí zajímavé výhledy do okolí,…
Pobočka Novoměstského informačního centra se nachází v Galerii Zázvorka. Otevírací doba: Květen-září út-ne: 10:00 - 12:00 12:30 - 16:00 říjen-duben út-pá: 10:00 - 12:00 12:30 - 16:00 so-ne: 9:00 …
Bývalý klášterní kostel Narození Panny Marie byl společně s Loretánskou kaplí postaven roku 1767. Je spojen s bývalým klášterem a špitálem Milosrdných bratří. Postaven byl na místě předešlého kostela sv. Máří Magd…
Nové Město nad Metují leží ve Východních Čechách severovýchodním směrem od města Hradec Králové. Jak název města napovídá protéká jím řeka Metuje. Západním směrem od města je vybudovaná Vodní nádrž Rozkoš. Nedaleko západního okraje města je malé sportovní letiště s možností vyhlídkových letů. Východním směrem od města se zvedají zalesněné stráně vrcholků Orlických hor. U jižního okraje města je vyznače…
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým Ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
11.8km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
27.7km
více »
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
52.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace